-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Rawicz
gmina Rawicz, powiat rawicki, województwo wielkopolskie
Rawicz – zawsze otwarty
www.rawicz.pl
Fakty
  • Głównym walorem przyrodniczym rezerwatu Dębno jest starodrzew, w skład którego wchodzą okazałe 220-letnie dęby i 170-letnie sosny. Wśród dębów wytypowano 10 o charakterze pomnikowym.
  • Gwara chazacka była przedmiotem zainteresowań najwybitniejszych polskich dialektologów, co wynikało z jej odrębności w stosunku do innych gwar wielkopolskich. Mikroregion chazacki charakteryzował się też odrębnym strojem, o czym pisał największy znawca folkloru polskiego - Oskar Kolberg.
  • W Rawiczu urodziła się Anita Włodarczyk, rekordzistka świata w rzucie młotem.
Informacje praktyczne

Przez Rawicz przebiegają drogi krajowe: nr 5: Świecie – Poznań – Leszno – Rawicz – Wrocław – Lubawka, nr 36: Prochowice – Lubin – Rawicz – Krotoszyn Ostrów Wielkopolski.

Wielkopolski Szlak Wiatraczny przebiega od strony Leszna przez Bojanowo, Rawicz, Sarnów, Miejską Górkę, Golejewko, Pakosław, Sowy, Szkaradowo, Dubin, Jutrosin i dalej w kierunku Smolic i Kobylina.

Szlak Rajdu Konnego "Wielkopolska Podkowa" wytyczony został na terenie Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna". Przebiega on przez teren siedmiu gmin: Poniec, Krobia, Pępowo (powiat gostyński), Kobylin (powiat krotoszyński), Jutrosin Pakosław, Miejska Górka (powiat rawicki).

Rawicz posiada dworzec PKP. Bezpośrednie połączenia kolejowe: Budapeszt, Gdynia, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań Przemyśl, Szczecin, Wrocław, Zakopane.

Wydarzenia cykliczne
Rawicka Wystawa Gołębi Rasowych, Drobiu i Drobnego Inwentarza

luty

Biennale Sztuki Europejskiej

sierpień

Chazackie Spotkania Kapel Ludowych im. A. i Fr. Brzeskotów – Szymanowo

sierpień

Ogólnopolski Turniej Judo w kat. dzieci o Puchar Burmistrza Gminy Rawicz

listopad

Zaduszki Jazzowe

październik

Festiwal Sztuki Forma

maj / czerwiec

Opis

Rawicz to miasto w woj. wielkopolskim, stolica powiatu rawickiego. W mieście krzyżują się drogi krajowe nr 5: Świecie – Poznań – Leszno – Rawicz – Wrocław – Lubawka oraz nr  36: Prochowice – Lubin – Rawicz – Krotoszyn - Ostrów Wielkopolski. Według danych z 30 czerwca 2009, miasto liczyło 21 093 mieszkańców.

Kilka oznakowanych szlaków turystycznych na terenie Rawicza i okolic daje szansę obcowania z naturą i aktywnego wypoczynku pieszego lub rowerowego. W okolicach znajduje się kilka kompleksów chronionego krajobrazu. Są to: część Górowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (rejon Załęcza), rezerwat Florystyczny Dębnospichlerz dworski w Dąbrówce, pozostałości kultury szlacheckiej w Iźbicach, Konarzewie, Łaszczynie i Żołędnicy.

Dla miłośników jazdy konnej na terenie powiatu rawickiego przygotowano szlak rajdu konnego „Wielkopolska Podkowa”. Trasa liczy około 125 km długości, a Przy szlaku znajdują się miejsca popasu, miejsca noclegów jeźdźców i koni. Ciekawym miejscem na trasie jest Aleja Zasłużonych Koni.

Rawickie planty, drugie pod względem znaczenia i wielkości po krakowskich, powstały w latach 1840-1850 na miejscu likwidowanych wałów i fortyfikacji. Oparte na planie prostokąta o obwodzie blisko trzech kilometrów otaczają pasem drzew i krzewów stare miasto.

W obrębie plant Rawicz zachował swój pierwotny układ urbanistyczny, wzorowany na planie średniowiecznych miast. Przy rynku i odchodzących od niego ulicach, tworzących regularną szachownicę, znaleźć można wiele zabytkowych kamieniczek, które urzekają swym pięknem. Charakterystyczna jest oś historyczna Rynek - Plac Wolności - Zespół Klasztorny (zmieniony na Dom Poprawy, a później na istniejące do dziś więzienie).

Obiekty zabytkowe w mieście (ratusz, kościoły) i okolicy np. Sarnowa, Konarzewo mają dużą wartość historyczną i powinny stanowić element planu każdej wycieczki po Ziemi Rawickiej.

Mimo, iż powiat Rawicki pozbawiony jest dużego przemysłu, odgrywa istotną rolę gospodarczą w Wielkopolsce. Produkcja roślinna i zwierzęca, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa różnych branż, zagraniczne inwestycje w przemyśle papierniczym i motoryzacyjnym to czynniki wyznaczające Ziemi Rawickiej ważną pozycję na mapie gospodarczej Wielkopolski.

Historia

W roku 1638 król Władysław IV wydał miastu akt lokacyjny. Jednocześnie Rawicz zyskał wiele przywilejów, m.in. w zakresie handlu.

Pierwszym właścicielem i założycielem miasta był Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski, oboźny wielki koronny, kasztelan gnieźnieński i kaliski, hrabia na Miejskiej Górce, baron Osiecznej.

Okres rozwoju Rawicza zahamowany został w latach "potopu" szwedzkiego.

Początek XVIII wieku to "czarny" okres w dziejach Rawicza. W1701 roku wybuchł tu pożar, później nastąpiła okupacja szwedzka (w latach 1704-1705 - przebywał wówczas tutaj przez kilka miesięcy król Karol XII), w dodatku przemarsze wojsk rosyjskich (1707), austriackich (1719), saskich (1733) dokonały dzieła zniszczenia.

W drugiej połowie XVIII wieku nastąpił rozwój Rawicza. W dużej mierze wiązało się to z rozkwitem rzemiosła - działało tu wówczas 1107 mistrzów w 83 zawodach. Najważniejszym z działających tu cechów był cech sukienniczy, założony w 1640 roku.

Po drugim rozbiorze Polski ziemię rawicką zajęły Prusy. Na początku 1793 roku wojska pruskie wkroczyły do Rawicza, zaś 17 października zatrzymał się tu król Fryderyk Wilhelm II.

W wyniku traktatu pokojowego w Tylży Rawicz włączony został w 1807 roku do Księstwa Warszawskiego.

Rawicz w latach 1945-1956 był jednym z największych i najcięższych więzień przez, które przewinęło się ponad 19 tysięcy więźniów politycznych, a liczba udokumentowanych ofiar reżimu wynosi 142 osoby.

Po reformie administracyjnej w połowie 1975 roku Rawicz znalazł się w granicach województwa leszczyńskiego, stając się jednym z najważniejszych jego ośrodków. Po reorganizacji państwa od stycznia 1999 roku Rawicz ponownie stał się siedzibą powiatu w tradycyjnych granicach ziemi rawickiej w województwie wielkopolskim. 

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Marca 2012r. o 22:47
Warte zwiedzenia. Znane m.in. z więzienia.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW