-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Proszówka
  gmina Gryfów Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie
  www.proszowka.pl
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Proszówka jest wsią położoną w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski. We wsi znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Gryf.

  Historia

  Proszówka jest wsią wiekową. Jej powstanie i duża część dziejów związane są z zamkiem Gryf. Najstarszy dokument, w którym wymieniona jest wieś „nova villa Wowrami” (nowa wieś założona przez  Wolframa) pochodzi z ok. 1305 r. Późniejsze formy nazwy wsi to Nevendorf, Neundorf – Greiffenstein. Ostatecznie utrwala się nazwa Gräfflich Neundorf. Zaraz po wojnie nazywała się Nowa Wieś.
  Na wzgórzu na północ od zamku Gryf wzniesiono w 1657 r. kaplicę św. Leopolda. Jak powiada legenda była ona wotum dziękczynnym ówczesnego dziedzica zamku Gryf za odnalezienie zagubionego na wzgórzu pierścienia zaręczynowego. Obecna, barokowa kaplica powstała w 1780 r. na miejscu starszej, która spaliła się w noc świętojańską 1779 r., gdy okoliczni mieszkańcy palili na górze ogniska.  Mieszkańcy Proszówki przywrócili kapliczkę na potrzeby kultu religijnego w latach 60. XX wieku.
  1745 r. w Proszówce i okolicznych miejscowościach przyjmowano zranionych podczas działań wojennych. Natomiast w czasie wojen napoleońskich stacjonowały tu oddziały francuskie. W I połowie XIX w. ludność oprócz rolnictwa zajmowała się głównie tkactwem chałupniczym. Czynny był tu browar, dwa młyny wodne i 4 gospody. W położonym przy drodze do Gryfowa Śl. przysiółku Sadek na miejscu spalonego domu zdrojowego w oparciu o tamtejsze źródło szczawy powstało sanatorium „Birkenhof”. Dało ono początek późniejszemu szpitalowi. Proszówka nosiła nazwę Nowa Wieś. U stóp opuszczonego zamku Gryf, od strony południowej wzniesiono w 1798 r. pałac – nową siedzibę Schaffgotschów. To jest dwukondygnacyjna budowla późnobarokowo – klasycystyczna nakryta łamanym dachem. Pałacowi towarzyszą zabudowania gospodarcze wzniesione w tym samym co on czasie.
  We wsi zachowało się kilka starych chat o konstrukcji szachulcowej, przeważają jednak zabudowania murowane wzniesione w XIX w.

  Polecane obiekty
  • Zamek GryfZamek Gryf
  • Kaplica Leopolda
  • pałac
  • pomnik poległych podczas I wojny światowej
  • pozostałości przedwojennego cmentarza

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  5 Września 2011r. o 19:20
  Świetne miejsce, ruiny są naprawdę piękne (przynajmniej ja tak uważam, dla kogoś innego może to tylko "kupa gruzu")
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW