-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Nowa Sól
gmina Nowa Sól, powiat nowosolski, województwo lubuskie
Nowa Sól – Miasto przyjazne inwestorom
www.nowasol.pl
Fakty
 • W Nowej Soli urodzili się m.in. Magdalena Różczka (aktorka znana głównie z roli Moni w filmie "Lejdis") i Seweryn Krajewski (kompozytor, wokalista, lider "Czerwonych Gitar").
 • Prężnie działa w Nowej Soli Teatr Edwarda Gramonta "TERMINUS A QUO" przy ul. T. Kościuszki oraz Kino „Odra”.
 • Region jest znany z produkcji figur ogrodowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród Niemców – w 2000 r. liczba takich wytwórni w okolicy osiągnęła poziom dwustu.
 • Muzeum Miejskie posiada w swoich zbiorach m.in. zbiór ponad 600 muszli ślimaków i małży ziemno-wodnych w 40 gatunkach.
 • W 2009 r. Nowa Sól zleciła mennicy wybicie 20 tys. mosiężnych monet "4 Talary Solne" i 500 sztuk srebrnych "40 Talarów Solnych". Srebrne monety przeznaczone są dla kolekcjonerów, natomiast mosiężne były latem 2009 r. akceptowane w sklepach według sztywnego kursu: 4 Talary Solne = 4 zł.
Informacje praktyczne

Miasto ma kolejowe połączenia pospieszne ze Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami i Krakowem, a podmiejskie z Zieloną Górą, Głogowem i Rzepinem.

Obwodnica miejska pozwala uniknąć uciążliwego tranzytu w centrum miasta. Na wysokości Lubieszowa znajduje się węzeł trasy ekspresowej S3.

PKS Nowa Sól oferuje linie m.in. do Poznania, Zielonej Góry, Kłodzka, Jeleniej Góry, Słubic, Wolsztyna, Sławy, Szprotawy, Kożuchowa i Kolska.

Wydarzenia cykliczne
najstarszy w Polsce – marzec

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

kwiecień

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych o statuetkę Koziołka Matołka

maj

Spring Rock Festival

maj

Solny Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego

czerwiec

Święto Solan

sierpień

Zlot samochodów marki Jaguar

luty

Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Strzałę Erosa"

Opis

Nowa Sól to miasto powiatowe w południowej części województwa lubuskiego, na lewym brzegu Odry, w zachodniej części Wzgórz Dalkowskich (Pradoliny Barycko-Głogowskiej). W latach 1950-1998 należała do województwa zielonogórskiego. Wraz z Zieloną Górą i Sulechowem tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Nowa Sól należy do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście rozwija się handel, usługi, powstają nowe składy, hurtownie, sklepy, stacje benzynowe – sektor małych i średnich przedsiębiorstw, także w branży budowlanej i metalurgicznej.

Nowa Sól ma ok. 40 tysięcy mieszkańców i pod tym względem jest trzecia w województwie.

Miastami partnerskimi Nowej Soli są: Püttlingen, Achim, Senftenberg (Niemcy), Fresagrandinaria (Włochy), Veszprem (Węgry), Zamberk (Czechy) i Saint-Michel-sur-Orge (Francja).

Historia

Wzmianki o Nowej Soli (Neusalzburg, potem Neusalz)pojawiają się po raz pierwszy ok. 1585 r. Prawa miejskie otrzymała dopiero w 1743 r. Od początku historia miejscowości wiązała się z przemysłem oczyszczania soli. "Okres solny" skończył się po wojnie trzydziestoletniej, kiedy zamknięto warzelnię. Po długim okresie stagnacji, XIX wiek i rewolucja przemysłowa przyniosły dynamiczny rozwój przemysłu - powstały fabryki nici, kleju i huta żelaza. U progu XX w. uruchomiono tu także dużą stocznię rzeczną i port przeładunkowy, a także linię kolejową.

W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystali miasto na miejsce kilku obozów pracy przymusowej, w tym filii niesławnego obozu Gross-Rosen. Armia Czerwona wkroczyła do Nowej Soli 14 lutego 1945 r. i na mocy postanowień konferencji w Poczdamie przekazała ją polskiej administracji, wraz z resztą tzw. Ziem Odzyskanych. Ludność miasta wysiedlono do Niemiec. Długo po wojnie Nowa Sól „gościła” radziecką Komendanturę Wojskową. Przez cały okres stacjonowania tu Armii Radzieckiej działał duży szpital wojskowy z zapleczem logistycznym i kwaterami na osiedlu domków jednorodzinnych.

W ostatnim półwieczu Nowa Sól była znana z produkcji włókienniczej Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego "Odra". Do 2002 r., kiedy zlikwidowano zakład, produkowano m.in. nici syntetyczne na sprzęcie japońskim. Cztery lata wcześniej zlikwidowano Dolnośląskie Zakłady Metalurgiczne "Dozamet", produkujące m.in. tubingi – wielkie pierścienie do obudowy tunelu metra i na potrzeby kopalni węgla. Zakłady Jajczarskie produkowały jajka w proszku na eksport do niemieckich fabryk lodów, miejski browar z początku XX stulecia, produkował kilka gatunków piwa.

Polecane obiekty
 • dawny Ratusz przy ul. Moniuszki
 • secesyjne kamienice – ul. Zjednoczenia, Piłsudskiego, Pl. Wyzwolenia
 • Muzeum Miejskie w Nowej Soli - róg ul. Muzealnej i Gimnazjalnej
 • Most ruchomy z podnoszonym przęsłem – Al. Wolności – kanał ulgi Odry
 • neoromański kościół św. Antoniego
 • barokowy kościół św. Michała Archanioła
 • neogotycki kościół św. Barbary
 • Magazyny Solne z XVII i XVIII w. – jedyne w Polsce
 • Dom modlitwy i domy mieszkalne braci morawskich z połowy XVIII w.
 • opuszczone neorenesansowe budynki d. Nowosolskiej Fabryki Nici „Odra”
 • Park Krasnala z labiryntem Azteków – miejsce rekreacji nie tylko dla dzieci

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
28 Marca 2012r. o 22:50
Fajne miasteczko
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW