-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Oświęcim
gmina Oświęcim, powiat oświęcimski, województwo małopolskie
Oświęcim – Miasto Pokoju
www.um.oswiecim.pl
Fakty
 • • Hejnałem Oświęcimia są pierwsze cztery takty Poloneza Weselnego Aleksandra Orłowskiego.
 • • Pisownia wyrazu Oświęcim potwierdza jego słowiański charakter. Etymolodzy zaliczają go do nazw dzierżawczych (Oświęcim – gród Oświęcima).
 • • Wśród osób związanych z Oświęcimiem są m.in.: Henryk Waniek - malarz, grafik, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literacki, Piotr Gruszka – siatkarz, Paweł Korzeniowski- pływak, Mariusz Siudek- łyżwiarz figurowy.
 • • Oświęcim jest członkiem Światowego Związku Miast Męczeńskich Miast Pokoju.
 • • Miasto ma ponad 800-letnią historię i należy do najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce.
 • • Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 • • Miasto i muzeum znalazło się na trasie pielgrzymki Papieża Jana Pawła II Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski (1979 r.)
 • ma tu powstać Kopiec Pamięci i Pojednania
Informacje praktyczne

• Oświęcim leży na skrzyżowaniu tranzytowych ciągów komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i wojewódzkim, co znacznie ułatwia dotarcie do miasta. Blisko jest stąd do Krakowa (ok. 70 km), Wadowic (ok. 40 km), Katowic (ok. 35 km) czy Bielska-Białej (ok. 35 km), a także w Beskidy.

• Miejski Punkt Informacji Turystycznej znajduje się na terenie centrum obsługi turystów w pobliżu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, ul. St. Leszczyńskiej 12

Wydarzenia cykliczne
• Marsz Żywych pamięci Ofiar Holocaustu

- kwiecień

• Święto miasta Oświęcim

- sierpień

• Cykliczne spotkania z twórcami kultury

- kwiecień

• Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej "Nutka"

- maj

• Gminne obchody Święta Plonów, tradycyjne "Dożynki"

- wrzesień

• Miejsko-gminny konkurs pieśni i wierszy patriotycznych

- październik/listopad

• Rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

- 27 stycznia

Tydzień Kultury Beskidzkiej

sierpień

Opis

Oświęcim (niem. Auschwitz, jid. Oshpitizin, rom. Auszwica) – miasto i gmina, siedziba powiatu oświęcimskiego w województwie małopolskim. W mieście znajduje się również siedziba władz gminy wiejskiej Oświęcim.

Miasto znajduje się przy ujściu Soły do Wisły, w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Z okolicznymi regionami – Małopolską, Górnym Śląskiem, Żywiecczyzną i Śląskiem Cieszyńskim – łączą dogodne połączenia kolejowe, drogowe i wodne.

W latach 1975-1998 Oświęcim należał do województwa bielskiego. Liczy ponad 40 tysięcy mieszkańców, co plasuje go obecnie na czwartym miejscu wśród miast województwa małopolskiego.

Miastami partnerskimi Oświęcimia są: Kerpen (Niemcy), Sambor (Ukraina), Breisach (Niemcy) i Arezzo (Włochy).

Historia

Miasto ma ponad 800-letnią historię i należy do najstarszych piastowskich  grodów kasztelańskich w Polsce. Według zachowanych dokumentów około 1179 r. gród oświęcimski został przekazany przez Kazimierza Sprawiedliwego na rzecz swojego bratanka Mieszka Plątonogiego, księcia opolskiego i raciborskiego. Od tego momentu losy miasta będą związane z dziejami Śląska  i Małopolski, a w XIV w. nawet z historią Korony Czeskiej.

Za rządów księcia opolskiego Władysława I (ok. 1272 r.) Oświęcim otrzymał lwóweckie prawa miejskie. Potwierdzono je 3 września 1291 rozszerzając dodatkowo o nowy przywilej gospodarczy i sądowniczy. W 1281 roku ziemia oświęcimska weszła w skład nowo powstałego księstwa cieszyńskiego, a w latach 1312-1317 powstało niezależne księstwo oświęcimskie, którego władcą był książę Władysław. W 1327 roku księstwo zostało uzależnione od Czech na ponad wiek. W 1445 r. nastąpił jego podział na księstwa: oświęcimskie, zatorskie i toszeckie. W 1457 książę Jan sprzedał księstwo oświęcimskie królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi, dzięki czemu Oświęcim znów wrócił do granic Polski.

W okresie wojen szwedzkich Oświęcim został poważnie zniszczony, a wraz z I rozbiorem Polski w 1772 ziemia oświęcimska została wcielona do zaboru austriackiego, aż do 1918 roku. Cesarz austriacki tytułował się między innymi jako Książę Oświęcimia. W latach 1929-1931 miasto było siedzibą powiatu, ale w 1932 r. powiat oświęcimski zlikwidowano.

We wrześniu 1939 miasto zostało zajęte przez Wehrmacht. Wycofujące się z Oświęcimia i okolic Wojsko Polskie wysadziło w powietrze most na rzece Sole, łączący lewo i prawobrzeżną część miasta. Oświęcim dekretem Hitlera z 8 października 1939 został wcielony do III Rzeszy. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj największy niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau. W skład kompleksu wchodził obóz macierzysty KL Auschwitz I w Oświęcimiu, KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince, KL Auschwitz III-Monowitz w Monowicach oraz system wielu podobozów.

W 1941, biorąc pod uwagę dogodne położenie miasta oraz możliwości techniczno-surowcowe terenu, koncern IG Farben przyjął od rządu niemieckiego zlecenie wybudowania i uruchomienia na jego wschodnich obrzeżach fabryki chemicznej, która miała wytwarzać produkty niezbędne w czasie wojny dla potrzeb militarnych. 27 stycznia 1945, obóz Auschwitz-Birkenau został wyzwolony przez Armię Czerwoną. Do dziś pozostaje on symbolem tragicznej historii masowej zagłady ok. 1,1-1,5 mln niewinnych ludzi, różnej narodowości i wyznań (90% stanowili Żydzi).

Po wyzwoleniu obozu, NKWD utworzyło na jego terenie dwa obozy przejściowe dla jeńców niemieckich. Obóz w Oświęcimiu funkcjonował przypuszczalnie do jesieni 1945, natomiast drugi z nich – założony w obrębie byłego KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince – do wiosny 1946. W obozach tych przebywało około piętnaście tysięcy osób. Ich komendantem był sowiecki pułkownik Masłobojew. Ponadto w Oświęcimiu istniał obóz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który został utworzony niedaleko dworca kolejowego na terenie byłego „Gemeinschaftslagru”. Trzy bloki zachowane do dzisiaj, są położone w połowie drogi między muzeum Auschwitz a Birkenau. W usytuowanych obok pięciu drewnianych barakach powstał obóz, w którym komunistyczne władze polskie umieszczały osoby podejrzane o członkostwo w NSDAP, Hitlerjugend i BDM oraz niemieckich cywilów i Volksdeutschów, jak również Górnoślązaków podejrzewanych o brak lojalności wobec Polski. Obóz był dookoła ogrodzony i strzeżony przez wartowników. Więźniowie tego obozu m.in. demontowali urządzenia w zakładach chemicznych w Monowicach, które następnie były wywożone do ZSRR. Obóz został zlikwidowany prawdopodobnie w marcu 1946. Od 20 kwietnia 1945 do lutego 1946 odnotowano tam 144 zgony osób pochodzących głównie z okolic Bielska-Białej oraz ze Śląska i z Niemiec.

Obecnie na terenie byłego obozu znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, powstałe w 1947 r., a w 1979 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 26 czerwca 2004, na "II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO", miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Siedzibą Ligi został Toruń, a jej pierwszym prezesem Marcin Zamoyski.

W 1952 r. powstał powiat oświęcimski, który po reformie administracyjnej w 1975 wszedł w skład województwa bielskiego. W 1979 utworzono urząd Prezydenta Miasta. W 1999 w wyniku nowego podziału administracyjnego ponownie miasto stało się siedzibą powiatu wchodzącego w skład województwa małopolskiego.

1 września 1980 w Zakładach Chemicznych "Oświęcim" założono Komisję Kombinatu NSZZ "Solidarność" (Region Podbeskidzie). Redagowano zakładowe pismo Solidarności – "Ozon". Po wprowadzeniu Stanu Wojennego w mieście organizowano podziemną działalność Solidarności, pomagano osobom represjonowanym oraz kolportowano wydawnictwa podziemne. Jednym z ówczesnych działaczy oświęcimskiego podziemia był Andrzej Chlewicki. 29 kwietnia 1983 (w czasie zawieszenia Stanu Wojennego) w Zakładach Chemicznych "Oświęcim" milicja zatrzymała 3-osobową nieformalną grupę kolporterów ulotek i wydawnictw.

W 1999 w wyniku nowego podziału administracyjnego ponownie miasto stało się siedzibą powiatu wchodzącego w skład województwa małopolskiego. 28 maja 2006 r. odwiedził je Papież Benedykt XVI.

Polecane obiekty
 • Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
 • Zamek w Oświęcimiu
 • Tunele Oświęcimia
 • Dom Ślebarskich
 • Kaplica św. Jacka
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
 • Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
 • Kościół Matki Bożej Bolesnej
 • Rynek, ratusz i kamienice
 • Cmentarz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP
 • Cmentarz żydowski
 • Synagoga Chewra Lomdei Misznajot
 • Pałac Ślubów
 • Kaplica Hallerów w Dworach

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
20 Września 2011r. o 17:16
Popieram Twoje słowa hultaj, bo w Oświęcimiu jest wiele interesujących miejsc wartych odwiedzenia.
ocena ogólna
6 Października 2010r. o 12:01
Szkoda, że Oświęcim kojarzony jest przede wszystkim z obozem koncentracyjnym, choć - to uczciwie trzeba przyznać - własnie ten obóz najsilniej zaważył na losach miasta. Szkoda, że wielu odwiedzających Oświęcim odwiedza tylko i wyłącznie obóz, zaś pozostałe zabytki miasta opuszcza.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW