-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Piława Górna
   gmina Piława Górna, powiat dzierżoniowski, województwo dolnośląskie
   www.pilawagorna.pl
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Miasto Piława Górna położone jest we wschodniej części Kotliny Dzierżoniowskiej na obrzeżach Wzgórz Strzelińsko - Niemczańskich. Przez jego środkową część przepływa rzeka Piława, prawobrzeżny dopływ Bystrzycy. Piława Górna uzyskała prawa miejskie 18 lipca 1962 roku po połączeniu w jeden organizm trzech miejscowości: Piławy, Kośmina i Kopanicy. Liczy blisko 6,8 tyś. mieszkańców i obejmuje obszar 20,3 km2. Swoją atrakcyjność zawdzięcza walorom krajoznawczym i leczniczym właściwościom wód mineralnych w pobliskim Przerzeczynie Zdroju. Malownicze położenie pośród wzgórz oraz widoczna panorama Gór Sowich czynią Piławę Górną celem wycieczek oraz miejscem zamieszkania osób ceniących piękno przyrody i spokój.

   źródło: http://www.pilawagorna.pl/?s=subsite&id=364

   Historia

   Pierwsze wzmianki o Piławie Górnej pochodzą już z XII wieku. W dokumentach łacińskich istniała jako Pilava superius, jej rozwój nastąpił jednakże w XVIII wieku. Miasto posiada bardzo bogatą historię, o której świadczą licznie zachowane obiekty o historycznym znaczeniu. Do rejestru zabytków został wpisany: zespół dworsko-pałacowy z XVIII wieku, kościół parafialny św. Marcina oraz wiatrak z XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na ciekawe rozplanowanie przestrzenne miasta, oparte na układzie wsi dwurzędowej, który w XVIII wieku został wzbogacony o czworokątny rynek. Miasto można podzielić na dwie części: starszą - wzdłuż ulicy Sienkiewicza, którą charakteryzuje zabudowa typu zagrodowego oraz zabudowę jedno- i dwukondygnacyjną w części południowo-wschodniej o charakterze miejskim. 

   O rozwoju Piławy Górnej zadecydowały produkcja odzieży oraz tradycje wydobycia i przerobu kamienia, sięgające 1740 roku. Na bazie wielopokoleniowych doświadczeń w Piławie Górnej funkcjonuje ponad 100 małych i dużych zakładów kamieniarskich. Miasto należy bowiem do największych ośrodków przemysłu kamieniarskiego w Polsce. Branża ta generuje inwestycje i zatrudnienie. Piławscy kamieniarze kooperują z odbiorcami zagranicznymi z Unii Europejskiej i innych kontynentów. Szeroka oferta produktów obejmuje m.in. galanterię kamienną oraz wyroby łączące kamień i metal. Piława Górna zawdzięcza rozwój tej gałęzi przemysłu braciom morawskim, którzy osiedlili się na jej terenie w XVIII wieku. Dobrze zachowana zabudowa i układ planistyczny czynią z osiedla ewangelickiej wspólnoty zabytek na skalę kraju.

   źródło: http://www.pilawagorna.pl/?s=subsite&id=364

   Polecane obiekty

   * zamek

   * renesansowy pałac

   * kościół pw. św. Marcina z Tours

   * wiatrak z XVIII w.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW