-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Opole
gmina Opole, powiat Opole, województwo opolskie
www.opole.pl
Fakty
  • W Opolu urodzili się m.in. Małgorzata Ostrowska-Królikowska (aktorka znana szerszej publiczności m.in. z roli Grażyny Lubicz w telenoweli „Klan”), Michał Bajor (piosenkarz i aktor), Mirosław Klose (piłkarz, napastnik reprezentacji Niemiec) i DJ Adamus – Adam Jaworski, jeden z najbardziej znanych polskich didżejów, kiedyś w Radiostacji, później współpracujący z Kubą Wojewódzkim.
  • W latach 1959-1965 kierownikiem artystycznym, następnie dyrektorem Teatru "13 Rzędów" w Opolu był Jerzy Grotowski, „alchemik teatru”, trzeci w historii Polak z katedrą w College de France, który wywarł wielki wpływ na rozwój sztuki teatralnej na całym świecie.
  • Od 1963 r. w Opolu co rok (z jedną przerwą w stanie wojennym w 1982 r.) odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP).
  • W czerwcu 2007 r. miesięcznik "Forbes" umieścił Opole na dziewiątym miejscu wśród miast najatrakcyjniejszych dla biznesu i trzecim w kategorii miast najatrakcyjniejszych dla kapitału zagranicznego.
  • Opole jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada swój hejnał, którego dźwięki rozbrzmiewają już od lat nie tylko z wieży ratuszowej.
  • Ponieważ ponad 10% ludności województwa opolskiego to mniejszość niemiecka, w 15 gminach (Cisek, Dobrodzień, Izbicko, Jemielnica, Kolonowskie, Leśnica, Murów, Radłów, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Ujazd, Walce, Zębowice) wprowadzono dodatkowe niemieckie nazwy miast, wsi i ich części.
Informacje praktyczne

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna - www.orot.pl

Informacje i telefony do opolskich firm taksówkarskich można znaleźć na: www.opole.pl/miasto/artykuly/30031-3-Article-Taxi#paragraph3344

Komunikację miejską w Opolu obsługuje MZK Opole - www.mzk.opole.pl

Wydarzenia cykliczne
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Polski festiwal muzyczny organizowany zwykle w czerwcu. Jest podsumowaniem sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Opolskie Konfrontacje Teatralne

35 lat tradycji, organizowane w kwietniu przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Opolski Festiwal Nauki

Organizowany w czerwcu przez opolskie szkoły i uczelnie - pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, seminaria, projekcje filmowe oraz występy artystyczne.

Festiwal Karaoke Maxxx

Majowy finał festiwalu przeprowadzany w centralnym punkcie Opla - na Rynku Starego Miasta, w formie dwudniowego koncertu, w trakcie którego spośród wykonawców zostanie wyłoniony zwycięzca.

Opis

Opole jest miastem na prawach powiatu, stolicą najmniejszego w Polsce województwa, którego utrzymanie lokalna społeczność wywalczyła podczas przygotowań do reformy administracyjnej w 1999 r.

Największe miasto Śląska Opolskiego, położone nad Odrą, przez stulecia swej długiej historii bywało też stolicą Górnego Śląska.

Ma ponad 126 tysięcy mieszkańców.

Charakterystyczną dla Opolszczyzny gałęzią przemysłu od ponad 150  lat były cementownie. W tej chwili  w samym Opolu funkcjonuje jedna – „Odra”.

Opole to rozwijający się ośrodek akademicki – abiturientów przyciąga Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz kilka prywatnych uczelni wyższych o profilu ekonomiczny i humanistycznym. Położenie miasta w sąsiedztwie Czech i Niemiec oraz dogodne połączenia komunikacyjne,współistnienie potomków dawnych Kresowian z mniejszością niemiecką i prężnymi gminami kościołów protestanckich stwarzają doskonałe warunki do rozwoju gospodarczego i kulturalnego.

Miasta partnerskie Opola to m.in.: Székesfehérvár, Bonn, Poczdam, Iwano-Frankowsk, Dijon, Hradec Králové, Kuopio.

Historia

Pierwotnie słowo "opole" oznaczało wspólnotę rodową i terytorialną. Wzmianki o grodzie o tej nazwie pojawiają się już m.in. w IX wieku w Geografie Bawarskim. Historia Opola to tak naprawdę odzwierciedlenie burzliwej historii Europy Środkowej, styku wielu kultur, języków, religii i polityki.

Legenda głosi, że jedno z kazań św. Wojciecha wygłoszone w Opolu, gdy zmierzał na dwór Bolesława Chrobrego, było tak płomienne, a ze Świętego bił taki żar, że wypalił odcisk stóp na kamieniu. Do ok. XV w. kamień ten był przechowywany w kościele „Na Górce”, obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Na 990 r. datuje się włączenie Opola do Polski. Po przejściowych rządach Czechów, utrzymane przez pierwszych polskich królów i władców, na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, wraz z rozbiciem dzielnicowym Polski w 1138 r. weszło w skład należącej do jego najstarszego syna Władysława II dzielnicy Śląsk.

W 1179 r. pierwszym władcą Księstwa Opolskiego został książę Jarosław. W pierwszych dekadach XIII wieku, za panowania jednego z jego następców, - Kazimierza I miała miejsce lokacja miasta Opola. W czasach panowania w Polsce Jagiellonów Opole było kilkakrotnie oblegane w odwecie za intrygi władców opolskich Władysława Opolczyka i Mikołaja I na rzecz królów czeskich i węgierskich (z dynastii Andegawenów i Macieja Korwina). Ostatni książę opolski wywodzący się z Piastów, Jan II Dobry zmarł w 1532 r.

XVI i XVII wiek to czasy wielkich tragedii dla miasta – powodzi, która zmieniła nurt Odry, wielkiego pożaru 1615 r., częstych zmian władców w wyniku licznych transakcji, zastawów i zmian stosunków lennych, panowania rodu Zapolya, Habsburgów, Hohenzollernów, , a nawet dwuletniej okupacji wojsk saskich i szwedzkich. W czasie Potopu szwedzkiego w 1655 r. król Polski Jan II Kazimierz Waza z całym dworem schronił się w Opolu, skąd wyruszył 18 grudnia 1655 r. po dotarciu wieści o przełomowym zwycięstwie Polaków pod Krosnem. Kolejne 75 lat to podległość Opola Habsburgom.

Podczas I wojny śląskiej w 1741 r. Opole dostało się w ręce Prus. Z krótkimi przerwami na najazdy Austriaków, Rosjan, Bawarczyków i Francuzów, miasto pozostawało w granicach państw niemieckich aż do 1945 r.

W  1800 r. powstała w Opolu polska drukarnia, w 1817 pierwsza biblioteka publiczna w tym mieście, oczywiście też w XIX wieku miasto skorzystało z dobrodziejstw rewolucji przemysłowej – w 1827 r. uruchomiono pierwsze 17 latarni ulicznych, rok później wydano pierwszy numer oficjalnej gazety miejskiej „ Stadtblatt fur Oppeln, w 1843 r. infrastruktura Opola zyskała pierwsze na Śląsku połączenie kolejowe, wybudowano linię z Wrocławia, a niecałe 20 lat później także gazownię miejską.

Pierwsze lata po I wojnie światowej 1920-1922 to niespokojny okres plebiscytu na Górnym Śląsku, starć polskiej ludności z niemieckimi bojówkami i trzech kolejnych powstań śląskich, w wyniku których Opole pozostało w granicach Rzeszy Niemieckiej. 

II wojna światowa paradoksalnie przyniosła przejściowy wzrost liczby ludności miasta wskutek migracji mieszkańców bombardowanych miast niemieckich. W 1944 r. władze Rzeszy ogłosiły je miastem-twierdzą (Festung Oppeln) z powodu krytycznej sytuacji Wehrmachtu na froncie wschodnim i przygotowań do obrony na Odrze. W dniach 17-20 stycznia z miasta ewakuowano prawie 60 tys. cywilnych mieszkańców, jak się okazało – na zawsze.   1 Front Ukraiński Armii Czerwonej zdobył Opole ostatecznie 20 marca 1945 r., by przekazać władzę – po 610 latach – polskiej administracji . Jak wszędzie na tzw. Ziemiach Odzyskanych rozpoczął się napływ ludności głównie z polskich kresów wschodnich, zza Buga, którzy od tej pory odbudowywali miasto i społeczność lokalną.

Tragiczny w najnowszej historii miasta był czwartek 10 lipca 1997 r. – dzień kulminacji Wielkiej Powodzi, która dotknęła najbardziej Kotlinę Kłodzką, Opolszczyznę i Dolny Śląsk.

16 maja 1998 r. Opole, walczące akurat o zachowanie rangi wojewódzkiej i niewłączanie do województwa śląskiego, otrzymało Flagę Honorową Rady Europy za działanie na rzecz integracji europejskiej.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
13 Października 2011r. o 01:21
Wspaniałe miejsce,gdzie można zamieszkać.Jak na miasto wojewódzkie,Opole nie jest męczące,zbytnio tłoczne.Tutaj można wypocząć.Bliskość innych miast takich jak Wrocław czy Katowice działają na plus.Wiele wydarzeń kulturalnych,koncertów,miejsc, w których można się "rozerwać" sprawiają,iż Opole jest bardzo atrakcyjnym miastem.:))
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW