-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Ostróda
gmina Ostróda, powiat ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie
Ostróda – Mazury Zachodnie
www.ostroda.pl
Fakty
  • Z ostródzkiego Zamku Europą rządził cesarz Napoleon Bonaparte, który zatrzymał się tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r.
  • Pokazy walk, prezentacje i biesiady średniowieczne organizują w Ostródzie: Ostródzka Grupa Rekonstrukcji Historycznych - Bractwo Rycerzy Gwiazdy Zarannej Zamku Ostródzkiego i Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej.
  • Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym w Europie kanałem, z czynnym - ponad 120-letnim - systemem lądowego przewozu statków. Cztery śluzy i pięć pochylni, służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód pomiędzy mazurskim jeziorem Pniewo a żuławskim jeziorem Drużno, to najoryginalniejsze z rozwiązań, które wyróżniają ten XIX-wieczny cud techniki. Pochylnie, to urządzenia sprawiające, że statki poruszają się po lądzie pod górę i z góry, na specjalnych szynowych platformach napędzanych kołami wodnymi.
  • Przez Ostródę przepływa rzeka Drwęca.
  • Miasto połączone jest kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem.
Informacje praktyczne

Centrum Informacji Turystycznej znajduje się przy Placu 1000-lecia Państwa Polskiego 1A, tel. +48896423000.

Komunikację autobusową obsługuje PKS Ostróda z liniami dalekobieżnymi do Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska oraz regionalnymi do Olsztyna, Morąga, Dzierzgonia, Zalewa, Lubawy, Lidzbarka Welskiego, Ornety, Olsztynka i Działdowa. Informacja o rozkładzie na www.pks.ostroda.pl

W Ostródzie znajduję się dworzec kolejowy na linii Poznań Wschód - Skandawa.

Przez Ostródę przebiegają następujące drogi krajowe: nr 7 Żukowo – Gdańsk – Elbląg – Ostróda – Warszawa – Kielce – Kraków – Chyżne; nr 15 Ostróda – Toruń – Gniezno – Krotoszyn – Trzebnica ; nr 16 Dolna Grupa – Grudziądz – Ostróda – Olsztyn – Mrągowo – Augustów – Ogrodniki.

Polecam Ostródę jako doskonałe miejsce na spacer krajoznawczy, albo na wycieczkę stateczkiem po kanale Ostródźko-Elbląskim

Strefa numeracyjna : (+48) 89

Kod pocztowy : 14-100 do 14-104

Tablice rejestracyjne : NOS

Wydarzenia cykliczne
Ostróda Reggae Festival

Największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki reggae, odbywający się w sierpniu.

Dni Morza

Czerwcowe koncerty szantowe, regaty, pokazy fajerwerków.

Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem

Widowiska kostiumowo-batalistyczne z udziałem tysięcy rycerzy z całej Europy (lipiec).

Dni Ostródy

lipiec

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dance

lipiec

Opis

Ostróda jest to miasto województwa warmińsko-mazurskiego, położone na Pojezierzu Iławskim, w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów - Mazur. Przez Ostródę przepływa rzeka Drwęca, a miasto połączone jest kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem. Wokół Ostródy istnieje wiele zbiorników wodnych: Jezioro Drwęckie, Smordy (jezioro Jakuba), Puzy (jezioro Pauzeńskie), Sajmino (jezioro Kajkowskie), Perskie, Górczyn.

35-tysięczna Ostróda jest czwartym pod względem liczby mieszkańców miastem województwa. Miasto jest centrum turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów z kraju i zagranicy. Jednym z najcenniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc jest Jezioro Drwęckie z pięknie zagospodarowanym nabrzeżem i molo o powierzchni prawie 700 m2, przedłużającym trasę przechadzek po atrakcyjnej zatoce jeziora. W 2004 roku oddano do użytku centrum, z zabudową stylizowaną na zabytkowe kamieniczki. Czyste powietrze, błękitne wody jezior, zieleń flory i okazy fauny tworzą doskonałe warunki do wypoczynku.

Wycieczki piesze, rowerowe i kajakowe, plażowanie, zbieranie grzybów, wędkowanie, uprawianie żeglarstwa, zwiedzanie zabytków, wyprawy krajoznawcze, rejs statkiem do Elbląga to tylko część tego, co miasto ma do zaoferowania.

Miasta partnerskie: Osterode am Harz (Niemcy), Szyłokarczma (Litwa).

Historia

Powstanie Ostródy datuje się na XIII wiek. W pobliżu zamku krzyżackiego na terenie Pomezanii tereny określane mianem Prus Górnych, zasiedlone były przez staropruskie plemię Pomezanów. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku rycerz Mikołaj z Durąga zajął miasto i zamek dla wojsk króla Władysława Jagiełły. Ostróda przystąpiła do antykrzyżackiego Związku Pruskiego w 1440 roku. W 1519 roku w czasie wojny polsko-krzyżackiej Ostróda zdobyły wojska króla polskiego Zygmunta Starego. W latach 1633-1643 miasto zarządzane było przez księcia Brzegu i Legnicy Jana Chrystiana, którego druga żona - księżna Jadwiga - została pochowana w kościele św. Dominika Savio. W dniach 21 lutego - 1 kwietnia 1807 roku na zamku w Ostródzie mieszkał cesarz Napoleon Bonaparte.

W czasie II wojny światowej zniszczono około 60% zabudowań Ostródy.

Polecane obiekty

* Narty wodne

* Zamek krzyżacki

 

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW