-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Olsztyn
gmina Olsztyn, powiat Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie
www.olsztyn.eu
Fakty
  • Łącznie powierzchnia jezior w Olsztynie wynosi około 720 ha, co daje 8,15 % powierzchni miasta.
  • Olsztyn jest głównym ośrodkiem przemysłu oponiarskiego, w mieście znajdują się fabryki opon Dębica i Michelin.
  • Do osób urodzonych w Olsztynie można zaliczyć: Iwona Pavlović (tancerka, jurorka programu Taniec z Gwiazdami), Izabela Trojanowska (aktorka, piosenkarka), Krzysztof Hołowczyc (kierowca rajdowy), Piotr Galiński (choreograf, juror programu Taniec z Gwiazdami), Piotr Bałtroczyk (dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy), Juliusz Machulski (reżyser).
  • W latach 1516-1521 na zamku w Olsztynie pracował Mikołaj Kopernik. Prowadził obserwacje, które spisał w dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Obecnie można oglądać jego dzieła i zbiory w sali, w której mieszkał.
Informacje praktyczne

28 km od Olsztyna (przez Olsztynek) przebiega droga krajowa nr 7, która łączy Gdańsk, Warszawę, Kraków i Chyżne. Przez Olsztyn wiodą też: droga krajowa nr 16 (Grudziądz – Olsztyn – Ełk - Ogrodniki) – na wschód droga krajowa nr 51 (Bezledy – Olsztyn - Olsztynek) – z Rosji droga krajowa nr 53 (Olsztyn – Szczytno - Ostrołęka) – na Mazowsze.

Olsztyn posiada połączenia kolejowe (dworce Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztyn Gutkowo) i autobusowe z innymi polskimi aglomeracjami. PKS Olsztyn zapewnia bezpośrednie połączenia autobusowe łączące Olsztyn m.in. z Trójmiastem, Warszawą i Krakowem oraz międzynarodowe: Wilno, Lwów. Funkcjonują również autobusowe połączenia międzynarodowe sieci Eurolines Polska, dojeżdżające do Londynu, Brukseli, Kopenhagi, Paryża, Bordeaux, Lille, Rennes, Bredy, Eindhoven, Aachen, Oslo, Göteborgu, Sztokholmu i innych miast europejskich.

Olsztyn leży 87 km od granicy z Rosją, 131 km od Kaliningradu i 408 km od stolicy Litwy – Wilna.

Odległości drogowe do sąsiednich miast wojewódzkich: Białystok 241 km, Gdańsk 169 km, Bydgoszcz 208 km, Toruń 172 km, Warszawa 212 km.

Centrum Informacji Turystycznej w PPTK Olsztyn znajduje się przy ul. Staromiejskiej 1/13, Tel. +48895273665 www.mazury.pttk.pl/przewodnicy-mazury-olsztyn.html

Informację na temat autobusowej komunikacji miejskiej w Olsztynie można znaleźć pod adresem www.mpkolsztyn.pl

Wydarzenia cykliczne
• Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem

Wydarzenia wakacyjne (lipiec, sierpień), których główną atrakcją są spotkania z Mikołajem Kopernikiem, opowiadającym o swoich odkryciach i prezentującym instrumenty astronomiczne.

Międzynarodowe Motocrossowe Mistrzostwa Polski

Tor motocrossowy przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, impreza odbywa się w maju.

Olsztyńskie Lato Artystyczne

Najdłuższy, bo trwający ponad trzy miesiące, festiwal w kraju, rozgrywający się w amfiteatrze u stóp gotyckiego zamku oraz na uliczkach i placach Starego Miasta w Olsztynie. Zorganizowano go po raz pierwszy w 1996 roku. Impreza odbywa się w miesiącach letnich.

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru

Ulicami olsztyńskiej starówki w akompaniamencie skrzypiec, harmonii i egzotycznych instrumentów przechodzi barwny korowód, a w nim goście z całego świata, m.in. z: Indii, Włoch, Słowacji, Ekwadoru. Imprezie towarzyszą liczne występy i koncerty. Odbywa się w lipcu.

Międzynarodowy Festiwal Olsztyńskie Noce Bluesowe

Olsztyńskie Noce Bluesowe są jednym z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce. Festiwal ma bogatą historię. Pierwsza edycja Nocy Bluesowych odbyła się w 1984 roku. Dotychczas wystąpili m.in. Dżem, Champion Jack Dupree, Kasa Chorych, Easy Rider, Free Blues Band, Stanislaw Sojka, Grażyna Auguścik i Jorgos Skolias. Festiwal odbywa się w lipcu.

Opis

Miasto położone jest nad rzeką Łyną (ale również Wadąg i Kortówka) w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, które wchodzi w skład makroregionu Pojezierza Mazurskiego. Od południowej strony miasto sąsiaduje z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

Olsztyn jest miastem mającym ponad 650-letnia historię. Piękne Stare Miasto, architektura obronnej Warmii XIV wieku, secesja XIX i XX wieku oraz ciekawe spektakle, interesujące koncerty, wystawy - to wszystko sprawia, że  turyści chętnie wracają do Olsztyna. W obrębie miasta znajduje się 8 dużych jezior: Ukiel (Krzywe), Długie, Kortowskie, Skanda, Trackie, Podkówka, Redykajny, Tyrsko (Żbik, Gutkowskie), Starodworskie i kilka mniejszych – w sumie 11 akwenów o łącznej powierzchni ponad 700 ha.

Olsztyn i jego okolice to miejsca wielu szlaków turystycznych (rowerowych, pieszych, jeździeckich, narciarskich, żeglugowych, przyrodniczych). Do ciekawszych można zaliczyć następujące:

1. Szlak Napoleona (niebieski, 41 km) – prowadzi trasą przemarszu wojsk napoleońskich podczas wojny z Rosją i Prusami w 1807 roku, na każdym etapie znajdują się tablice informacyjne opisujące kolejne posunięcia wrogich sobie wojsk, etapy: Barkweda – Gutkowo – Mątki – Jonkowo – Łomy – Pupki – Gołogóra – Skolity – Dąbrówka – Konradowo
2. Bujaki – Rezerwat Źródła Łyny (żółty, 8 km) - krótka droga do rezerwatu „Źródła Łyny”, z dala od zabudowań i ulic, przebieg szlaku: Bujaki – Żelazno – Łyński Młyn - Rezerwat Źródła Łyny
3. Rowerowy szlak Cerkiewnik - Barkweda – Cerkiewnik (niebieski, 17 km) – trasa: Cerkiewnik - Barkweda - Bukwałd - Rózynka – Cerkiewnik.

Miasta partnerskie: Rovaniemi (Finlandia), Chateauroux (Francja), Calpe (Hiszpania), Gelsenkirchen (Niemcy), Offenburg (Niemcy), Osnabrück (Niemcy), Kaliningrad (Rosja), Łuck (Ukraina), Richmond (USA), Bielsko-Biała (Polska)

Historia

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1334 roku, w którym Henryk von Luter założył strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną).

W 1347 roku rozpoczęto budowę zamku, którą ukończono w 1353. Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein zostały nadane 31 października 1353 roku przez Kapitułę Warmińską. Pierwszym burmistrzem miasta i zarządcą był Jan z Łajs.

W latach 1370-1380 wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, uchodzący za jeden z najlepszych przykładów gotyku ceglanego w Polsce. Do dziś przetrwała wytyczona wówczas sieć ulic i część fortyfikacji.

W 1414 roku Olsztyn został zniszczony przez wojska Władysława Jagiełły. W 1440 miasto przystąpiło do Związku Pruskiego – konfederacji szlachty i miast pruskich skierowanej przeciw Krzyżakom. W 1454 zorganizowano powstanie przeciwko zakonowi krzyżackiemu i odbito zamek, tym samym uznano zwierzchnictwo króla polskiego. W 1455 roku miasto ponownie zajął zakon krzyżacki. Na mocy traktatu pokojowego zawartego w 1466 roku w Toruniu, Olsztyn wraz z całą Warmią przeszedł pod zwierzchnictwo Polski.

W czasie wojen napoleońskich miasto zostało po raz kolejny obrabowane. 3 lutego 1807 zatrzymał się tu Napoleon Bonaparte.

W ostatnich latach XIX wieku i na początku XX wzniesiono nowe gmachy publiczne (nowy ratusy, neogotyckie kościoły Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa, siedzibę rejencji).

W 1914 roku Olsztyn został zajęty przez wojska rosyjskie, które, po przegranej walce pod Tannenbergiem, wycofały się z miasta. Po I wojnie światowej o przynależności państwowej południowej części Prus Wschodnich zadecydowało głosowanie (lipiec 1920 rok). Prawie 98 % głosujących w Olsztynie opowiedziało się za pozostaniem miasta przy Niemczech.

 Na początku 1945 roku Olsztyn został zajęty przez Armię Czerwoną, po kilku miasto zostało podpalone i uległo zniszczeniu w  40%. 21 marca 1945 roku Jakub Prawin, Pełnomocnik Rządu na Okręg Warmińsko-Mazurski, przejął administrację Warmią i Mazurami.

Po 1945 nastąpił rozwój miasta: przeniesiono tu z Fromborka siedzibę kurii biskupiej, umiejscowiono wiele zakładów, m.in. przemysłu gumowego, spożywczego, drzewnego, maszynowego, materiałów budowlanych i inne.

W 1999 roku z połączenia trzech szkół wyższych powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
13 Września 2011r. o 17:47
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW