-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Paszkówka
  gmina Brzeźnica, powiat wadowicki, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Brzeźnica.

  Wieś leży na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej z płynącą jej dnem Wisłą i wzgórz Pogórza Wielickiego.

  Miejscowość o obszarze 5,83 km2 , liczy 903 mieszkańców w tym 467 kobiet , 436 mężczyzn.

  Historia

  Udokumentowane wzmianki z 1325 r. Założona przez Radwanitów w XIII w. była zawsze wsią szlachecką. W XV i XVI w własność Paszkowskich herbu Zadora. Od połowy XIX w. należała do Wężyków. Z Paszkówki wywodził się pierwszy znany chłopski literat Antoni Kucharczyk (1874-1944) - "Jantek z Bugaja".

  Od roku 1178 tereny na której leży wieś włączone zostały do księstwa opolsko-raciborskiego, a po jego podziale — do księstwa oświęcimskiego.

  Obecna Paszkówka, to w zasadzie dwie samodzielne wioski istniejące oddzielnie przez kilka stuleci: Paszkówka i Pobiedr.

  Księstwo oświęcimskie uległo podziałowi i Paszkówka oraz Pobiedr po roku 1445 znalazły się w księstwie zatorskim, aż do roku 1513 kiedy to zostało ono przyłączone do Królestwa Polskiego. W roku 1564 Paszkówka oraz Pobiedr weszły w skład powiatu szczyrzyckiego w woj. krakowskim.

  Wieś Pobiedr wspomina Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80), pisze on że we wsi jest drewniany kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych.

  Właścicielem wsi był Jan Paszkowski herbu Zadora (Płomieńczyk). We wsi w tym czasie były trzy folwarki, karczma na ¼ roli. Kolatorem kościoła był wspomniany Jan Paszkowski, który oprócz Pobiedra posiadał Paszkówkę i Trebol (Trzebol).

  Pozostałymi kolatorami byli: Jan Rusocki z Jaśkowic (również herbu Zadora), Mikołaj Jordan z Gniazowic, Janusz Strzała herbu Kotwicz z Bęczyna, Jan i Mikołaj Strzałowie z Sosnowic oraz Filip Burkart herbu Radwan z Brzezinki.

  Rejestr poborowy woj. krakowskiego z roku 1581 podaje, że wieś Paszkówka dzierżawiona była przez Górskiego i było w niej 6 ½ łana kmiecego, 2 zagrodników z rolami, 2 komorników z bydłem, 2 komorników bez bydła i 3 rzemieślników oraz dwór z folwarkiem. Natomiast w Pobiedrze, który również był dzierżawiony przez Górskiego było: 2 łany kmiece, 6 zagrodników z rolami i 2 komorników z bydłem.

  Po roku 1550 Jan Paszkowski z grupą współwyznawców zamienił kościół w Pobiedrze w zbór kalwiński. Do czasu odzyskania go przez katolików w 1610 roku wierni korzystali z kościoła w Marcyporębie. Po odzyskaniu kościoła zmieniono jego wezwanie na Przemienienia Pańskiego.

  Polecane obiekty

  Neogotycki pałac Wężyków z XIX w. Kościół z lat 1882 - 1891.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW