-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Piła
gmina Piła, powiat pilski, województwo wielkopolskie
Piła - Tu wizje nabierają kształtu
www.pila.pl
Fakty
  • Ponad połowę powierzchni miasta stanowią lasy i parki.
  • W Pile urodził się Stanisław Staszic.
  • Wiele zabytków Piły zostało doszczętnie zniszczonych podczas działań wojennych. Za najcenniejszą budowle zrównaną z ziemią i nie odbudowaną uważa się Kościół św. Jana Chrzciciela i NMP z późnogotyckim prezbiterium. Został on spalony w 1945 i rozebrany w 1975r. Wśród ocalonych zabytków szczególnie godny uwagi jest dom, w którym urodził się Stanisław Staszic. Obecnie mieści się tam Muzeum Stanisława Staszica.
Informacje praktyczne

Piła znajduje się na skrzyżowaniu ważnych szlaków drogowych i kolejowych. Przecinają się tu drogi kołowe prowadzące m. in. do Bydgoszczy, Poznania, Bytomia, Gorzowa Wielkopolskiego, Wielunia, Torunia .Wokół Piły zlokalizowana jest obwodnica. Miasto posiada także dobrze rozbudowany węzeł kolejowy. Przebiega tu linia Bydgoszcz – Kutno, Krzyż Wielkopolski – Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn nad Odrą, Wałcz – Stargard Szczeciński, Szczecinek – Ustka, a także połączenia z Poznaniem i Czarnkowem.

Miasto posiada jeden dworzec kolejowy – Piła Główna, a także trzy przystanki: Piła Kalina, Piła Leszków i Piła Podlasie. W Pile funkcjonuje również Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej PKS Piła oferujące przewozy pasażerów, zarówno lokalne, jak i dalekobieżne. Po mieście natomiast można się przemieszczać MZK Piła.

W okolicach Piły znajduje się kilka bardzo malowniczych szlaków turystycznych. Rzekami, poprzez liczne jeziora i wsie, prowadzą trzy główne szlaki kajakowe: szlak wodny Piławy, szlak wodny Gwdy i szlak wodny Rurzycy. Miłośnikom turystyki rowerowej szczególnie godne polecenia są trasy: Piła – Skrzatusz (12 km), Turystyczny szlak rowerowy wokół Piły (38 km), Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R–1, "Dydaktyczna ścieżka rowerowa SMOK" (20 km), odcinek północny Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej, a także ścieżki rowerowe w obrębie miasta. Dużą popularnością cieszą się także szlaki piesze obejmujące zabytki oraz atrakcje przyrodnicze Piły i okolic. Prowadzą one zazwyczaj od centrum miasta do takich miejsc i miejscowości, jak: Jezioro Płotki, Ujście, rezerwat "Kuźnik", OTW "Płotki", Kaczory, Skrzatusz. Dla pasjonatów jeździectwa także wytyczono trasy. Szlaki konne obejmują m. in. obręb leśny Piła, Skórka i Zdrojowa Góra.

Powiatowo–Miejski Punkt Informacji Turystycznej, Kulturalnej i Sportowej w Pile znajduje się przy pl. Staszica 1, tel. +48672109486, e–mail: pit@powiat.pila.pl

Wydarzenia cykliczne
Dni Piły

maj

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania

czerwiec

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Rodzinnych Teatr - pasja rodzinna

listopad

Opis

Piła to miasto położone w województwie wielkopolskim, nad rzeką Gwdą. Jedną z cech charakterystycznych tego ośrodka miejskiego jest jego malownicze położenie. Urokliwie ulokowane między lasami i jeziorami zachwyca krajobrazami i skłania do aktywnego wypoczynku. W 2009 roku w Pile mieszkało 74 723 mieszkańców. Miasto jest także czwartym co do wielkości ośrodkiem w województwie.

W obrębie miasta i okolic występuje wiele atrakcji przyrodniczych. W granicach Piły istnieją dwa parki: Park Miejski im. Stanisława Staszica i Park na Wyspie.  W mieście znajduje się również rezerwat krajobrazowy Kuźnik, który swoim zasięgiem obejmuje lasy, jeziora, jak i fragmenty łąk czy bagien. Jest on jednocześnie siedliskiem rzadkich gatunków flory i fauny. Na krajobraz Pilecki składa się jednak znacznie więcej jezior, takich jak: Duży Kuźnik,  Mały Kuźnik,  Rudnickie , Kuźniczek, Piaszczyste, Płocie (Płotki),  Piaseczno / Jeleniowe, Bagienne,  Okoniowe , a także liczne stawy. Są to idealne miejsca do relaksu, zarówno bezpośrednio na łonie natury, jak i w ośrodkach wypoczynkowych.

Wśród oferty kulturalnej Piły możemy znaleźć co najmniej kilka ciekawych propozycji. Szukając rozrywki warto zajrzeć do jednego z dwóch kin, Pilskiego Domu Kultury im. Leona Kruczkowskiego, Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica czy też Muzeum Stanisława Staszica. Swoją siedzibę ma tutaj lokalna telewizja, radio, prasa. Piła znana jest także z osiągnięć sportowych. Szczególną aktywnością odznaczają się drużyny siatkarskie i klub żużlowy. Ich zawodnicy zdobywają czołowe miejsca w mistrzostwach Polski.

Mieszkańcy Piły i okolic mają możliwość kształcenia się na wszystkich szczeblach edukacji. W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica, Wyższa Szkoła Biznesu, Wydział zamiejscowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Dzienne Studia Zawodowe Politechniki Poznańskiej.

Piła jest ważnym ośrodkiem gospodarczym północnej Wielkopolski. Prężnie rozwijają się tutaj przede wszystkim usługi, szczególnie handel. W mieście zlokalizowana jest m. in. firma Philips Lighting Poland S.A. Oprócz atrakcyjnego krajobrazu, miasto oferuje przedsiębiorcom dogodną infrastrukturę, wsparcie m. in.  Pilskiej Izby Gospodarczej, a także istnienie placówek szkół wyższych.

Warto wybrać się także w okolice Piły, gdzie zwiedzić można jedne najstarszych w Polsce Sanktuaria Maryjne w Skrzatuszu i Górce Klasztornej. W Osieku nad Notecią znajdziemy natomiast skansen etnograficzny w Muzeum Kultury Ludowej, gdzie uczestnicząc w specjalnie organizowanych imprezach plenerowych możemy z łatwością „przenieść się” w odległe czasy.

Chętnym osobom, które pragną podziwiać miasto z lotu ptaka, swoją działalność oferuje Aeroklub Ziemi Pilskiej. Lotnisko umieszczone jest w północno – zachodniej części Piły.

Piła zapisała się również w popkulturze. W mieście zrealizowano kilka teledysków takich zespołów i wokalistów, jak: Strachy na Lachy, Verba, Gosia Andrzejewicz.

Historia

Historia Piły wywodzi się od małej rybackiej osady usytuowanej na brzegu Gwdy. Prawdopodobnie istniał tam kiedyś tartak wykorzystujący otaczające zasoby leśne. Przypuszczalnie nazwa miasta pochodzi właśnie od niego. Początkowo Piła znajdowała się w rękach książąt pomorskich, później Krzyżaków, aż ostatecznie Kazimierz Wielki przyłączył ją do ziem polskich. W XV wieku przyznano jej prawa miejskie. Lata 1626 i 1834 stały się okresem wielkich pożarów, które zniszczyły miasto niemal doszczętnie. Piła została odbudowana, jednakże w I połowie XVIII w. ponownie została zdewastowana – tym razem na skutek najazdu wojsk szwedzkich. Dopiero budowa linii kolejowych w 2. połowie XIX w. stała się mocnym impulsem w rozwoju miasta. W 1913 na terenie Piły zaczęto budować jedną z największych niemieckich fabryk lotniczych. Podczas I wojny światowej wytwarzano w niej ok. 100 samolotów miesięcznie. Także w tym okresie na terenie miasta powstał obóz dla jeńców wojennych. Równocześnie Piła stała się dużą bazą wojsk niemieckich walczących przeciwko powstańcom wielkopolskim.

Decyzją traktatu wersalskiego Piłę wcielono w granice Niemiec ze wzglądu na bardzo dużą liczbę mieszkańców narodowości  niemieckiej. W 1930 roku miasto stało się siedzibą Prałatury Apostolskiej. Kolejne lata były okresem rozrostu aglomeracji miejskiej. W tym samym czasie arenę polityczną zdominowali nacjonaliści (także NSDAP). Mimo nieustających prób germanizacji, Piła nadal pozostawała ośrodkiem polskości.

Podczas II Wojny Światowej Piła pełniła rolę ważnego ośrodka przemysłu zbrojeniowego Niemiec. Do miasta imigrowało  wielu Niemców z obszarów bombardowanych przez Aliantów. W 1945 Piłę przemieniono w twierdzę, wchodzącą w skład umocnień Wału Pomorskiego, co jednak nie ochroniło jej przed oddziałami armii radzieckiej. Ostatecznie działania wojenne zniszczyły  miasto w 72%. Po II Wojnie Światowej Piłę wcielono do ziem Polski i tym samym wysiedlono ludność niemiecką. Miasto zostało zbudowane praktycznie od nowa.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW