-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty

  • Muzeum Romantyzmu utworzono w 1961 r-w 150 rocznicę przywrócenia Opinogóry Krasińskim.Znajduje się... więcej


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Opinogóra Górna
gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski, województwo mazowieckie
www.opinogora.home.pl
Fakty
  • W krypcie grobowej kościoła pochowany jest Ignacy Krasiński, jego żona, dzieci i rodzice. Na cmentarzu obok krypty znajduje się grób niani małego Zygmunta - Katarzyny Rozpędowskij. Jest grób lekarza biorącego udział w kampanii w 1814 r.
Informacje praktyczne

W Opinogórze znajduje się Muzeum Romantyzmu poświęcone Zygmuntowi Krasińskiemu. Znajdują się tu pamiątki po poecie, jego dzrzewo genealogiczne oraz pamiątki z epoki napoleońskiej. Do najciekawszych eksponatow należy zabrana kozakom teczka Napoleona, portret Zygmunta pędzla jego żony. Informacje na temat Muzeum Romantycznego dostępna pod adresem: www.muzeumromantyzmu.pl, czynne maj-wrzesień 10-18, październik-kwiecień 8-16.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Wieś pod Ciechanowem, z zabytkowym zespolem pałacowo-parkowym należącym kiedyś do rodziny Krasińskich, nierozerwalnie związana z twórcą Nie-Boskiej komedii - Zygmuntem Krasińskim. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Romantyzmu w skład którego wchodzą: neogotycki pałac, dwór z początku XX wieku, pobudowany na miejscu starego dworu, dom z podcieniami, oficyna dworska oraz zabytkowy park o powierzchni 21 ha. Na terenie kompleksu znajduje się także kaplica z grobami członków rodziny Krasińskich (w kryptach) oraz zabytkowy cmentarz.

Gmina Opinogóra Górna położona jest w północno-wschodniej części powiatu ciechanowskiego. Miejscowość Opinogóra Górna jest centrum administracyjno-usługowym gminy, położona w odległości 8 km od Ciechanowa, 100 km od Warszawy. Gmina należy do jednej z największych obszarowo w powiecie ciechanowskim. Zajmuje powierzchnię 139 km2 składa się z 55 miejscowości i w 39 sołectwach, zamieszkuje ją 6171 osób.

Opinogóra Górna usytuowana jest na trzech wzniesieniach, będących częścią Wysoczyzny Ciechanowskiej, ze starym parkiem w stylu angielskim i wieżą pałacyku Krasińskich, tworzy wyjątkowy akcent na tle równinnego krajobrazu Mazowsza. W parku znajduje się kilka stawów rybnych stwarzający znakomity mikroklimat, będący rzadkim walorom turystycznym. Można tu również podziwiać pomnik poety i usiąść na marmurowej ławeczce, którą dla niego wystawiła Amelia Załuska.

Bazę noclegową i gastronomiczną zapewnia hotel z restauracją ustuowany w sąsiedztwie zespołu parkowo pałacowego hotel.

Historia

Do dziś nie jest dokładnie znane pochodzenie i geneza miejscowości Opinogóra Górna. Pierwsza wzmianka o Opinogórze pochodzi z 1185r. W zapisie występuje ona pod nazwą Opiogote. Natomiast w dokumentach z XV w. nazywana jest Opinogóra i dzieli się na Opinogórę Górną i Dolną. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony, Opinogóra należała do dóbr królewskich jako starostwo niegrodowe i nadawana była osobom zasłużonym dla tronu. Nazywała się wówczas Opinogórą Królewską.

Nazwa miejscowości pochodzi rzekomo od nazwiska Opin. Taką wersję podał żyjący i tworzący tu w latach młodości Zygmunt Krasiński w opowiadaniu "Pan trzech pagórków" (1828). Rodzinie Krasińskich Opinogóra została nadana w 1659 r., wcześniej była ona własnością książąt mazowieckich. Podczas III rozbioru Polski i w czasach wojen napoleońskich ziemie te zmieniały kilkakrotnie właścicieli, a w 1811 r. Opinogórę otrzymał generał Wincenty Krasiński zgodnie z pierwotnymi zasadami sukcesji.

Polecane obiekty
  • Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy Krasińskich
  • Zameczek neogotycki - I poł. XIX w.
  • Oficyna dworska - budynek z roku 1828, odbywają się tu koncerty i spotkania z artystami
  • Domek z podcieniem - drewniany XIX w.
  • Domek ogrodnika
  • Kościół parafialny neoklasycystyczny wzniesiony w latach 1874-1877
  • Park pałacowy o powierzchni 25 ha w tym ok. 0,5ha wód.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Marca 2013r. o 13:02
polecam tu wizytę,zwłaszcza w lecie.Park jest bardzo piękny,wystawy ciekawe,i warte zobaczenia.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW