-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Olsztynek
gmina Olsztynek, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie
www.olsztynek.pl
Fakty
  • W pobliżu Olsztynka, w kierunku Ostródy, na kolonii Sudwa, znajduje się cmentarz jeńców wojennych, ofiar pobliskiego obozu w Królikowie (Stalag I-B Hohenstein). Pochowano tu ok. 55 tysięcy ofiar różnej narodowości - jeńców polskich, włoskich, francuskich, radzieckich, belgijskich. Po wojnie zwłoki jeńców włoskich ekshumowano i pochowano w Warszawie na cmentarzu włoskim na Bielanach, a ciała Belgów i Francuzów wróciły do ojczyzny. Pozostały głównie groby Polaków i Rosjan.
  • 19 lipca 1764 roku w Olsztynku urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz - pastor, kaznodzieja ewangelicki, tłumacz, orędownik polskości w zaborze pruskim. Zmarł 3 czerwca 1855 w Gdańsku. Do dzisiaj zachowal się dom rodzinny uczonego. Urządzono tu muzeum - na dole pamiątki poświęcone Mrongowiuszowi, na górze wystawa dotycząca obozu jenieckiego.
  • W Olsztynku można zwiedzić dom Mrongowiusza, obejrzeć rynek, ratusz, oraz zamek, w którym obecnie mieści się szkola zawodowa.Przy drodze na Olsztyn jest skansen-Muzeum Budownictwa Ludowego, w którym znajdują się kompletnie wyposażone domy z XVII i XIX wieku,pokazujące życie na wsi.Oprócz domów jest zabytkowy kościół, cygański wóz, po podwórzach chodzą kury, gęsi,owce, kozy, nał ąkach pasą się konie
  • Mieszkaniec Olsztynka to olsztynczanin, a mieszkanka – olsztynczanka.
Informacje praktyczne

W skansenie Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się restauracja, w której można tanio i smacznie zjeść.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Olsztynek jest miastem i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Położone jest w północnej Polsce, 28 km na południe od Olsztyna. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto miało 7622 mieszkańców.

Historia

Początkowo ziemie Olsztynka należały do pruskiego plemienia Sasinów. Akcja osadnicza krzyżaków doprowadziła do utworzenia w 1359 roku miejscowości zwanej od Hohenstein, od nazwiska komtura ostródzkiego Gunthera von Hohenstein, który pierwszy dokonał lokalizacji.

W czasie pierwszej wojny światowej w okolicach Olsztynka rozegrała się wielka bitwa. Wojska niemieckie pod dowództwem generała Paula Hindenburga rozbiły potężną armię generała Samsonowa. Mówiono, że to druga tak wielka bitwa pod Tanenbergiem. Jako pierwszą wymieniano z 1410! Zginęło wtedy ok. 2000 osób cywilnych, 25 tys. żołnierzy niemieckich. Rosyjskie straty oszacowano na 50 tys.! Armię generała Samsonowa z przyczyn formalnych wykreślono z rejestru wojska carskiego.

Po I wojnie,na sztucznie utworzynym wzgórzu, zbudowano pomnik złożony z 8 wież, na chwalę oręża niemieckiego. Organizowano tu obowiązkowe wycieczki dla młodzieży szkolnej. W miejscu tym pochowano zwłoki Hindenburga i jego żony. W 1939 roku urządzono tu obozowisko dla weteranów wojennych, ktore w związku z wybuchem wojny wykorzystano jako obóz jeniecki. W 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie pomnik wysadziły, zabierając tylko zwłoki generala i jego żony. Do dziś wokół ruin pomnika istnieją groby ofiar tej strasznej bitwy.

Polecane obiekty
  • dom Mrongowiusza
  • rynek z ratuszem
  • zamek, w którym obecnie mieści się szkola zawodowa
  • przy drodze na Olsztyn skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego, w którym znajdują się kompletnie wyposażone domy z XVII i XIX wieku, pokazujące życie na wsi; oprócz domów jest zabytkowy kościół, cygański wóz, po podwórzach chodzą kury, gęsi, owce, kozy, na łąkach pasą się konie

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
17 Września 2011r. o 11:55
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW