-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Oborniki
gmina Oborniki, powiat obornicki, województwo wielkopolskie
www.oborniki.pl
Fakty
  • Elementem dominującym w krajobrazie są lasy. Największe obszary leśne znajdują się w północno – zachodniej części, stanowią one wschodnią część Puszczy Nadnoteckiej. Ważnym elementem środowiska geograficznego są rzeki o charakterze nizinnym. Nad jedną z nich - Wełną - znajduje się rezerwat przyrody Słonawy.
  • Ujście Wełny jest jedynym dotąd znanym na terenie byłego województwa poznańskiego miejscem występowania głowacza białopłetwego.
Informacje praktyczne

Na terenie miasta przechodzi droga krajowa nr 11 Bytom – Kępno – Poznań – Rogoźno - Piła – Kołobrzeg, a poza tym drogi wojewódzkie nr 178 i 187 do Czarnkowa, Murowanej Gośliny i Szamotuł.

Przez Oborniki przebiega linia kolejowa z Poznania do Kołobrzegu.

Na terenie Powiatu Obornickiego znajdują się 3 oznakowane ścieżki rowerowe o łącznej długości 152 km: ścieżka rowerowa Oborniki - Jaracz - Oborniki ma długość ok. 26 km, przyrodniczo–leśna "Rezerwaty, Pierścieniem wokół miasta i gminy Oborniki" - ok. 90 km, ścieżka Jaracz Myłyn – Bagna Chlebowo - ok. 36 km.

Osobom szukającym mocniejszych wrażeń miasto oferuje motolotniarstwo oraz MotoCross na znanym nawet poza granicami kraju torze. Miłośnicy podziwiania gminy z lotu ptaka, korzystają z obornickiego lądowiska w Słonawach, które zostało zaliczone do kategorii „Przyjazne lądowisko” przez Przegląd Lotniczy Aviation Revue. Dobre warunki znajdą w Obornikach również amatorzy jazdy konnej i wędkarstwa.

Wydarzenia cykliczne
Dni Obornik

czerwiec

Jarmark Dożynkowy

wrzesień

Opis

Gmina Oborniki znajduje się 30 km na północ od Poznania. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 340,2 km2, obecnie gminę zamieszkuje 30 tys. osób. Środkową część gminy zajmuje Kotlina Gorzowska.

Warte odwiedzenia są liczne rezerwaty na terenie gminy Oborniki. Są nimi Rezerwat Słonawy, który jest jednymz dwóch rezerwatów ichtiologicznych w Polsce,Rezerwat Dołęgazrzadko spotykanymi w Polsce okazami skrzypu olbrzymiego, Rezerwat Dolina Kończaka na terenie którego prowadzona jest stacja doświadczalna, w którejprowadzona jest od wielu lat hodowla głuszca i cietrzewia - ptaków, które wyginęły w Wielkopolsce,  Rezerwat Bagna – Chlebowo, gdzie znajduje sięrzadka roślinność jak: rosiczka, żurawina, bagno zwyczajne oraz gdzie można spotkać także liczne egzemplarze żmij zygzakowatej, bobrów oraz żurawi.

Najstarszym zabytkiem Obornik jest wzniesiony na przełomie XV i XVI w. Kościół p.w. NMP Wniebowziętej w Obornikach. Z okresu budowy kościoła pochodzi portal w wieży i sama wieża. Szczególną uwagę warto zwrócić na późnobarokowy ołtarz z połowy XVIII w. z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII/XIX, a także krucyfiks z XVII w.

Miastami partnerskimi Oborniksą Herk-de-Stad w Belgii i niemieckie Luchow.

Historia

Najstarsze ślady człowieka w okolicach Obornik pochodzą sprzed 8-12 tys. lat p.n.e. Kolebką miasta jest gród powstały w zachodniej części osady, na cyplu wytworzonym w miejscu ujścia Wełny do Warty, w pobliżu ważnej drogi do Kołobrzegu, znanej i używanej już w IX w.

W latach 1254 - 1272 książę Bolesław Pobożny i jego żona Jolenta ufundowali kościół franciszkanów, w tym okresie zostało najprawdopodobniej utworzone miasto.

Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1299 r i uwiecznia pobyt na terenie Obornik księcia Władysława Łokietka.

W XVII w, na skutek częstych epidemii cholery i działań Szwedów oraz Branderburczyków, miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone, a wsie wyludnione.

 W 1793 r. władze pruskie powołały powiat obornicki obejmujący 224 miejscowości, od 1815 r. ziemia obornicka znalazła się w granicach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W powstaniach narodowych XIX w. wzięło udział kilkunastu mieszkańców powiatu obornickiego.

W pierwszej połowie XX rozpoczęła się rozbudowa miasta. W Obornikachistnieje ciekawy, średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta, z czytelnym biegiem ulic prowadzących do Rynku. Rynek, utworzony po lokacji miasta, do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika.

Najstarszym zabytkiem architektury miasta jest kościół p.w . Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVXVI w.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW