Miejscowości w pobliżu 20 km
Polecane obiekty-
Muzeum mieści się w nowo wybudowanym budynku, opodal Muzeum Etnograficznego. Zostało otwarte w ...
więcej
-
Katedra zbudowana w 968 roku była wielokrotnie niszczona. Po II wojnie światowej odbudowana w f...
więcej
-
Fontanna została zaprojektowana przez Marcina Sobczaka (przy cembrowinie współpracował Adam Pia...
więcej
-
Stadion Miejski w Poznaniu (EuroPoznań 2012) jest to stadion piłkarski, który znajduje się w dzi...
więcej
-
Palmiarnia Poznańska zlokalizowana jest na terenie Parku Wilsona. Wejście znajduje się od ul. Pa...
więcej
aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
Ciekawe linki o mieścieAby dodać link musisz być zalogowany
|
|
Poznań
|
Fakty |
- Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski: „Jak Czarniecki do Poznania...” (I wers III zwrotka).
- Malowniczą trasą wzdłuż jeziora Malta biegnie trasa jednej z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. Kolej ta, prowadzona przez MPK Poznań Sp z o.o. kursuje w okresie od kwietnia do października.
- Model Mercedesa z 1912 roku nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen.
- Na balkonie bogato zdobionej, eklektycznej kamienicy przy placu Cyryla Ratajskiego powstają nagrania zespołów muzycznych, które dzięki BalconyTV trafiają do widzów na całym świecie. Projekt funkcjonuje od 2006 r., wcześniej w Internecie pojawiały się nagrania z balkonów w Dublinie, Hamburgu i Londynie. 1 września 2009 r. dołączył do nich Poznań. www.balconytv.com
- W Poznaniu urodził się polski piłkarz, Arkadiusz Głowacki i raper Kamień.
- W Poznaniu urodził się polski tenisista, Wojciech Fibak.
- W Poznaniu urodził się polski piłkarz, Maciej Żurawski.
- W Poznaniu urodziła się polska piosenkarka, Anna Jantar.
|
Informacje praktyczne |
Cztery linie tramwajowe dzienne (12, 14, 15, 16), jedna dzienna szczytu porannego (26) oraz jedna nocna (N21) kursują na odcinku bezkolizyjnej trasy tramwajowej Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Trasa ma kluczowe znaczenie dla komunikacji w centrum i północnej części miasta. Na trasie umieszczonych jest 6 przystanków (Słowiańska, Aleje Solidarności, Lechicka / Poznań Plaza, Kurpińskiego, Szymanowskiego, Os. Jana III Sobieskiego. Poznań jest obecnie jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Istnieje tu Zakład Taboru Poznań i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Z miasta można dojechać do większości miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców w Polsce oraz wielu mniejszych. Przez Poznań przejeżdżają pociągi międzynarodowe, m.in. do Pragi, Berlina czy Kijowa. Znajduje się tu 16 stacji i przystanków kolejowych. Poznań stanowi węzeł komunikacji samochodowej, gdzie krzyżują się autostrada A2 i 3 drogi krajowe (nr 5, 11 i 92), a od którego odchodzą 4 drogi wojewódzkie (nr 184, 196, 307, 430). 7 km na zachód od centrum Poznania znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Z lotniska do centrum można dojechać miejskim autobusem linii 59 oraz linią ekspresową L, która kursuje pomiędzy lotniskiem a dworcem PKP. Autobus linii L zatrzymuje się tylko na przystankach Bałtyk i Szpitalna, zaś pasażerowie mogą zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu. Po godzinie 23 kursuje autobus linii nocnej 242. Sam układ dróg w mieście jest również charakterystyczny. Składa się on z promieniście rozchodzących się ulic połączonych docelowo trzema pierścieniami (ramami komunikacyjnymi) oraz biegnącą poza granicami miasta obwodnicą dla ruchu tranzytowego. W centrum miasta obowiązuje Strefa Parkowania. Jest ona płatna. Na śródmiejskich ulicach znajdują się parkomaty, w których kierowcy uiszczają opłatę za postój w strefie.
|
Wydarzenia cykliczne |
Rockowe Walentynki luty Poznański Tydzień Filmowy - Kino Europejskieluty Kiermasz Kaziukowyluty Poznań Jazz & Festivalmarzec Dni Kultury Francuskiej i Frankofoniimarzec – maj Kajakowe Regaty Otwarcia Sezonu i Regaty Kwalifikacyjne Seniorówkwiecień Poznański Festiwal Podróżników Na Szagękwiecień Poznańska Wiosna Muzycznakwiecień Dni otwarte Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonkakwiecień Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiegomaj Zaczarowany Świat Harmonijkimaj Międzynarodowy Festiwal Teatralny Maltaczerwiec Festiwal Celtyckiczerwiec Tzadik Poznań Festiwallipiec Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animatorlipiec Dni Grodu Przemysławrzesień Poznańskie Dni Verdiegopaździernik / listopad Imieniny Ulicy Święty Marcinlistopad Dni Bretaniilistopad Ale Kino! Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widzagrudzień
|
Opis |
Poznań to miasto położone nad rzeką Wartą, na Pojezierzu Wielkopolskim, stolica województwa wielkopolskiego. Jest to piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i szóste pod względem powierzchni. Obecnie Poznań to duży ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny.
Według zewnętrznych ocen przeprowadzonych przez agencję ratingową Moody's Investors Service, pod względem wiarygodności dla inwestorów ustępuje tylko Warszawie. Znajduje się tutaj Poznański Okręg Przemysłowy, jeden z najlepiej rozwiniętych okręgów przemysłowych w Polsce. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu wytworzonej przez poznańskie zakłady w okresie I-XII 2008 roku wyniosła 29,3 mld złotych – co stanowiło 31,4% produkcji przemysłowej województwa wielkopolskiego. Tutaj organizowane są również Międzynarodowe Targi Poznańskie.
W mieście znajduje się duży węzeł drogowy i kolejowy, Poznań posiada także międzynarodowy port lotniczy.
Miasto jest silnie powiązane komunikacyjnie i ekonomicznie z otaczającymi je gminami powiatu poznańskiego tworzącymi aglomerację poznańską (ze wspólną infrastrukturą np. wodociągami).
W Poznaniu działa 8 państwowych szkół wyższych (w tym 4 uniwersytety) i 17 uczelni prywatnych, kształcących łącznie blisko 133 tys. studentów. Na 1000 mieszkańców przypada 221 studentów – wśród dużych polskich miast Poznań zajmuje pod tym względem 1. miejsce.
Miasto nazywane jest również w przewodnikach turystycznych "muzyczną stolicą Polski” z powodu działających tutaj chórów chłopięcych i męskich, organizowanym co 5 lat konkursom skrzypcowym oraz lutniczym im. Henryka Wieniawskiego, a także dzięki działalności Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", opery i Polskiego Teatru Tańca.
W Poznaniu znajduje się siedziba kurii archidiecezji poznańskiej.
W granicach miasta znajdują się cztery duże jeziora; trzy z nich leżą w golęcińskim (zachodnim) klinie zieleni, prowadzącym z centrum wzdłuż rzeki Bogdanki przez Sołacz, Golęcin, Strzeszynek do Jeziora Kierskiego.
W Poznaniu znajduje się wiele urokliwych miejsc, chociażby piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki i oczywiście legendarne poznańskie koziołki. Warto przejść się ulicami dawnej Dzielnicy Zamkowej, gdzie potężny neoromański Zamek Cesarski stanowi główny akcent. Oczywiście na tym nie kończą się zabytki Poznania, oprócz wyżej wymienionych koniecznie należy zobaczyć m.in. Ostrów Tumski z monumentalną gotycką katedrą, plac Wolności - centralny plac Poznania, przy którym wznosi się m.in. przepiękny klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, a także wiele innych miejsc.
W stolicy Wielkopolski nie sposób się nudzić. Organizowane są tutaj liczne imprezy cykliczne, m.in. Poznań Jazz & Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatralny 'Malta', Tzadik Poznań Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Imieniny Ulicy Święty Marcin i wiele innych.
Wielkopolski Park Narodowy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych terenów zielonych położonych w pobliżu Poznania. Park leży ok. 15 km na południe od miasta i posiada z nim bardzo dogodne połączenia autobusowe i kolejowe (trasa Poznań – Wrocław). Przez park biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. |
Historia |
Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około 8900–8000 roku p.n.e. Byli to łowcy reniferów. Około 2200 p.n.e. na tych ziemiach pojawiła się ludność indoeuropejska, zaś z V wieku pochodzą ślady osadnictwa słowiańskiego. W VIII wieku pojawili się tu Polanie, z tego okresu pochodzi też prawdopodobnie gród na Ostrowie Tumskim, który stał się zaczątkiem dzisiejszego miasta.
Pierwotnie miasto leżało nad brzegiem Cybiny i prawym brzegiem Warty. Na pobliskim wzgórzu stała tam wówczas pogańska świątynia i zamek książęcy. Poznań wiąże się również z początkami polskiej państwowości. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski.
Kolejny okres rozkwitu przypada na rozbicie dzielnicowe, gdy gród stał się stolicą wielkopolskiej linii Piastów. Jej przedstawiciele, książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1253 lokowali miasto na lewym brzegu na prawie magdeburskim. Prace zapoczątkowane przez ojca kontynuował jeszcze Przemysł II – który jako pierwszy władca od 200 lat koronował się w Gnieźnie na króla Polski, a za swą siedzibę obrał Poznań – jego rezydencją stał się dawny zamek książęcy jego ojca na Wzgórzu Przemysła. Po jego tragicznej śmierci w rozwoju miasta nastąpił chwilowy zastój. Do dziś można jeszcze znaleźć pozostałości murów miejskich.
W pierwszym okresie pruskiego panowania, nowe władze dokonały integracji konurbacji w jeden organizm miejski oraz tworząc podstawy do rozbudowy Poznania w kierunku zachodnim. Klęska Prus i zwycięskie powstanie w 1806 uczyniły Poznań jednym z głównych miast Księstwa Warszawskiego. Trwające jednak wojny napoleońskie nie sprzyjały rozwojowi miasta. Po klęsce Napoleona Poznań znalazł się ponownie, od 1815 roku pod Pruskim panowaniem, tym razem jako stolica autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Podczas okupacji niemieckiej Polski miasto Poznań zostało wcielone do Rzeszy i zostało siedzibą namiestnika Rzeszy Arthura Greisera w stworzonym przez Niemców tzw. Kraju Warty (niem. Warthegau). W latach 1939-1945 hitlerowcy wysiedlili przymusowo 100 tysięcy Polaków z Poznania (w tym 41 tys. z okręgu poznańskiego, oraz 2 tys. Żydów na Lubelszczyznę) do Generalnego Gubernatorstwa. Około 10 tys. z ogólnej liczby wysiedlonych zginęło w niemieckich obozach.
W styczniu i lutym 1945 toczyły się o Poznań ciężkie walki (zwłaszcza o Cytadelę Poznańską) między Armią Czerwoną a siłami niemieckimi. Miasto zostało zdobyte pod koniec lutego 1945, na skutek walk zostało zniszczonych od 20% (głównie obiektów mieszkalnych) do 50% zabudowy (Śródmieście) miejskiej Poznania. Pozostałe zabytkowe dzielnice mieszkalne m.in.: Jeżyce, Łazarz, Wilda i Sołacz nie uległy zniszczeniom.
W 1952 w centrum Poznania miała miejsce katastrofa lotnicza samolotu bombowego, w której zginęło co najmniej 9 osób (była to największa katastrofa wojskowego samolotu w historii polskiego lotnictwa, której ofiarą padli również cywile).
Od 1952 roku i początku funkcjonowania PRL, Poznań doświadczył protestów robotniczych wynikających z niezadowolenia i kontestacji polityki socjalistycznej prowadzonej przez władze, kulminacją były wydarzenia z czerwca 1956, określane jako Poznański Czerwiec '56, krwawo spacyfikowane przez LWP i siły MO - w wyniku zajść śmierć poniosło według oficjalnych danych ponad 70 osób (nieoficjalnie ponad 100), a rannych zostało kilkaset osób. |
Polecane obiekty |
- Miejscem często odwiedzanym przez turystów jest ulica Półwiejska z duża liczbą restauracji i sklepów, przy której znajduje się Stary Browar uznany przez międzynarodową fundację ICSC za "najpiękniejsze centrum handlowe na świecie".
- Na Starym Rynku można znaleźć perłę renesansowej architektury, ratusz. Drugim zabytkiem o podobnej wartości jest poznańska fara i pozostałe obiekty dawnego kompleksu jezuickiego. Na wzgórzu nad Starym Rynkiem góruje Zamek Królewski wraz z fragmentem murów obronnych.
- Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski, będący dawniej jednym z ośrodków władzy polskiego państwa. Znajduje się tam najstarsza w kraju katedra będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz domniemanym miejscem chrztu Polski, pozostałości książęcego palatium z X wieku wraz z odkrytą przez archeologów wiosną 2006 r. kaplicą Dąbrówki. Atrakcji dopełniają liczne kościoły, pałace i zamki, a także monumentalne budowle Dzielnicy Cesarskiej, w tym najważniejszy Zamek Cesarski.
- Dla osób spragnionych obcowania z przyrodą swoje podwoje otwierają dwa ogrody zoologiczne, ogród botaniczny, palmiarnia oraz zabytkowe parki.
- Poznań posiada także zabytki architektury przemysłowej, obiekty sportowe oraz stanowiące centrum wystawiennicze naszego kraju Międzynarodowe Targi Poznańskie
|
Komentarze i oceny
średnia ocena ogólna: 5
|