-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Poznań
gmina Poznań, powiat Poznań, województwo wielkopolskie
Poznań – Miasto know-how
www.poznan.pl
Fakty
 • Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski: „Jak Czarniecki do Poznania...” (I wers III zwrotka).
 • Malowniczą trasą wzdłuż jeziora Malta biegnie trasa jednej z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. Kolej ta, prowadzona przez MPK Poznań Sp z o.o. kursuje w okresie od kwietnia do października.
 • Model Mercedesa z 1912 roku nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen.
 • Na balkonie bogato zdobionej, eklektycznej kamienicy przy placu Cyryla Ratajskiego powstają nagrania zespołów muzycznych, które dzięki BalconyTV trafiają do widzów na całym świecie. Projekt funkcjonuje od 2006 r., wcześniej w Internecie pojawiały się nagrania z balkonów w Dublinie, Hamburgu i Londynie. 1 września 2009 r. dołączył do nich Poznań. www.balconytv.com
 • W Poznaniu urodził się polski piłkarz, Arkadiusz Głowacki i raper Kamień.
 • W Poznaniu urodził się polski tenisista, Wojciech Fibak.
 • W Poznaniu urodził się polski piłkarz, Maciej Żurawski.
 • W Poznaniu urodziła się polska piosenkarka, Anna Jantar.
Informacje praktyczne

Cztery linie tramwajowe dzienne (12, 14, 15, 16), jedna dzienna szczytu porannego (26) oraz jedna nocna (N21) kursują na odcinku bezkolizyjnej trasy tramwajowej Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Trasa ma kluczowe znaczenie dla komunikacji w centrum i północnej części miasta. Na trasie umieszczonych jest 6 przystanków (Słowiańska, Aleje Solidarności, Lechicka / Poznań Plaza, Kurpińskiego, Szymanowskiego, Os. Jana III Sobieskiego.

Poznań jest obecnie jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce. Istnieje tu Zakład Taboru Poznań i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Z miasta można dojechać do większości miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców w Polsce oraz wielu mniejszych. Przez Poznań przejeżdżają pociągi międzynarodowe, m.in. do Pragi, Berlina czy Kijowa. Znajduje się tu 16 stacji i przystanków kolejowych.

Poznań stanowi węzeł komunikacji samochodowej, gdzie krzyżują się autostrada A2 i 3 drogi krajowe (nr 5, 11 i 92), a od którego odchodzą 4 drogi wojewódzkie (nr 184, 196, 307, 430).

7 km na zachód od centrum Poznania znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Z lotniska do centrum można dojechać miejskim autobusem linii 59 oraz linią ekspresową L, która kursuje pomiędzy lotniskiem a dworcem PKP. Autobus linii L zatrzymuje się tylko na przystankach Bałtyk i Szpitalna, zaś pasażerowie mogą zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu. Po godzinie 23 kursuje autobus linii nocnej 242.

Sam układ dróg w mieście jest również charakterystyczny. Składa się on z promieniście rozchodzących się ulic połączonych docelowo trzema pierścieniami (ramami komunikacyjnymi) oraz biegnącą poza granicami miasta obwodnicą dla ruchu tranzytowego.

W centrum miasta obowiązuje Strefa Parkowania. Jest ona płatna. Na śródmiejskich ulicach znajdują się parkomaty, w których kierowcy uiszczają opłatę za postój w strefie.

Wydarzenia cykliczne
Rockowe Walentynki

luty

Poznański Tydzień Filmowy - Kino Europejskie

luty

Kiermasz Kaziukowy

luty

Poznań Jazz & Festival

marzec

Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

marzec – maj

Kajakowe Regaty Otwarcia Sezonu i Regaty Kwalifikacyjne Seniorów

kwiecień

Poznański Festiwal Podróżników Na Szagę

kwiecień

Poznańska Wiosna Muzyczna

kwiecień

Dni otwarte Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

kwiecień

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego

maj

Zaczarowany Świat Harmonijki

maj

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

czerwiec

Festiwal Celtycki

czerwiec

Tzadik Poznań Festiwal

lipiec

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

lipiec

Dni Grodu Przemysła

wrzesień

Poznańskie Dni Verdiego

październik / listopad

Imieniny Ulicy Święty Marcin

listopad

Dni Bretanii

listopad

Ale Kino! Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza

grudzień

Opis

Poznań to  miasto położone nad rzeką Wartą, na Pojezierzu Wielkopolskim, stolica województwa wielkopolskiego. Jest to piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i szóste pod względem powierzchni. Obecnie Poznań to duży ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny.

Według zewnętrznych ocen przeprowadzonych przez agencję ratingową Moody's Investors Service, pod względem wiarygodności dla inwestorów ustępuje tylko Warszawie. Znajduje się tutaj Poznański Okręg Przemysłowy, jeden z najlepiej rozwiniętych okręgów przemysłowych w Polsce. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu wytworzonej przez poznańskie zakłady w okresie I-XII 2008 roku wyniosła 29,3 mld złotych – co stanowiło 31,4% produkcji przemysłowej województwa wielkopolskiego. Tutaj organizowane są również Międzynarodowe Targi Poznańskie.

W mieście znajduje się duży węzeł drogowy i kolejowy, Poznań posiada także międzynarodowy port lotniczy.

Miasto jest silnie powiązane komunikacyjnie i ekonomicznie z otaczającymi je gminami powiatu poznańskiego tworzącymi aglomerację poznańską (ze wspólną infrastrukturą np. wodociągami).

W Poznaniu działa 8 państwowych szkół wyższych (w tym 4 uniwersytety) i 17 uczelni prywatnych, kształcących łącznie blisko 133 tys. studentów. Na 1000 mieszkańców przypada 221 studentów – wśród dużych polskich miast Poznań zajmuje pod tym względem 1. miejsce.

Miasto nazywane jest również w przewodnikach turystycznych "muzyczną stolicą Polski” z powodu działających tutaj chórów chłopięcych i męskich, organizowanym co 5 lat konkursom skrzypcowym oraz lutniczym im. Henryka Wieniawskiego, a także dzięki działalności Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", opery i Polskiego Teatru Tańca.

W Poznaniu znajduje się siedziba kurii archidiecezji poznańskiej.

W granicach miasta znajdują się cztery duże jeziora; trzy z nich leżą w golęcińskim (zachodnim) klinie zieleni, prowadzącym z centrum wzdłuż rzeki Bogdanki przez Sołacz, Golęcin, Strzeszynek do Jeziora Kierskiego.

W Poznaniu znajduje się wiele urokliwych miejsc, chociażby piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki i oczywiście legendarne poznańskie koziołki. Warto przejść się ulicami dawnej Dzielnicy Zamkowej, gdzie potężny neoromański Zamek Cesarski stanowi główny akcent. Oczywiście na tym nie kończą się zabytki Poznania, oprócz wyżej wymienionych koniecznie należy zobaczyć m.in. Ostrów Tumski z monumentalną gotycką katedrą, plac Wolności - centralny plac Poznania, przy którym wznosi się m.in. przepiękny klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, a także wiele innych miejsc.

W stolicy Wielkopolski nie sposób się nudzić. Organizowane są tutaj liczne imprezy cykliczne, m.in. Poznań Jazz & Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatralny 'Malta', Tzadik Poznań Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Imieniny Ulicy Święty Marcin i wiele innych.

Wielkopolski Park Narodowy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych terenów zielonych położonych w pobliżu Poznania. Park leży ok. 15 km na południe od miasta i posiada z nim bardzo dogodne połączenia autobusowe i kolejowe (trasa Poznań – Wrocław). Przez park biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km.

Historia

Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około 8900–8000 roku p.n.e. Byli to łowcy reniferów. Około 2200 p.n.e. na tych ziemiach pojawiła się ludność indoeuropejska, zaś z V wieku pochodzą ślady osadnictwa słowiańskiego. W VIII wieku pojawili się tu Polanie, z tego okresu pochodzi też prawdopodobnie gród na Ostrowie Tumskim, który stał się zaczątkiem dzisiejszego miasta.

Pierwotnie miasto leżało nad brzegiem Cybiny i prawym brzegiem Warty. Na pobliskim wzgórzu stała tam wówczas pogańska świątynia i zamek książęcy. Poznań wiąże się również z początkami polskiej państwowości. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski.

Kolejny okres rozkwitu przypada na rozbicie dzielnicowe, gdy gród stał się stolicą wielkopolskiej linii Piastów. Jej przedstawiciele, książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1253 lokowali miasto na lewym brzegu na prawie magdeburskim. Prace zapoczątkowane przez ojca kontynuował jeszcze Przemysł II – który jako pierwszy władca od 200 lat koronował się w Gnieźnie na króla Polski, a za swą siedzibę obrał Poznań – jego rezydencją stał się dawny zamek książęcy jego ojca na Wzgórzu Przemysła. Po jego tragicznej śmierci w rozwoju miasta nastąpił chwilowy zastój. Do dziś można jeszcze znaleźć pozostałości murów miejskich.

W pierwszym okresie pruskiego panowania, nowe władze dokonały integracji konurbacji w jeden organizm miejski oraz tworząc podstawy do rozbudowy Poznania w kierunku zachodnim. Klęska Prus i zwycięskie powstanie w 1806 uczyniły Poznań jednym z głównych miast Księstwa Warszawskiego. Trwające jednak wojny napoleońskie nie sprzyjały rozwojowi miasta. Po klęsce Napoleona Poznań znalazł się ponownie, od 1815 roku pod Pruskim panowaniem, tym razem jako stolica autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Podczas okupacji niemieckiej Polski miasto Poznań zostało wcielone do Rzeszy i zostało siedzibą namiestnika Rzeszy Arthura Greisera w stworzonym przez Niemców tzw. Kraju Warty (niem. Warthegau). W latach 1939-1945 hitlerowcy wysiedlili przymusowo 100 tysięcy Polaków z Poznania (w tym 41 tys. z okręgu poznańskiego, oraz 2 tys. Żydów na Lubelszczyznę) do Generalnego Gubernatorstwa. Około 10 tys. z ogólnej liczby wysiedlonych zginęło w niemieckich obozach.

W styczniu i lutym 1945 toczyły się o Poznań ciężkie walki (zwłaszcza o Cytadelę Poznańską) między Armią Czerwoną a siłami niemieckimi. Miasto zostało zdobyte pod koniec lutego 1945, na skutek walk zostało zniszczonych od 20% (głównie obiektów mieszkalnych) do 50% zabudowy (Śródmieście) miejskiej Poznania. Pozostałe zabytkowe dzielnice mieszkalne m.in.: Jeżyce, Łazarz, Wilda i Sołacz nie uległy zniszczeniom.

W 1952 w centrum Poznania miała miejsce katastrofa lotnicza samolotu bombowego, w której zginęło co najmniej 9 osób (była to największa katastrofa wojskowego samolotu w historii polskiego lotnictwa, której ofiarą padli również cywile).

Od 1952 roku i początku funkcjonowania PRL, Poznań doświadczył protestów robotniczych wynikających z niezadowolenia i kontestacji polityki socjalistycznej prowadzonej przez władze, kulminacją były wydarzenia z czerwca 1956, określane jako Poznański Czerwiec '56, krwawo spacyfikowane przez LWP i siły MO - w wyniku zajść śmierć poniosło według oficjalnych danych ponad 70 osób (nieoficjalnie ponad 100), a rannych zostało kilkaset osób.

Polecane obiekty
 • Miejscem często odwiedzanym przez turystów jest ulica Półwiejska z duża liczbą restauracji i sklepów, przy której znajduje się Stary Browar uznany przez międzynarodową fundację ICSC za "najpiękniejsze centrum handlowe na świecie".
 • Na Starym Rynku można znaleźć perłę renesansowej architektury, ratusz. Drugim zabytkiem o podobnej wartości jest poznańska fara i pozostałe obiekty dawnego kompleksu jezuickiego. Na wzgórzu nad Starym Rynkiem góruje Zamek Królewski wraz z fragmentem murów obronnych.
 • Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski, będący dawniej jednym z ośrodków władzy polskiego państwa. Znajduje się tam najstarsza w kraju katedra będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz domniemanym miejscem chrztu Polski, pozostałości książęcego palatium z X wieku wraz z odkrytą przez archeologów wiosną 2006 r. kaplicą Dąbrówki. Atrakcji dopełniają liczne kościoły, pałace i zamki, a także monumentalne budowle Dzielnicy Cesarskiej, w tym najważniejszy Zamek Cesarski.
 • Dla osób spragnionych obcowania z przyrodą swoje podwoje otwierają dwa ogrody zoologiczne, ogród botaniczny, palmiarnia oraz zabytkowe parki.
 • Poznań posiada także zabytki architektury przemysłowej, obiekty sportowe oraz stanowiące centrum wystawiennicze naszego kraju Międzynarodowe Targi Poznańskie

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
6 Września 2018r. o 13:37
ocena ogólna
7 Maja 2017r. o 22:00
Dziś w Poznaniu, po raz kolejny odbył się bieg charytatywny Wings for Life. Biegaczy "gonił" Adam Małysz. Polską edycję wygrał Tomasz Walerowicz. Przebiegł 85 kilometry. W klasyfikacji globalnej najlepsza byłą nasza rodaczka - Dominika Stelmach.
ocena ogólna
30 Listopada 2015r. o 21:52
Może dlatego tak głośno, bo sprawą zajął się detektyw Rutkowski, a wiadomo, że on lubi szum medialny. Znalezienie ludzkiej ręki w Warcie, też, że tak brzydko powiem " zareklamowało" sprawę. Co do statystyki, to jest przerażająca. Współczuję rodzinom, które nie znalazły swoich bliskich. Taka sytuacja rujnuje życie.
ocena ogólna
30 Listopada 2015r. o 20:58
Statystyki zaginięć w Polsce podaje policja: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html Widać, że w ostatnich latach numerki rosną, niestety. Z drugiej strony, zastanawiam się, dlaczego akurat zaginięcie tej Pani jest tak mocno nagłośnione? Zgodzę się, że dla rodziny to tragedia. Ale jak widać, zaginionych jest bardzo dużo.
ocena ogólna
29 Listopada 2015r. o 14:16
Pewnie wszyscy wiedzą, że od tygodnia Poznań żyje zaginięciem Pani Ewy Tylman. Mam nadzieję, że dziewczynie nic się nie stało. Podobno dzisiaj ktoś wysłał smsa z żądaniem okupu. Współczuję rodzinie bo musi przechodzić gehennę. Nie znałam tej Pani, ale od tygodnia o niczym innym nie myślę, tylko o niej. Każdemu mogło się to przytrafić. Oby znalazła się całą i zdrowa, gorąco w to wierzę.
ocena ogólna
1 Października 2011r. o 12:44
ocena ogólna
12 Maja 2011r. o 19:18
Jak byłam mała największą atrakcją w Poznaniu było dla mnie oczywiście ZOO, palmiarnia oraz malta. To bardzo urokliwe miasto, ciągle coś się w nim dzieje, koncerty, imprezy. Ja trafiłam kiedyś na letnie kino samochodowe na dachu jednego w centrów handlowych :)
ocena ogólna
15 Października 2010r. o 11:15
Podczas naszych spacerów po Poznaniu zajrzyjmy koniecznie na Starówkę, przyjrzyjmy się bryle renesansowego ratusza i zabawnym koziołkom, które ukazują się w samo południe nad ratuszowym zegarem. Pospacerujmy po Ostrowie Tumskim, nazywanym kolebką polskiej państwowości. Naprawdę warto.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW