-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Puławy
gmina Puławy, powiat puławski, województwo lubelskie
Wybieram Puławy
www.um.pulawy.pl
Fakty
 • Puławy to także nazwa krateru na powierzchni Marsa, celowo nawiązująca do polskiego miasta. Nazwę nadała w 1979 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Krater ma średnicę 51,5 km, położony jest na -36,8° szerokości i 76,7° długości zachodniej Marsa.
 • W latach osiemdziesiątych XX wieku w Puławach istniała prężna scena punkrockowa. Działały tu m.in. zespoły Trafo i Siekiera. Pierwszy wokalista Siekiery, Tomasz Budzyński, założył m.in. zespół Armia.
 • Jedna z najdłuższych ulic w Warszawie to ulica Puławska. W czasach, gdy Puławy nosiły nazwę Nowa Aleksandria, ulica ta nazywała się Nowoaleksandryjska.
 • W Puławach dzieciństwo spędził Bolesław Prus. W 1884 r. napisał „Pieśń świata”, jedno z najkrótszych swoich opowiadań, którego akcję umieścił w pobliżu Świątyni Sybilli. Inne jego opowiadanie, związane z miastem to „Kartki z podróży. Puławy”.
 • W Puławach urodziło się także wielu aktorów i wybitnych sportowców, m.in.: Marian Opania (aktor teatralny, kabaretowy i filmowy), Agnieszka Pilaszewska (aktorka), Jacek Lenartowicz (aktor), Bogusław Kanicki (siatkarz, olimpijczyk), Iwona Dąbrowska-Kowalewska (pięcioboistka, mistrzyni świata), Mariusz Siembida (pływak, wielokrotny mistrz rekordzista kraju, olimpijczyk), Ewelina Sętowska-Dryk (lekkoatletka, biegaczka, sześciokrotna mistrzyni Polski), a także ludzi nauki i kultury: Chrystian Piotr Aigner (czołowy przedstawiciel polskiego klasycyzmu w architekturze), Bohdan Zadura (pisarz, poeta, krytyk literacki), Danuta Błażejczyk (piosenkarka), czy Janusz Makuch (twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej).
 • W grocie parkowej obok pałacu przez pewien czas mieszkał etatowy pustelnik, wynajęty przez Izabellę Czartoryską. Jego obecność podkreślała romantyczny charakter parku.
 • W 1934 r. w Puławach oddano do użytku pierwszy most wybudowany od podstaw w II Rzeczpospolitej – Most im. Ignacego Mościckiego. W lipcu 2008 roku uroczyście otwarto nową przeprawę, która jest częścią Północnej Obwodnicy Puław. Konstrukcja mostu o długości 1038 metrów, a szerokości 22,3 metra jest unikatowa w skali Polski (najdłuższy most łukowy), a także Europy (trzeci pod względem długości).
Informacje praktyczne

Do Puław można dojechać z kilku kierunków: Z Warszawy i Lublina – drogą krajową nr 17 (tzw. Szosą Lubelską – Warszawa-Hrebenne), skręcając w Żyrzynie w drogę nr 824. Węższa, ale atrakcyjna turystycznie jest tzw. Trasa Nadwiślańska z Warszawy do Puław, czyli droga nr 801 (i dalej 824 – Puławy-Annopol). Z zachodu prowadzi droga nr 12, z Niemiec na Ukrainę przez Piotrków Trybunalski i Radom. Z kierunków południowych można dojechać np. drogą nr 7 do Radomia, a potem drogą nr 12 lub drogą nr 19 do Lublina, a potem drogą nr 17. W 2008 r. otwarto obwodnicę Puław, a także nową przeprawę mostową przez Wisłę.

Puławy mają połączenia z wieloma miastami Polski – za pomocą pociągów (linia kolejowa nr 7, tzw. Kolej Nadwiślańska), autobusów PKS oraz busów. Rozkłady jazdy można znaleźć na stronach: PKP: www.rozklad-pkp.pl, tel. (042) lub (022) 19 436, PKS: www.pkspulawy.pl/mapa_d.php, tel. (81) 886 36 58, BUSY: www.info.pulawy.pl/infopage.php?id=62

Na terenie miasta funkcjonuje komunikacja miejska (21 linii). Autobusy, nazywane lokalnie „emkami”, dojeżdżają także do miejscowości w pobliżu Puław (m.in. Janowca i Kazimierza Dolnego ). Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie www.mzk.pulawy.pl

W sezonie letnim funkcjonują rejsy po Wiśle z Kazimierza Dolnego do Puław. Do wyboru jest pięć różnych statków: małe łodzie rodzinne, duże jednostki pływające i statek wikingów. Więcej informacji na stronie www.rejsystatkiem.com.pl/rejsy2.html

W okolicy Puław znajduje się kilka wyciągów narciarskich: Wyciąg w Rąblowie: www.nartsport.pl Wyciąg w Celejowie: www.ski-sport.pl/index.php?co=c Wyciąg w Parchatce: www.parchatka.pl

Szlaki turystyczne i rowerowe oraz rejsy statkiem można znaleźć na stronach: www.szlaki.pttk.pl/lubelskie/deblin.html www.mosir.pulawy.pl (zakładka „turystyka i rekreacja”) www.grzelcio.ovh.org/szlakiturystyczne.html www.grzelcio.ovh.org/szlakirowerowe.html

Usługi przewodników, informacje o atrakcjach turystycznych, etc.: Biuro Informacji Turystycznej PTTK, ul Czartoryskich 8a, tel. (081) 886 47 56, www.oddzial.pulawy.pttk.pl

W Puławach znajduje się wiele obiektów sportowych i turystycznych, m.in. baseny – kryte i otwarte, stadion sportowy, boiska, korty tenisowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów i skate park.

Wydarzenia cykliczne
Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy

Impreza odbywa się pod koniec maja

Puławski Turniej Krasomówstwa, Recytacji i Tańców Narodowych

"Witaj Majowa Jutrzenko" Termin: kwiecień/maj

Przegląd Poezji, Prozy i Pieśni Niepodległościowej "Żeby Polska była Polską..."

Odbywa się w listopadzie.

Ogólnopolski Festiwal Tańców Lubelskich "GODEL"

Termin: czerwiec

Festiwal Książki

Termin: kwiecień.

• Turniej Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" - Mistrzostwa Polski

- luty

• Puławski Festiwal Młodych Gitarzystów

- maj

• Dni Puław

- maj - czerwiec

• Izabeliada – festiwal miast partnerskich

- czerwiec

• Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe

- najstarsze i najbardziej popularne przedsięwzięcie tego typu w Polsce - od lat bardzo wysoko oceniane również przez IAJE - International Association for Jazz Education (lipiec)

• Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Kameralnej

- warsztaty w zakresie muzyki kameralnej oraz klas mistrzowskich dla młodzieży w wieku od 13 do 19 lat (lipiec-sierpień)

• Letnie Warsztaty Bluesowe

- sierpień

• Międzynarodowy Plener Malarski

- sierpień

• Jesienny Konkurs Recytatorski

- październik

Opis

Puławy to nowoczesne, ponad 50-tysięczne miasto, znane przede wszystkim dzięki słynnej rodzinie książąt Czartoryskich, która na przełomie XVIII i XIX wieku stworzyła tu ważny ośrodek życia artystycznego, intelektualnego i politycznego Polski, konkurujący z Warszawą. Unikalny klimat dzisiejszych Puław to efekt połączenia wszechobecnej tradycji z innowacyjnością i dynamicznym rozwojem. Miasto charakteryzuje zachowany historyczny układ urbanistyczny z XVII w. i wiele zabytków (m.in. klasycystyczny Pałac Czartoryskich otoczony parkiem, uważanym za jeden z najpiękniejszych w kraju, Świątynia Sybilli – pierwsze muzeum na Ziemiach Polskich, wzorowana na świątyni w Tivoli, charakterystyczny Domek Gotycki), pozostawionych tu przez książąt Czartoryskich (zob. „Warto zobaczyć”). Cechami wyróżniającymi Puławy są także wysoki odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem oraz przyjazny osobom niepełnosprawnym charakter miasta.

Miasto położone jest nad Wisłą, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, w strefie trójkąta turystycznego Puławy- Kazimierz Dolny-Nałęczów, w pobliżu Kazimierzowskiego Parku Krajobrazowego i naturalnych jezior: Nur, Borowiec, Matygi a także dwóch rezerwatów przyrody: florystycznego Łęgu na Kępie (utworzonego dla ochrony pozostałości lasu łęgowego w dolinie Wisły) oraz faunistycznego Czaplińca.

Puławy nie bez powodu są nazywane „zielonym miastem”. Lasy w granicach administracyjnych miasta zajmują aż 83,6%, a na terenie całej gminy prowadzone są aktywne działania proekologiczne, których skuteczność potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. Puławy są m.in. laureatem konkursów: „Miasto a wymagania Unii Europejskiej 2001 – 3x1– Implementacja, Integracja, Informacja i Edukacja Ekologiczna” w Brukseli, „Gmina Przyjazna Środowisku”, Wielkiego Konkursu  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Nasza Gmina w Europie”, Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. Puławy zdobyły także m.in. tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” 2004 i 2005 oraz „Mecenasa Polskiej Ekologii” 2006 i 2007. Miasto Puławy należy m.in. do Związku Miast Nadwiślańskich, którego celem jest inicjowanie i wspieranie działań miast leżących nad rzeką Wisłą, zmierzających do realizacji programu „Przywrócić Wisłę Życiu”.

Równolegle do działalności proekologicznej, Puławy rozwijają działalność naukową na najwyższym poziomie, wspartą długoletnią tradycją. Miasto jest siedzibą aż pięciu instytutów naukowych: Instytut Nawozów Sztucznych (wywodzący się z utworzonego w 1935 roku Laboratorium Badawczego Zjednoczonych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie), Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB (utworzony w 1862 r. jako Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny, będący pierwszym instytutem rolniczym w tej części Europy), Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa (jedyna tego typu placówka naukowa w Polsce, której historia sięga 1937 r.), Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii (ośrodek cieszący się międzynarodowym uznaniem, którego tradycja sięga 1949 r., wyposażony w laboratorium III klasy bezpieczeństwa – najwyższej w Polsce), Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB (powstał w 1945 r., w tej chwili jest to najnowocześniejsze laboratorium referencyjne w dziedzinie nauk weterynaryjnych i nauk medycznych w Polsce i jedno z najlepszych w Europie). Miasto posiada także własną uczelnię. Puławska Szkoła Wyższa ściśle współpracuje z Uniwersytetem im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i oferuje studia licencjackie na kilku kierunkach.

W Puławach funkcjonują też ważne dla gospodarki firmy o skali ogólnopolskiej, wśród nich Zakłady Azotowe „Puławy” oraz Biowet Puławy. Na terenie miasta działa również Puławski Park Przemysłowy, który ma za zadanie przyciągnąć poprzez ulgi podatkowe inwestorów. Tereny inwestycyjne w Puławach zostały także włączone do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej miast przeprowadzonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową Puławy jako jedyny ośrodek Lubelszczyzny zostały sklasyfikowane w najwyższej klasie A. Puławy mogą się poszczycić także wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. tytułami: „Bezpieczna Gmina”, „Gmina Fair Play – Złota Lokalizacja Biznesu” oraz certyfikatem akcji społecznej „Przejrzysta Polska”.

Puławy utrzymują kontakty na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej, ekologicznej, społecznej, edukacyjnej i turystycznej z miastami partnerskimi: Bojarką i Dublanami (Ukraina), Castelo Branco (Portugalia), Douai (Francja), Nieświeżem (Białoruś), Nieuwegein (Holandia) oraz Stendal (Niemcy).

Puławy dbają także o atrakcyjność życia kulturalnego w mieście. Obok wielu imprez lokalnych i regionalnych odbywają się tu cykliczne imprezy o ugruntowanej renomie w kraju i za granicą, takie jak: Puławskie Spotkania Lalkarzy, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Kameralnej czy Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”.

Historia

Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne ani potwierdzone. Prawdopodobnie pochodzi ona od pojęć związanych z rzeką. Legenda mówi, że Zawisza Czarny zatrzymał się w osadzie podczas podróży i zmęczony usiadł na ławie, która pod jego ciężarem złamała się na pół. Ludzie wybuchnęli śmiechem, a rycerz zawołał: „A niech to będzie pół ławy!”

Historia Puław sięga początku XVI w., kiedy to powstała pierwsza osada handlowo-rybacka, położona u przeprawy przez Wisłę. W pobliżu niej książę Stanisław Herakliusz Lubomirski, marszałek wielki koronny, na stromym skraju wiślanej skarpy zbudował w XVII w. swoją letnią rezydencję – barokowy pałac wg projektu Tylmana z Gameren. Jego córka Elżbieta wniosła go w 1702 r. jako posag do małżeństwa z Adamem Mikołajem Sieniawskim, późniejszym hetmanem wielkim koronnym. Podczas wojny północnej w 1706 r. zespół pałacowo-parkowy został spalony przez wojska szwedzkie. W 1722 r. Elżbieta Sieniawska wraz z córką Zofią rozpoczęła odbudowę w stylu rokokowym, która zakończyła się w1736 r. W 1731 r. Zofia wyszła za mąż za Aleksandra Augusta Czartoryskiego, wojewodę ruskiego. Małżeństwo to zapoczątkowało rodową potęgę „Familii” Czartoryskich i złoty wiek Puław.

Datą przełomową dla miasta był rok 1782 r., w którym po śmierci księcia Aleksandra Augusta jego syn Adam Kazimierz wraz z żoną, Izabellą z Flemmingów, objęli rezydencję puławską i w ciągu kilku lat stworzyli konkurujące z dworem królewskim centrum życia towarzyskiego, kulturalnego i politycznego, dzięki czemu miejscowość zyskała miano „Polskich Aten”. Na dworze puławskim goszczono niemal wszystkich znanych przedstawicieli epoki, m.in. F. D. Kniaźnina, J. U. Niemcewicza, A. Naruszewicza, J. P. Woronicza, F. Karpińskiego, F. Zabłockiego, J. P. Norblina, M. Bacciarellego, G. Piramowicza, a także T. Kościuszkę. Dawna „Familia” przekształciła się w „Puławian”. Czołową rolę odgrywał wśród nich książę Adam Kazimierz, a także skoligaceni z nim bracia Ignacy i Stanisław Potoccy. W 1794 r. za poparcie Konstytucji 3 Maja, walkę w jej obronie, wsparcie moralne i finansowe insurekcji kościuszkowskiej wojska carycy Katarzyny II zniszczyły i splądrowały rezydencję Czartoryskich i okoliczne wsie, podczas gdy rodzina przebywała już w Anglii. Tam doszły Czartoryskich wiadomości o dwóch kolejnych rozbiorach Polski – w 1793 i 1795 roku. Rok później księżna Izabella wróciła do zniszczonych Puław i z właściwą jej energią i konsekwencją przystąpiła do odbudowania rezydencji z pomocą doświadczonych architektów, artystów i ogrodników, m.in. Savage’a, Miklera, Norblina, Vogla, ale przede wszystkim Chrystiana Piotra Aignera. Będąc pod wrażeniem zwiedzanych w Anglii ogrodów, postanowiła stworzyć rezydencję otoczoną parkiem w nowym, romantycznym stylu, powiązaną z elementami krajobrazu i przyrodą, z szeregiem budowli ogrodowych. W tym kształcie można go podziwiać do dziś.

Budowę doryckiej oranżerii zwanej Domkiem Greckim rozpoczęto w 1788 r., a w trzy lata później – budowę pałacyku dla córki Marii (późniejszej Marii Wirtemberskiej, autorki pierwszej polskiej powieści psychologicznej „Malwina, czyli domyślność serca”), nazwanego od jej imienia Pałacem Marynki. W 1801 roku księżna wybudowała Świątynię Sybilli, będącą repliką świątyni Westy z Tivoli pod Rzymem. Nad wejściem umieściła napis „Przeszłość-Przyszłości”, a wewnątrz gromadziła pamiątki narodowe po wielkich Polakach, królach i hetmanach, m.in. miecze wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz chorągwie spod Grunwaldu, szablę Stefana Batorego, chorągwie i laski marszałkowskie, a także miniaturki pomników i sarkofagów z relikwiami wielkich i słynnych Polaków – Bolesława Chrobrego, Stefana Żółkiewskiego, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika. Było to pierwsze muzeum w Polsce W Domku Gotyckim przebudowanym z dawnego pawilonu ogrodowego, księżna Izabella umieściła pamiątki narodowe oraz eksponaty pochodzenia zagranicznego oraz osobliwości skrzętnie przez nią zbierane. Ściany Domku Gotyckiego eksponowały szczątki rzeźb i kamienarki, pochodzących z różnych epok i krajów. W szafach, regałach i na ścianach umieszczone były rozliczne eksponaty, wśród nich: „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci (powszechnie znana jako „Dama z łasiczką”), „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i „Portret młodzieńca” Rafaela. Tysiące rycin, rysunków, rękopisów, planów i map dopełniało kolekcji. Zachowane zbiory ze Świątyni Sybilli i Domku Gotyckiego znajdują się obecnie w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W okresie rozbudowy parku powstała również Altana Chińska, Brama Rzymska, Domek Żółty (Aleksandryjski) oraz kaplica pałacowa wzorowana na rzymskim Panteonie (dzisiejszy kościół „na górce”).

Koniec złotego wieku Puław nastąpił wraz z wybuchem Powstania Listopadowego. W całej okolicy trwały zacięte walki – pułkownik Juliusz Małachowski dokonał brawurowego napadu na koszary rosyjskie, a 2 marca 1831 roku rozegrała się zwycięska bitwa pod Puławami. Sędziwa księżna Izabella, po długich namowach, opuściła wreszcie Puławy i przeniosła się do Wysocka w Galicji. Jej syn, Adam Jerzy, senator, wojewoda i członek Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, w pierwszych dniach listopada 1830 r. stanął na czele powstańczego Rządu Narodowego, a po upadku powstania został wraz z rodziną zmuszony do emigracji i wyjechał do Francji. Puławy zostały skonfiskowane przez rząd carski, a w 1846 roku dla zatarcia śladów polskości, na żądanie cara Mikołaja I zmieniono ich nazwę na Nową Aleksandrię.

W 1844 r. przeniesiono do Puław Instytut Wychowania Panien, co zapoczątkowało nowy, naukowo-oświatowy etap w historii miasta. W latach 60-tych XIX wieku utworzono Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny, który dzięki licznej grupie słuchaczy z doświadczeniami w spiskowaniu, stał się liczącym się i prężnym ośrodkiem konspiracyjnym. Niezależnie od tajnych działań Instytutu, w Puławach istniało jeszcze jedno powstańcze podziemie. Puławy jako jedyne w całym byłym Królestwie Polskim miały taką podwójną organizację. Kilka lat później utworzono w jego miejsce rosyjski Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, który po reformie z 1893 r., otrzymał rangę równą innym uczelniom imperium. W ten sposób Nowa Aleksandria wyrosła na ważny ośrodek naukowo-badawczy. Wraz z rosnącym znaczeniem miasta na mapie intelektualnej Polski, rosło też jego znaczenie administracyjne. W 1867 r. Nowa Aleksandria stała się siedzibą powiatu, a w 1906 r. uzyskała prawa miejskie. Rok później włączono do niej pobliskie wsie: Mokradki i Puławską Wieś. W ciągu kolejnej dekady miasto opuściły wreszcie wojska rosyjskie, a następnie austriackie. Rozpoczął się okres odrodzonej Polski.

Spokój przerwała I wojna światowa, podczas której miasto znacznie ucierpiało. Ważnym wydarzeniem dla miasta było otwarcie przez arcyksięcia Ferdynanda mostu z charakterystyczną bramą wjazdową w 1916 r. W 1934 roku został on zastąpiony przez most żelazny stojący do dzisiaj. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nazwę miasta ponownie zmieniono z Nowej Aleksandrii na Puławy. W okresie międzywojennym zaczął rozwijać się przemysł, a w miejsce dawnego Instytutu Rolniczego, został utworzony Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego. Instytut ten, poddawany różnym przekształceniom, istnieje do dzisiaj – od wielu lat funkcjonuje jako Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. W 1934 r. Puławy znacząco się powiększyły o przyłączone do niego Włostowice, Rudę Las, Rudę Czachowską oraz Wólkę Profecką.

Rozwój miasta przerwał wybuch II wojny światowej, w której wymordowano jedną trzecią mieszkańców, a zabudowa miasta została w 60% zniszczona. Zdewastowano m.in. całą żydowską dzielnicę wraz z synagogą i cmentarzem, których już nie odbudowano.

Po wojnie miasto zaczęło się rozwijać głównie w dwóch kierunkach: badawczym i przemysłowym. Tradycję naukową kontynuują utworzony w 1945 r. drugi ośrodek badawczy w Puławach – Instytut Weterynarii (obecnie Państwowy Instytut Weterynaryjny – BIP) oraz przeniesione tu w 1949 r. Centrum Wyszkolenia i Badań Weterynaryjnych (obecnie Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii). W latach 60-tych przeniesiono kolejne dwa ośrodki naukowe: Instytut Nawozów Sztucznych oraz Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Z kolei decyzja z 1960 r. o wybudowaniu Zakładów Azotowych (obecnie największego polskiego wytwórcy nawozów azotowych, melaminy i kaprolaktamu i trzeciego na świecie producenta melaminy) radykalnie zmieniła oblicze miasta. Przybyło mieszkańców, którzy osiedlili się w mieście w związku z pracą, wybudowano dla nich nowe osiedla, rozbudowano infrastrukturę. Obecnie Puławy stały się znaczącym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym Lubelszczyzny.

Polecane obiekty

Zespół pałacowo- parkowy a w nim:

 • Pałac Czartoryskich
 • Świątynia Sybilli
 • Dom Gotycki
 • Pałac Marynki
 • Altana Chińska
 • Brama Rzymska
 • Domek Grecki - obecnie biblioteka miejska
 • Domek Żółty (Aleksandryjski)
 • Schody Angielskie
 • rzeźba Tankred i Klorynda

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
9 Grudnia 2010r. o 21:38
fajnym pomyslem jest 2-3dniowa wycieczka na trasie Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny. Polecam wszystkim
ocena ogólna
23 Września 2010r. o 08:45
będąc na lubelszczyźnie, trudno ominąć to miasto, zwykle po zwiedzeniu Lublina,kolejnym celem jest Nałęczów(ok.30 km),potem Kazimierz Dolny(ok.55 km),promem przez Wisłę do Janowca,a stamtąd do Puław.Warto zajrzeć do Kozłówki, a dla mających więcej czasu,koniecznie Zamość.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW