-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Proboszczewice
   gmina Joniec, powiat płoński, województwo mazowieckie
   Fakty
   • Miejscowość zamieszkuje ok 200 osób.
   Informacje praktyczne

   Obok miejscowości przepływa rzeczka Naruszewka, dopływ Wkry.

   Strefa numeracyjna : (+48) 23

   Kod pocztowy : 09-131

   Tablice rejestracyjne : WPN

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Proboszczewice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Joniec.

   Historia

   W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

   Polecane obiekty

   W skład miejscowości i sołectwa wchodzą trzy osiedla noszące tradycyjne nazwy: Proboszczewice (Dwór), Proboszczewiczki i Gorzkówka. Nazwy te są świadectwem historii tych osiedli. Otóż, we wsi (Proboszczewice-Dwór) istniał dwór szlachecki oraz folwark aż do 1945 r., kiedy to gospodarstwo zostało rozparcelowane w czasie reformy rolnej, a ziemia rozdana dawnym pracownikom folwarku. Przed 1880 r. istniał w Proboszczewicach młyn wodny nad rzeką Naruszewką. Najstarsze zabudowanie, które się zachowało do dziś, to dawna obora folwarczna, zbudowana w 1880 r. Reszta zabudowań nie przetrwała, gdyż zostały one rozebrane po 1945 r., a uzyskany z nich materiał budowlany posłużył do budowy wielu domów we wsi. Innym obiektem historycznym na terenie wsi jest przydrożna figurka Matki Bożej, zbudowana w 1915 r.

   W Proboszczewiczkach i na tzw. Gorzkówce mieszkała dawniej zubożała szlachta, uprawiająca swe gospodarstwa oraz uwłaszczeni chłopi. Proboszczewiczki były prawdopodobnie wsią szlachecko-włościańską i nie były uzależnione od dworu w Proboszczewicach. Do dziś ich mieszkańcy podkreślają swoją odrębność w stosunku do tzw. "Dworu" (czyli osiedla dawnych pracowników folwarku) do którego odnoszą się z pewną dozą wyższości. Dawniej na określenie tej części wsi używano nazwy Proboszczewice-Pieńki, ponieważ tereny użytkowe, zagospodarowane przez mieszkańców, wcześniej porośnięte były lasem, który został wykarczowany. Wspomnienia te żyją dzięki przekazom ustnym, ponieważ nazwa nigdy nie przyjęła się jako oficjalna. Wskazuje ona jednak na głęboko sięgające korzenie historyczne miejscowości.

   Gorzkówka zaś była osiedlem, gdzie mieszkali gospodarze, z którymi dziedzic swego czasu zamienił się na ziemię. Przejął ich gospodarstwa, a w zamian dał im część swojej posiadłości. Zmiana ta była dla nich tak "gorzka", że przetrwała w nazwie miejscowości.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW