-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Podsączów
   gmina Bobrowniki, powiat będziński, województwo śląskie
   http://www.saczow.pl/
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Sączów jest małą miejscowością położoną w województwie śląskim, w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki.

   Historia

   Pierwsza nazwa osady, która pojawiła się w piśmiennictwie to Sondczow, w początkach XV wieku zwie się Sandczow, a około 1460r. pojawia się nazwa Sondczów, wreszcie na początku XVIII wieku Sączów. W początkowej nazwie wioski tkwi  źródło słów sond, sąd, co może sugerować, że założycielem osady był Sądek, rycerz Bolesława Chrobrego. Istniał jeszcze inny sąd względnie Sądek w latach 1113 - 1125, który jest wymieniony w albumie konfraterii klasztoru lubańskiego, a należący do rodu Odrowążów.W XV wieku biskupi krakowscy posiadali tu znaczne obszary ziemi, tzw. role poświętne, na których siedzieli kmiecie świątnicy, co dowodzi, że przed wiekiem XV część Sączowa była wsią kościelną. W roku 1224 Iwo Odrowąż biskup krakowski funduje kościół i parafię wiosce.

   Od tego też roku Sączów stanowi samodzielną parafię, znacznie rozleglejszą od obecnej. Pierwszy kościół stał we wschodniej części wioski przy drodze wiodącej do Myszkowic. Kościół ten zbudowany z modrzewia spłonął przy końcu XIV wieku. Na jegmo miejsce zbudowano nowy z białego polnego kamienia poswięcając go św. Jakubowi. W tym miejscu dotrwał do połowy XIX wieku. Nowy kościół na miejscu gdzie stoi do dzisiaj, wybudowano w roku 1792. Kościół został konserwowany w 1875 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. Restaurowany i powiększany po I wojnie światowej stanowił i stanowi źródło wiary, wspólnoty i kultury.Około roku 1810 otwarto w Sączowie kopalnię rudy żelaznej, która dotrwała do roku 1865. Prócz tego istniała w roku 1824 we wschodniej części osady kopalnia glinki ogniotrwałej.

   W okresie II wojny światowej - w roku 1940 utworzono Gminę Sączów. W jej skład weszły wioski: Celiny, Myszkowice, Niezdara, Ossy, Ożarowice, Pyrzowice, Sączów, Siemonia, Tąpkowice, Twardowice. W wyniku zmian administracyjnych od 1 stycznia 1955 roku utworzono Gromadzką Radę Narodową w Siemonii wraz z przynależnymi jej wsiami (Myszkowice, Twardowice) weszła ponownie w skład GRN w Sączowie. Kolejne zmiany administracyjne związane były z utworzeniem gmin. Z dniem 1 stycznia 1973 roku wieś Sączów weszła w skład Gminy Bobroniki. W roku 1975 zlikwidowane zostały powiaty, w tym powiat Będziński, do którego wcześniej należały miejscowości wchodzące w skład Gromadzkiej Rady Narodowej w Sączowie.

   Polecane obiekty

   Kościół pw. św. Jakuba Apostoła z XIII wieku

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW