-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Police
gmina Police, powiat policki, województwo zachodniopomorskie
Police – Gmina Zielona
www.police.pl
Fakty
 • W Policach urodzili się m.in. Hans Modrow (w Jasienicy – obecnej dzielnicy Polic, niemiecki polityk, ostatni komunistyczny premier NRD, deputowany do Parlamentu Europejskiego) i Jan Matura (badacz dziejów Polic i regionu, nauczyciel, sportowiec).
 • Zawodnikiem UKL Ósemka Police jest m.in. Marcin Lewandowski, lekkoatleta – średniodystansowiec, młodzieżowy Mistrz Europy 2007, olimpijczyk z Pekinu, trzeci zawodnik plebiscytu European Athletics na wschodzącą gwiazdę europejskiej lekkoatletyki.
 • W Zakładach Chemicznych Police pracuje Aleksander Doba - podróżnik, kajakarz i odkrywca, który pierwszy opłynął kajakiem Bałtyk i Bajkał, a także całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga. W 1998 r. rzekami i kanałami z Polic przepłynął trasę ponad 2,5 tys. km, w 2000 r. w ciągu 101 dni przebył 5369 km do Narwiku.
 • Piosenkarka Eleni mieszkała i tworzyła wraz z mężem przez 2 lata w Policach.
 • Szpital Kliniczny w Policach przy ul. Siedleckiej jest pierwszą placówką szkoły wyższej - Pomorskiej Akademii Medycznej - w historii miasta.
 • PSPS Chemik Police występuje w I lidze siatkówki kobiet.
Informacje praktyczne

Przez Police biegnie droga nr 114 odchodząca w Tanowie od drogi nr 115 i prowadząca dalej w kierunku Trzebieży i Nowego Warpna.

Istnieją plany budowy mostu Police – Święta przez Odrę, który połączyłby Police, północną część powiatu polickiego, Lubieszyn i lewobrzeżną część Szczecina z węzłem drogowym i lotniskiem w Goleniowie.

Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oferuje 13 linii autobusowych miejskich, w tym 8 między oboma miastami i do kilku miejscowości gminy Police, jak: Trzeszczyn, Tanowo, Pilchowo, Siedlice, Leśno Górne, Przęsocin. Linia samorządowa (LS) łączy Police i Trzebież.

Szlaki piesze i rowerowe - Puszcza Wkrzańska i wokół Zalewu Szczecińskiego.

Na terenie nieczynnej fabryki benzyny Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” wytyczyło ścieżkę dydaktyczno-turystyczną, wycieczki nieodpłatnie w każdą sobotę o godz. 13:00.

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Morskiej i Folk

początek maja

"Gryf" Ogólnopolski Bieg na Orientację

maj

Międzynarodowe Dni Polic – Dni Chemika

wiosna

Ogólnopolski Bieg Uliczny Policka Piętnastka

czerwiec

Jarmark Augustiański w Policach-Jasienicy

koniec sierpnia

Ogólnopolski Ćwierćmaraton Policki

październik

Polickie Dni Muzyki "Cecyliada"

listopad

Opis

Police to miasto powiatowe w województwie zachodniopomorskim, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią, Odrą-Domiążą i Gunicą na Równinie Wkrzańskiej. Port rzeczny i morski otoczony Puszczą Wkrzańską. Miasto przylega do granic Szczecina, do centrum stolicy województwa jest stąd ok. 15 km.

Police mają ponad 34 tysiące mieszkańców.

Police to ostatnie miasto wzdłuż biegu Odry. W granicach miasta znajduje się siedem wysp, południowa część ujścia Odry i ujście rzeki Iny do Odry. Przez miasto przebiega tor wodny Szczecin-Świnoujście.

Największym pracodawcą i przedsiębiorstwem są Zakłady Chemiczne Police, wokół którego rozciąga się Park Przemysłowy Police. Oprócz przemysłu chemicznego skupiają się tu firmy handlowe i budowlane.

Miastami partnerskimi Polic są: Korsør (Dania), Pasewalk (Niemcy), Nowy Rozdół (Ukraina) i Korinos (Grecja).

Historia

Już w 1260 r. książę Barnim I nadał Policom prawa miejskie, ale ich zbyt dobre położenie u ujścia Odry zagroziło Szczecinowi. Zatem w 1321 r. prawa miejskie na prawie pięć wieków odebrano i włączono Police w obręb stolicy Pomorza Zachodniego.

W latach 1816-1939 Police jako oddzielne miasto wchodziły w skład niemieckiego powiatu Randow. Na przełomie XIX i XX w. istniała tu stocznia rzeczna. W 1898 r. uruchomiono linię kolejową Jasienica-Szczecin, 12 lat później przedłużoną do Trzebieży. Przyczyniło się to do rozwoju przemysłu. W 1938 r. zbudowano fabrykę benzyny syntetycznej, niezwykle ważną dla przemysłu wojennego hitlerowskiej III Rzeszy. 15 października 1939 r. Police ponownie włączono w granice Wielkiego Miasta Szczecina. Przy produkcji benzyny pracowało ok. 30 tysięcy niewolników z okupowanej Polski, Jugosławii, Francji i Belgii – więźniów założonej specjalnie filii obozu koncentracyjnego Stutthof. Fabrykę i miasto kilka razy bombardowali alianci. Police i Szczecin zostały zdobyły przez wojska polsko-radzieckie 26 kwietnia 1945 r.

Od 5 października 1945 do 25 września 1946 r. istniała formalnie Enklawa Policka - obszar ok. 90 km² wyłączony spod polskiej administracji, ale w granicach państwa polskiego. Dzięki temu Rosjanie mogli bez zakłóceń wywozić do ZSRR pozostałości po nazistowskiej fabryce benzyny. Tym razem pracowało tu ponad 20 tysięcy jeńców i robotników niemieckich. Po likwidacji enklawy zaczęli przybywać osadnicy polscy, jednak opóźnienie odbudowy miasta przyczyniło się do lokalizacji siedziby powiatu ziemskiego w Szczecinie. W 1954 r. Police powiększono o wieś Mścięcino, osiedlono tu także greckich uchodźców po wojnie domowej z lat 1946-1948 (druga kolonia w Zgorzelcu). Dopiero w 1964 r. rozminowano tereny na północ od Starego Miasta. Rozpoczęła się 5-letnia budowa wielkich zakładów nawozów sztucznych, działających do dziś oraz przyzakładowego osiedla mieszkaniowego Chemik. Po reformie administracyjnej w 1975 r. utworzono gminę Police, a po kolejnej w 1999 r. – także powiat policki.

Polecane obiekty
 • neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Mieście
 • gotycka kaplica przykościelna z XV w., pozostałość po średniowiecznym kościele na Rynku Starego Miasta (pl. Chrobrego)
 • kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła – gotycki z XIV w., przebudowany w 1725 r., w Policach–Jasienicy
 • ruiny klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy
 • lapidarium Polickie w Parku Staromiejskim
 • kamienice z XIX wieku
 • Puszcza Wkrzańska – m.in. Ekologiczna Ścieżka Rekreacyjno-Dydaktyczna
 • Galeria Historyczna Polic w Miejskim Ośrodku Kultury

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW