-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Orłowo
   gmina Gdynia, powiat Gdynia, województwo pomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Orłowo – nadmorska, południowa dzielnica Gdyni. Znajduje się w niej molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicyklif, z którym nazwę dzieli usytuowane w Orłowie centrum handlowe. Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. I Akademickie LO, które współpracuje z trójmiejskimi szkołami wyższymi. W Orłowie znajduje się też stacja kolejowa i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Gdynia Orłowo. Na granicy Orłowa z płytą redłowską można zobaczyć wiele dział, bunkrów i transzei z początku lat 50. XX w. W latach 1931-1935 istniała gmina Orłowo Morskie. W czasie okupacji niemieckiej dzielnica nazywała się Adlershorst (w dosłownym tłumaczeniu: Orla Kępa lub Orle Gniazdo).

   Historia

   Na gruntach należących do Kolibek oraz częściowo do Redłowa i Małego Kacka, w pobliżu ujścia rzeki Kaczej do morza z początkiem bieżącego stulecia rozwinęła się osada rybacka, a  później także letniskowa, która otrzymała nazwę Orłowo. W 1931 r. podniesiona do rangi gminy nazywała się Orłowo Morskie.

   Polecane obiekty
   • Molo w Orłowie
   • Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza przy Molo w Orłowie
   • XVI-wieczny kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej
   • Domek Żeromskiego, ul. Orłowska - obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Rady Dzielnicy, Kawiarnia; tutaj tworzył Stefan Żeromski.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW