-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Nurzec-Stacja
  gmina Nurzec-Stacja, powiat siemiatycki, województwo podlaskie
  www.nurzec-stacja.eu
  Fakty
  Informacje praktyczne

  W pobliżu skrzyżowania dróg z Nurca-Stacji, Mielnika i Siemiatycz znajduje się utworzony w 1990 r. rezerwat przyrody Sokóle o pow. 44,17ha, z przykładami typowego starodrzewia dębowego w wieku 130-140 lat dawnej Puszczy Mielnickiej. Niewątpliwą ozdobą rezerwatu jest dąb o obwodzie pnia 524 cm. w wieku ok. 350 lat zwany „ojcem dębów” uznany jako pomnik przyrody.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Gmina Nurzec-Stacja zajmuje powierzchnię 214km2. Położona 20 km na wschód od miasta powiatowego Siemiatycze i 100km na południe od Białegostoku. Od wschodu graniczy bezpośrednio z Białorusią. Przez miejscowość gminną przebiega linia kolejowa Czeremcha – Siedlce, a tuż obok droga wojewódzka 693 Kleszczele – Siemiatycze, stanowiąca element trasy turystów kierujących się do Puszczy Białowieskiej. Przez teren gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne Kupiecki i Doliny Moszczonej.

  Połowę powierzchni gminy stanowią lasy. Dzięki swej urokliwości i bogactwie runa leśnego przyciągają do siebie liczne rzesze odwiedzających je osób. Obok rolnictwa lasy stanowią podstawowe źródło dochodu dla większości mieszkańców gminy, tj. blisko 5 tys. osób.

  Historia

  Historia tej ziemi sięga XV i XVI wieku, kiedy była w posiadaniu polskich rodów noszących przydomki Klukowickich i Nureckich. Budowa linii kolejowej Białystok - Siedlce w 1904 roku była zaczątkiem miejscowości Nurzec Stacja. Wtedy powstała osada robotników zatrudnionych przy jej budowie. Rozwój miejscowości związany był również z uruchomieniem tartaków i kaflarni działających w okresie międzywojennym i powojennym. Tartak w Nurcu Stacji do 1994 roku był największym tartakiem w rejonie nadbużańskim. Ośrodkiem administracyjnym Nurzec Stacja jest od 1953 roku. W 1973 roku powstaje gmina i następuje rozbudowa miejscowości.

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW