-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
  Pleszew
  gmina Pleszew, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie
  www.pleszew.pl
  Fakty
  • Znani pleszewianie to, np. Hanna Suchocka, aktor Tomasz Bednarek.
  • W dniu 25.08.2001 r. podczas "Święta chleba" na stadionie OSiR największą atrakcją był wypiek chleba o wadze pół tony, długości 13 m, szerokości 1,5 m i wysokości ciasta 15 cm. Wyczyn zgłoszono do Księgi Rekordów Guinessa.
  • Pleszewski rynek w 2006 r. został wyróżniony w konkursie Modernizacja Roku.
  Informacje praktyczne

  Pleszew znajduje się w odległości ok. 30 kilometrów od Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego i z każdego z tych miast kursują do Pleszewa autobusy komunikacji miejskich: z Kalisza linia 12A Kaliskich Linii Autobusowych, z MZK Ostrów Wlkp. linia P. W obrębie powiatu pleszewskiego od 1 lutego 2007 kursują linie 20, 21, 22, 23, 24 Pleszewskich Linii Autobusowych.

  Stacja kolejowa Pleszew znajduje się w położonej 4 km od centrum miasta wsi Kowalew. Jest połączona z centrum linią autobusową 20 oraz Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej – pozostałością dłuższej linii kursującej przez Dobrzycę do Krotoszyna.

  Miasto leży na skrzyżowaniu dróg krajowych: nr 11: (Kołobrzeg – Koszalin – Poznań – Pleszew – Ostrów Wielkopolski – Lubliniec – Bytom), nr 12: (Łęknica – Głogów – Pleszew – Kalisz – Piotrków Trybunalski – Lublin – Dorohusk).

  Obwodnice: zewnętrzna obwodnica dla trasy 11, wewnętrzna obwodnica łącząca drogę krajową nr 11 z drogą krajową 12.

  Trasy rowerowe: "Wokół Miasta" - 28 km, fragment Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej o długości ok. 15 km.

  Wydarzenia cykliczne
  Międzynarodowy Przegląd Kina Niezależnego

  wrzesień

  Dni Pleszewa

  czerwiec

  Festyn w Ogródku Jordanowskim

  czerwiec

  Festyn gorącego lata

  lipiec

  Rajd ekologiczny po ziemi pleszewskiej

  wrzesień

  Międzynarodowy Dzień Muzyki – Wielkopolskie śpiewanie

  październik

  Festiwal Wielkopolska Pyra

  październik

  Jarmark Świąteczny

  Odbywa się w grudniu na rynku pleszewskim.

  Noce Świętojańskie w Gizałkach i Gołuchowie

  czerwiec

  Opis

  Pleszewjest obecnie ruchliwym miastem o charakterze przemysłowo-usługowym. Stanowi ośrodek przemysłu maszynowego, drzewnego i spożywczego, a także centrum handlowo-usługowe dla okolicznych terenów o wysoko rozwiniętym rolnictwie.

  Pleszew leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, przebiegających ze wschodu na zachód i z południa na północ. Sieć dróg tworzy dogodny układ promienisty, zapewniający połączenie miasta z Kaliszem, Jarocinem, Ostrowem Wlkp., Krotoszynem. W mieście krzyżują się dwie drogi krajowe - Nr 11 Poznań - Łódź i Nr 12 Pleszew - Katowice. Znajduje się tu też końcowa stacja kolei wąskotorowej zapewniającej połączenie ze stacją normalnotorową na linii Poznań - Katowice. PKS ma stałe połączenia z Poznaniem, Zieloną Górą, Jarocinem, Ostrowem Wlkp., Kaliszem, Krotoszynem i Lesznem. Połączenie z miastem Kalisz zapewnia komunikacja Kaliskich Linii Autobusowych.

  Pleszew jest też ośrodkiem szkolnictwa. Istnieją tu 3 szkoły podstawowe, Liceum Ogólnokształcące im Staszica, dwa Zespoły Szkół Zawodowych, szkoła muzyczna I stopnia, 4 przedszkola.

  W zakresie kultury główną rolę odgrywa tutejszy Dom Kultury. Od 1980 r. istnieje społeczne Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. Spośród amatorskich zespołów artystycznych wymienić trzeba przede wszystkim zespoły wywodzące się z dawnych tradycji śpiewaczych Wielkopolski: Chór "Lutnia", istniejący od 1896 r., a także chór męski "Harmonia", założony w 1923 r., i działający od 1991 r. chór "Ave Sol". Od 1988 r. występuje kapela ludowa "Pleszewioki". działalność w zakresie sportu i wypoczynku prowadzi kompleksowo Ośrodek Sportu i Rekreacji.

  Na ziemi pleszewskiej zapewniony jest również aktywny wypoczynek. Nad Zalewem Gołuchowskim można wypożyczyć wszelki sprzęt wodny, w tym np. kajaki i żaglówki. Dużym powodzeniem cieszą się spływy kajakowe oznakowanym torem na rzece Prośnie. Szczególnie przyjemne są spacery po miejskim parku leśnym ,,Planty”, parku – arboretum – Gołuchów, parku angielskim – Dobrzyca, parku hrabiego Taczanowskiego – Taczanów.

  W Pleszewie i regionie zlokalizowane są muzea, które naprawdę warto odwiedzić. W samym mieście znajdują się: Muzeum Regionalne, Muzeum Piekarstwa i Piekarnictwa, Muzeum Zgromadzenia Służebniczek NMP. W pobliżu unikalny charakter mają: Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy, Muzeum Narodowe i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, Muzeum Napoleońskie w Witaszycach oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Taczanowie.

  W Pleszewie zarejestrowanych jest aż 2500 działalności gospodarczych z czego ponad 1000, to handel, reszta – produkcja i usługi. Pleszew słynie również z  rzemiosła, w tym uznanym w całej Europie rymarstwem i siodlarstwem. Znajduje się tu ponad 100 zakładów produkcji kotłów C.O., których produkty uznane są szczególnie w Polsce i w Europie Wschodniej. Istotne jest również rolnictwo i ogrodnictwo, szczególnie szklarniowa uprawa pomidorów.

  Władze samorządowe rozwinęły współpracę zagraniczną m.in. z niemieckim miastem Spangenberg (co udokumentowano tablicą odsłoniętą 12.10. 1996 r. przy wjeździe do miasta) i położoną na wyspie na Atlantyku francuską gminą St. Pierre d'Oleron.

  Historia

  Najstarsze ślady ludzkiej obecności w okolicach Pleszewa pochodzą z ok. 8300 r. p.n.e.i są udokumentowane archeologicznie.

  Pleszew po raz pierwszy został wymieniony w dyplomie księcia Przemysła II z 2 X 1283 r., w którym civitas Plessow poddano jurysdykcji kaliskiej. Było to miasto prywatne, a pierwszym jego właścicielem był kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

  Przywilej króla Jana Olbrachta z 1493 r. zezwolił miastu na cotygodniowe targi oraz dwa jarmarki w roku: na św. Floriana (4 maja) i św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia).

  Na początku XVI w. w mieście działało 9 cechów, a w 1580 r. odnotowano tu 86 rzemieślników. W okresie reformacji miasto było ośrodkiem protestantyzmu.

  Powiat pleszewski utworzono w 1818 roku.

  Podczas Wiosny Ludów 1848 r. pod miastem był zlokalizowany jeden z czterech głównych obozów powstańczych, dowodzony przez pułkownika Feliksa Białoskórskiego.

  Druga połowa XIX w. charakteryzowała się wzmożeniem działalności gospodarczej.

  Pleszewianie aktywnie uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim. W walkach uczestniczyło 5 kompanii pleszewskich m.in. o Krotoszyn, pod Ligotą, w okolicach Kobylej Góry i pod Rawiczem.

  Druga wojna światowa rozpoczęła się dla pleszewian od nieudanego nalotu na koszary, w wyniku czego zginęło 13 osób cywilnych zamieszkałych przy pobliskiej al. Mickiewicza. Koniec wojny w Pleszewie odnotowuje się w dniu 24 stycznia 1945.

  Powiat pleszewski zlikwidowano w 1932, później istniał jeszcze w latach 1956-1975 oraz od 1999.

  Polecane obiekty
  • Rynek miejski
  • Ratusz
  • kościół św. Jana z 1816 roku
  • kościół św. Floriana
  • kościół Zbawiciela
  • Muzeum Regionalne
  • Muzeum Piekarstwa i Piekarnictwa,
  • Muzeum Zgromadzenia Służebniczek NMP
  • Zalew Gołuchowski
  • miejskim parku leśnym ,,Planty”
  • parku – arboretum – Gołuchów
  • Zespół Pałacowo-Parkowy w Taczanowie
  • Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy
  • Muzeum Narodowe i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
  • Muzeum Napoleońskie w Witaszycach

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW