-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty

aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Radzanów
  gmina Radzanów, powiat mławski, województwo mazowieckie
  www.radzanow.com
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Gmina w powiecie mławskim, w województwie mazowieckim, do 1998 r w województwie ciechanowskim. W 2004 miała ok. 3662 mieszkanców. Miejscowość położona malowniczo nad rzeką Wkrą.

  Dzisiaj 4-tysięczna gmina posiada niezbędną infrastrukturę społeczną z Ośrodkiem Zdrowia, Urzędem Pocztowym. Funkcjonuje tu wiele placówek handlowych oraz stacja paliw. Gmina jest wyposażona w 100% w sieć wodociągową.

  Upowszechnianiem kultury na terenie Radzanowa i całej gminy zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Do najważniejszych imprez kulturalnych, odbywających się cyklicznie od 20 lat, należą "Dni Radzanowa".

  Historia

  W XIII wieku wieś należała do Radzanowskich herbu Prawdzic. Jeden z nich - Paweł - był chorążym płockim na przelomie XIV/XV wieku. Prawa miejskie zostały r wydane przez księcia Siemowita IV na prawie chełminskim w 1400 r. Wtedy wzniesiono zamek w rozlewisku Wkry, obecnie nieistniejący. W 1830 roku ufundowano parafię. Kolejne drewniane kościoły ulegały pożarom, dopiero w 1870 roku wybudowano kościół murowany.

  Od II poł XVIII wieku, na mocy przywileju raciążskiego w Radzanowie osiedlają sie Żydzi. W 1865 r. Żydzi stanowili  45% mieszkańców. W okresie rozbiorów miasteczko znajdowało się pod panowaniem Prus. Kolejno następuje stopniowy upadek miasteczka, regres demograficzny i gospodarczy. 1 czerwca 1869 r. Radzanów traci prawa miejskie. Obecnie jest to gmina wiejska, o rolnyczym charakterze.

  Polecane obiekty
  • neobarokowy kościół pw. św. Franciszka z Asyżu - powstał w 1924-1932 wg projektu Stefana Szyllera. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Inne ciekawostki - ambona z połowy XVIII wieku. Polichromia z lat 1958-59
  • synagoga w rynku - z II połowy XIX wieku, obecnie biblioteka miejska

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW