-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty

  • Jeśli masz ochotę wyjechać z rodziną lub przyjaciółmi nad morze - zapraszamy do Pobierowa. Dom jest ... więcej

  • Apartament na przytulnym poddaszu dla 2 - 3 osób. Dom stoi w leśnej części miejscowości, zaledwie 200 ... więcej

  • Jest to piaszczysta,szeroka plaża sprzyjająca wypoczynkowi i leniuchowaniu w okresie letnim. więcej

  • Park linowy posiada klilka tras o różnym stopniu trudności, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Istn... więcej


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 
Pobierowo
gmina Rewal, powiat gryficki, województwo zachodniopomorskie
Pobierwo jest OK!
www.pobierowo.com.pl
Fakty
  • Pobierowo otrzymało w 2008 i 2009 roku Błękitną flagę. Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Błękitna Flaga jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education - FEE), pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Pobierowo ma około 4 km długości i jego oś stanowi, biegnąca równolegle do morza, ulica Grunwaldzka. Przed laty były tu głównie niewielkie, drewniane domki letniskowe. Później przybyło trochę ośrodków wczasowych należących do zakładów pracy. Dziś kurort Pobierowo rozwija się niezwykle dynamicznie, zachowując jednak swój specyficzny charakter.  Ulica Grunwaldzka, przy której koncentruje się całe turystyczne życie, ma prawie cztery kilometry długości i łączy wschodni i zachodni kraniec Pobierowa. Znajduje się tutaj wiele kawiarni, barów, restauracji, ogródków piwnych, dyskotek i kino. W Pobierowie są też liczne sklepy i stoiska uliczne z ubraniami, pamiątkami, zabawkami itp. Pobierowo znane jest z szerokiej, piaszczystej plaży, do której można dojść praktycznie z każdego miejsca oraz bardzo czystej wody. Ponadto panują tu dobre warunki do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych.

Historia

Najstarsza informacja o Pobierowie pochodzi z 1386 r. Osada była lennem rodu Kleis, aż do wieku XVIII w., gdy rodzina sprzedała posiadłość. Od XIX w. osada zaczęła tracić rolniczy charakter, z powodu, że ziemia uprawna była zasypywana piaskiem z brzegu morskiego i zaczęła przekształcać się w miejscowość wypoczynkową. W roku 1886 w księgach ziemskich zarejestrowanych było kilkudziesięciu rolników, a na początku ubiegłego obecnego stulecia zaledwie trzech.

Początki kąpieli morskich w Pobierowie, określa się na około 1907 r., kiedy to rolnik Frohreich wybudował nad morzem hotel „Seeblick”. Inne rodziny osiadały się po zachodniej stronie miejscowości. W okolicy hotelu powstawały nowe budynki, później powstała masarnia i piekarnia.

Około 1939r. Krauze, ówczesny właściciel wsi przekazał berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais około 3000 mórg lasu w Pobierowie, jako działki na sprzedaż pod budowę domków letniskowych. Pobierowo zostało podzielone w ten sposób, że na każdą morgę przypadały 3 miejsca do budowania o powierzchni 800m2 + 100m2. Cena jednej działki wynosiła ówczesne 663 RM. Sprzedaż rozreklamowano poprzez środki przekazu. W tym samym czasie zorganizowano sieć busików przewożących pasażerów z Berlina. W ten sposób Pobierowo, z piękną plażą, stało się ulubionym miejscem wypoczynku „berlińczyków”. W sumie w okresie międzywojennym wybudowano ok. 1000 domków wczasowych.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW