-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Radomyśl Wielki
   gmina Radomyśl Wielki, powiat mielecki, województwo podkarpackie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Radomyśl Wielki – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie mieleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radomyśl Wielki. Lokowane na prawie magdeburskim w 1581 przez kasztelana  bieckiego  Mikołaja Firleja. Przed 1945 rokiem miasto należało do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszło w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975-1998  Radomyśl Wielki administracyjnie należał do niewielkiego województwa tarnowskiego.

   Przez miasto przebiega droga wojewódzka 984 z Lisiej Góry (koło Tarnowa) do Mielca. W Radomyślu Wielkim mieszka 2884 osób (stan z dnia 31 grudnia 2004).

   Historia
   Polecane obiekty

   Dumą miasta jest wystawiony na rynku jedyny istniejący egzemplarz samolotu  PZL M-2. Jest to pierwszy polski samolot o całkowicie metalowej konstrukcji. Został on skonstruowany w WSK "PZL-Mielec" i pomimo znakomitych ocen nie został wprowadzony do produkcji, najprawdopodobniej z przyczyn politycznych.

   Ponadto w mieście stoją kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w z XVIII wieku oraz zabytkowa figura Matki Boskiej z Lourdes z XIX wieku.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW