-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Nowy Tomyśl
gmina Nowy Tomyśl, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie
www.nowytomysl.pl
Fakty
  • W całym kraju Nowy Tomyśl słynie jako miasto wikliniarzy. Uprawą wikliny na terenie ziemi nowotomyskiej zajmowano się już przed rozbiorami Polski. W mieście co roku we wrześniu organizowany jest Jarmark Chmielo-Wikliniarski. W 1985 r. założono tutaj Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.
  • Osadnictwo olęderskie (holenderskie) było ruchem kolonizacyjnym, który na terenie Wielkopolski trwał przez wieki XVII i XVIII, aż do rozbiorów Polski. W okolice Nowego Tomyśla przybywali głównie osadnicy narodowości niemieckiej. Obecnie ślady osadnictwa olęderskiego można odnaleźć na terenie sołectw: Boruja Kościelna i Boruja Nowa, Chojniki, Cicha Góra, Glinno, Grubsko, Kozie Laski, Paproć, Przyłęk, Szarki, Sękowo, Jastrzębsko Stare, Nowa Róża i Sątopy.
  • Od 2004 roku ulica Mickiewicza nazywana jest powszechnie wiklinowym deptakiem. Takiej ilości wiklinowych form zdobiących miejską przestrzeń nigdzie indziej się nie spotka. Są tu wiklinowe parasole chroniące przed słońcem, wiklinowe gazony, wiklinowe dekoracje elewacji i wiklinowe markizy oraz wiklinowa postać, przez swych twórców nazywana Tomysem.
  • Co roku w nowotomyskim ZOO przychodzą na świat jego młodzi mieszkańcy. Każde narodziny są ogromnym wydarzeniem w życiu zoo, świadczą o tym, że zwierzęta czują się tu dobrze.
Informacje praktyczne

Odległości do większych miast: 60 km do Poznania, 200 km do Berlina, 120 km do przejścia granicznego w Świecku i 360 km do Warszawy.

Połączenie Nowego Tomyśla z innymi częściami Wielkopolski zapewniają drogi wojewódzkie nr 302 do Zbąszynia, 305 do Wolsztyna, 307 do Poznania. Blisko Nowego Tomyśla przechodzi droga krajowa nr 2 (E 30). Doskonałe połączenie z resztą kraju i zagranicą zapewnia przebiegająca przez teren gminy autostrada A-2. W odległości 3 km od miasta znajduje się węzeł autostradowy.

Nowy Tomyśl leży przy międzynarodowej linii kolejowej Paryż - Berlin - Warszawa - Moskwa. Expresem "Lubuszanin", który zatrzymuje się w Nowym Tomyślu można dojechać do Warszawy w ciągu 3,5 godz.

W niewielkiej odległości od Nowego Tomyśla znajdują się dwa porty lotnicze: w Poznaniu i Zielonej-Górze - Babimoście.

Wydarzenia cykliczne
Jarmark Chmielo-Wikliniarski

sierpień

Ogólnopolski Big Band Festiwal

czerwiec

Międzypowiatowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Nowotomyskiego

czerwiec

Piknik z wikliną

czerwiec

Dni miasta Nowy Tomyśl

czerwiec

Rajd Szlakiem Chmielu i Wikliny

sierpień

Opis

Nowy Tomyśl to miasto powiatowe w woj. wielkopolskim, położone nad rzeką Szarką (dopływ Obry). Dogodny dojazd do miasta zapewniają drogi wojewódzkie nr 302 do Zbąszynia, 305 do Wolsztyna, 307 do Poznania, pobliskie droga krajowa nr 2 oraz autostrada A2.

Krajobraz Powiatu Nowotomyskiego ukształtował lądolód skandynawski w okresie tzw. zlodowacenia bałtyckiego sprzed 15 tys. lat. Warte odwiedzenia są rezerwaty takie jak Rezerwat Ornitologiczny na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papiego, gdzie można zaobserwować tu blisko 140 gatunków ptaków (w tym np. gęś gęgawa czy żurawie), rezerwat ”Wielki Las” z okazami 130 letnich drzew liczących 30 m wysokości, rezerwat „Urbanowo” z olszami czarnymi liczącymi do 100 lat.

W całym kraju Nowy Tomyśl słynie jako miasto wikliniarzy. Uprawą wikliny na terenie ziemi nowotomyskiej zajmowano się już przed rozbiorami Polski. W mieście co roku we wrześniu organizowany jest Jarmark Chmielo-Wikliniarski.

Ulica Mickiewicza nazywana jest powszechnie wiklinowym deptakiem. Takiej ilości wiklinowych form zdobiących miejską przestrzeń nigdzie indziej się nie spotka. Są tu wiklinowe parasole, wiklinowe gazony, wiklinowe dekoracje elewacji i wiklinowe markizy oraz wiklinowa postać, przez swych twórców nazywana Tomysem. Unikatowe na skalę światową wiklinowe formy komponujące się z miejską architekturą tego młodego wielkopolskiego miasta rekompensują brak zabytków, stanowiących atrakcję turystyczną wielu polskich miast o długiej i bogatej historii. Szlak pieszy "Spacer wiklinowym deptakiem" w 2005 roku zajął I miejsce w kategorii turystyka piesza w konkursie zorganizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną na "Najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce".

W południowo-wschodniej części Nowego Tomyśla mieści się Park Kultury i Wypoczynku o powierzchni 34 ha. Znajduje się tu miniatura kamiennego zamku średniowiecznego, ustawiono też model wiatraka oraz samolot z czasów II wojny światowej. Na terenie parku mieści się ogród zoologiczny oraz Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.

Dumą miasta jest ogród zoologiczny, znajdujący się w bliskiej odległości od centrum miasta (ul. Topolowa 11). Jest to ogród plenerowy, zajmujący powierzchni 3,7 ha i mieszczący obecnie około 214 osobników reprezentujących 45 gatunków.

W 1985 r. założono Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa mieszczące się w zabytkowym, olęderskim budynku mieszkalnym z końca XVIII wieku oraz stodole olęderskiej. Budynki otacza teren o powierzchni 1.75 ha, na którym znajdują się ekspozycje botaniczne: salicarium – poletka 71 odmian wikliny, chmielnik – 8 odmian chmielu na tyczkach, park wierzbowy – krzewiaste i drzewiaste formy wierzb plantacja szparaga oraz eksponowane są artystyczne formy przestrzenne z wikliny.

Ślady osadnictwa olęderskiego można odnaleźć na terenie sołectw: Boruja Kościelna i Boruja Nowa, Chojniki, Cicha Góra, Glinno, Grubsko, Kozie Laski, Paproć, Przyłęk, Szarki, Sękowo, Jastrzębsko Stare, Nowa Róża i Sątopy. Na szczególną uwagę zasługuje Grubsko. Na terenie tej wsi zarówno budownictwo drewniane, jak i ukształtowanie przyrody odzwierciedlają stan sprzed ponad 300 lat, ponieważ tylko w niewielkim stopniu zostały zmienione przez współczesną cywilizację. Na dużej przestrzeni, wśród pół, łąk i lasów ulokowane są obszerne gospodarstwa, które łączy sieć dróg, dróżek i ścieżek.

Historia

W przeszłości obecne tereny Nowego Tomyśla pokrywały duże obszary leśne. Teren ten został zagospodarowany dopiero w XVIII wieku, dzięki osadnictwu olęderskiemu. Osadnicy otrzymywali na korzystnych warunkach obszary lasu i nieużytki do zagospodarowania i zamieniali je na grunty rolne. Na terenach tych osiedlali się głównie Niemcy przybywający z Brandenburgii, Śląska i Pomorza, ale także Polacy.

Na mocy przywileju wydanego przez króla Stanisława Augusta dnia 8 kwietnia 1786 r. powstało miasto Nowy Tomyśl.

Nowopowstałe miasto miało charakter rzemieślniczo-usługowy. Dzięki centralnemu położeniu w stosunku do osad olęderskich Nowy Tomyśl odegrał rolę lokalnego ośrodka handlowego. Organizowane w mieście jarmarki i targi charakteryzowały się dużą popularnością, spełniając ważną rolę w rozwoju gospodarczym miasta.

Kilka lat po otrzymaniu lokacji, miasto na skutek rozbiorów Polski włączone zostało w granice Prus i Niemiec. 3 stycznia 1919 r. w wyniku ataku powstańców wielkopolskich Nowy Tomyśl odzyskał wolność.

26 stycznia 1945 r. jest szczególnie tragiczną datą okresu II wojny światowej dla mieszkańców miasta., ponieważ tego dnia w budynku szkolnym przy placu Chopina zamordowano ośmiu niewinnych zakładników. Dzień później Nowy Tomyśl został oswobodzony.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
29 Września 2011r. o 19:20
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW