-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Raciąż
   gmina Raciąż, powiat płoński, województwo mazowieckie
   www.raciaz.eu
   Fakty
   • Małe miasteczko o charakterystycznym, gestym zabudowaniu.
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Raciąż leży w północno zachodniej części województwa mazowieckiego w Powiecie Płońskim w odległości około 100 km od Warszawy. Ciekawe jest to, że przez miasto płynie rzeka - a jakżeby inaczej - Raciążnica a samo miasto leży na Równinie Raciąskiej. Czasem można też przeczytać, że miasto leży w Pradolinie Raciąskiej. 

   Historia

   W roku 1425 Raciąż uzyskał prawa miejskie. W roku 1512 król Zygmunt II August przekazał miasto biskupom płockim. Przez kilka stuleci zbierały się w Raciążu sejmiki szlacheckie. Po rozbiorach miasto trafiło kolejno do zaboru pruskiego, potem do Księstwa Warszawskiego następnie do Królestwa Polskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym miasto straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero po odzyskaniu niepodległości. Podczas II wojny światowej zginęło mnóstwo Raciążaków - Żydów. Po wojnie społeczność ta nie odbudowała się już w mieście.

   Po II wojnie światowej miasto rozwijało się dość powolnie. Nie ulokowano w nim siedziby powiatu - na co były duże szanse. Rozwijało się głównie wsparcie dla rolnictwa oraz szkolnictwo. Załamanie nastąpiło po przemianach ustrojowych w Polsce w latach 90-tych ubiegłego wieku. Większość zakładów pracy zamknięto. W mieście zapanowało bezrobocie. Młodzi zaczęli wyjeżdżać z miasta w poszukiwaniu pracy. Obecnie sytuacje niewiele się zmieniła.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW