-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Ostrów Mazowiecka
gmina Ostrów Mazowiecka, powiat ostrowski, województwo mazowieckie
Brama na Wschód
www.ostrowmaz.pl
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis
Historia

Pierwsze wzmianki o Ostrowi pochodzą z 1410 roku. W 1434 roku książę mazowiecki Bolesław IV nadał lokowanej na prawie chełmińskim wsi prawa miejskie. W 1514 roku księżna Anna Mazowiecka nadała miastu prawo odbywania rocznie 4 jarmarków i 1 targu tygodniowo, co przyspieszyło rozwój miasta. Po włączeniu w 1526 roku przez Zygmunta I Mazowsza do Korony, miasto odczuło ożywienie handlu i kultury.

W drugiej połowie XVI wieku, będąc siedzibą starostwa grodowego, Ostrów przekroczyła jak na owe czasy imponującą liczbę mieszkańców: 3 tysiące.

Wiek XVII i liczne wojny przyniosły kres dalszemu rozwojowi miasta.Następne lata to powolny okres dźwigania się z upadku. Pojawili się też pierwsi osadnicy żydowscy. Mieszkańcy Ostrowi bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich zrywach narodowo - wyzwoleńczych, od powstania kościuszkowskiego po powstanie styczniowe (duże bitwy z udziałem Ostrowiaków pod Nagoszewem i Stokiem).

Pierwsza wojna światowa nie przyniosła miastu zniszczeń. Natomiast druga wojna światowa była ogromnym ciosem dla miasta i jego mieszkańców. Okupacja to tragiczny okres dla miejscowej społeczności, głównie żydowskiej, poddawanej masowym egzekucjom, wywożonej do gett w Warszawie i Łomży, a następnie do obozu zagłady w Treblince. W 1941 roku w okolicznych Grądach i Komorowie Niemcy urządzili obozy dla jeńców radzieckich. Na terenie powiatu ostrowskiego zorganizowano obwód AK "Opocznik", liczący w sierpniu 1943 roku prawie 2.000 zaprzysiężonych. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji był udany zamach na starostę powiatowego gr. Reinharda Ekerta, przeprowadzony w centrum miasta. Kończący się okres okupacji pozostawił miasto zniszcozne w 60% z około 10.000 mieszkańców.

Okres powojenny to odbudowa zniszczonego miasta, budowa zakładów przemysłowych (ZURAD, BUMAR, Zakład Mleczarski, Fabryka Mebli, itp.). Lata dziewięćdziesiąte to okres dynamicznych przemian i ekonomicznego rozwoju.

Polecane obiekty

Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki rowerowej. Zapraszamy na trasę rowerową, rozpoczynającą się przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej, a kończącą swój bieg na brokowskiej nadbużańskiej plaży. Powstała ona dzięki współpracy Gminy Ostrów Mazowiecka, Miasta i Gminy Brok, Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Trasa nosi imię Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który w latach 60 XIX wieku w Feliksowie koło Broku utworzył Zakład Praktyki Leśnej, będący pierwszą instytucją doskonalenia zawodowego dla leśników. Pozostałości Puszczy Białej stanowią prawdziwy raj dla grzybiarzy i myśliwych, zaś zbiorniki wodne dla wędkarzy. Ci ostatni zrzeszeni w 41 kole Polskiego Związku Wędkarskiego są największą organizacją społeczną na terenie miasta, skupiającą ponad 870 członków.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW