-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Pogodno
   gmina Szczecin, powiat Szczecin, województwo zachodniopomorskie
   www.pogodno.com.pl
   Fakty
   • Większość Pogodna to zabudowania typu willowego
   • Nazwę „Pogodno” nosiła w latach 1954-1975 obecna dzielnica Zachód
   • Pogodno jest drugim co do liczby ludności (po Niebuszewie) osiedlem w Szczecinie, mieszka tam prawie 26.000 mieszkańców (6,6% mieszkańców miasta)
   • Od nazwy dzielnicy pochodzi nazwa szczecińskiego zespołu Pogodno
   Informacje praktyczne

   Komunikację z miastem zapewniają linie tramwajowe (5,7) i autobusowe (53,60,75)

   część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta

   położone w dzielnicy Zachód

   Zajmuje zachodnią część miasta, pomiędzy ulicami Klonowica, Unii Lubelskiej, Rodakowskiego, Kochanowskiego, Sienkiewicza, Twardowskiego, Witkiewicza, gruntami Krzekowa

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Pogodno to Osiedle Szczecina (obecnie mieszka na nim ponad 25 000 osób), zajmujące zachodnią część miasta. Obszary dzisiejszego Pogodna zostały przyłączone do Szczecina w 1911 r. Nazwa polska nowa, wprowadzona w 1945, jest typu topograficznego, wywodzi się od wyrazu „pogoda". Być może, było to w pewnym sensie nawiązanie do nazwy niemieckiej dla części Pogodna – Schönau (piękność), istniejącej jeszcze na początku XX wieku.

   Pogodno należy do dzielnic wyłącznie mieszkaniowych, pozbawionych całkowicie przemysłu i większych zakładów pracy. Na Pogodnie jest wiele obiektów sportowych (ul. Twardowskiego i ul. Witkiewicza): KS „Pogoń", w latach pięćdziesiątych otwarto wielki stadion, w latach sześćdziesiątych  basen pływacki, w późniejszych nowe boiska treningowe. Służą one nie tylko zawodowcom, ale również mieszkańcom pobliskich osiedli. Pod względem architektonicznym Pogodno jest bardzo zróżnicowane, choć wiek dzielnicy nie przekroczył jeszcze stu lat. Pod tym względem wyraźnie odcina się część położona, po południowo - zachodniej stronie ul. Mickiewicza. Dziesiątki stojących tutaj domków willowych nawiązują do architektury XIX-wiecznej. Nieco inaczej wygląda rejon położony po północnej stronie ul. Mickiewicza. Ta część dzielnicy powstała w latach dwudziestych. Obok domków willowych występuje tutaj dużo domków usytuowanych szeregowo, z pasmem zieleni przed frontem i ogródkiem na tyłach posesji. Pozostały rejon osiedla, który stał się w ostatnich latach wielkim placem budowy, to tereny położone w rejonie ulic: Popiełuszki, Somosierry i Łukasińskiego - zwane Osiedlem Somosierry. Budowane (od 1987) osiedle składa się z dużych wielokondygnacyjnych bloków mieszkalnych i niższych, pięciokondygnacyjnych. Pogodno jest dzielnicą tonącą całkowicie w zieleni. Sprawiają to liczne ogródki przydomowe, występujące prawie przy wszystkich domkach. Zazielenione są też ulice i place, wiele miejsc zajmują również pracownicze ogrody działkowe.

   Historia

   Powstała w 1911 r. Spółka Akcyjna Budowlana „Westend" budująca najpierw w okolicach ulic Słowackiego i Wojska Polskiego, przeniosła się za tory kolejowe na zachód i wytyczyła nowe tereny pod zabudowania przy ul. Mickiewicza, od mostu kolejowego, do ul. Traugutta. Powstała tak dzielnica zwana Nowe Łekno (Neu Westend) – obecnie wchodząca w skład Pogodna. Ponieważ w tym samym roku włączono w obręb gminy miejskie majątki Osowice i Świerczewo, tereny miejskie pomiędzy Krzekowem a Łęknem przeznaczono pod zabudowę i to właśnie tam zostało ulokowane Pogodno. Było to głównie budownictwo mieszkaniowe - nowoczesne bloki mieszkalne wzdłuż wytyczonych nowych ulic w kwartałach, uwzględniające w osiedlach ogrody, place zabaw dla dzieci, szkoły i zaplecze usług. Osiedla były początkowo budowane z funduszy miejskich i potem wynajmowane, np. na ul. Mickiewicza przeważały domy dla urzędników miejskich i policji. Duża przestrzeń pozwoliła także na budowę domków jednorodzinnych między al. Wojska Polskiego a ul. Mickiewicza. Były to tanie szeregowce, prawie jednolite. Aby je nieco urozmaicić, stosowano różne kolory tynków, starano się o inny wygląd maleńkich ogródków przydomowych, odrębność podkreślano też dodatkowymi ozdobami. Na dawnej alei Kasztanowej, w połowie drogi do Krzekowa, powstał kwartał mieszkalny na wzór budowanego w starym Weimarze. Domy miały kolor ochry z białymi obramowaniami drzwiowymi i okiennymi, piękne ozdoby w stylu rokoko, ogrodzenia z siatki, staromodne kwiaty na balkonach i w ogródkach. Oprócz bloków w latach trzydziestych XX wieku powstało sporo prywatnych willi, nowoczesnych, stojących w ogrodach. Pogodno zamieszkiwali raczej ludzie zamożni i średnio zamożni. Powstały też szkoły i zakłady lecznicze. Z ważniejszych: Zakład dla Głuchoniemych (obecnie gmach Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Szczecińskiego) przy ul. Mickiewicza, zbudowany w 1916 r. Ackermannshohe, teren za torami kolej, przy moście Akademickim na ul. Mickiewicza nazwany na cześć burmistrza Szczecina Ackermanna, urzędującego w latach 1907-1931, wielce zasłużonego dla rozbudowy miasta. Nazwa była w użyciu do 1939 r., w języku polskim oznacza Wzgórze Ackermanna. Po 1945 nazwy tej nie reaktywowano w żadnej postaci.

   Pogodno nie poniosło prawie żadnych strat w wyniku ostatniej wojny. Ominęły je również naloty lotnictwa alianckiego. W okresie II wojny światowej, przy ul. Unii Lubelskiej, mieścił się obóz pracy przymusowej dla cudzoziemców (Lager am Deutschen Berg). W momencie zbliżania się oddziałów radzieckich hitlerowcy wysadzili w powietrze wszystkie mosty i wiadukty na obwodnicy kolejowej oddzielającej Pogodno od Śródmieścia, a prowadzącej z Dworca Głównego do Trzebieży. Z tego też powodu w 1945 r. dzielnica ta była całkowicie odcięta od reszty miasta, co utrudniało akcję osadniczą. Ponadto część dzielnicy w rejonie ul. Bogdana Zaleskiego i budynki koszar zajęte były przez Armię Radziecką.

   W 1946 r. rozpoczęto odbudowę Mostu Akademickiego, wiaduktu drogowego w ciągu ul. Mickiewicza. Nazwę nadano z okazji ulokowania w najbliższym jego sąsiedztwie siedziby pierwszej wyższej uczelni - Akademii Handlowej (filii uczelni poznańskiej). Odbudowano go od podstaw w rekordowym czasie niespełna roku (1947). Zapewniło to komunikację tramwajową Pogodna ze Śródmieściem. W latach powojennych dzielnica nie uległa praktycznie żadnym zmianom, a jeśli już do nich doszło, to wynikały one raczej ze zurbanizowania poszczególnych terenów.

   Polecane obiekty
   • Zabudowę willową przy starszej części dzielnicy
   • Pl. Jakuba Wujka
   • Budynek Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW