-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Regulice
  gmina Alwernia, powiat chrzanowski, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś  w Polsce  położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia.W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.Przez Regulice przebiega nieczynna już linia kolejowa 103 Trzebinia – Wadowice, którą wybudowano w 1899 roku. Na linii znajdują się stacja kolejowa Regulice oraz przystanek osobowy Regulice Górne. Od 2002 roku ruch osobowy został wstrzymany, niespełna rok później zamarł także ruch towarowy. Obecnie odcinek linii Bolęcin – Regulice – Alwernia ma status PLK "zawieszony z przeznaczeniem do likwidacji".
  Koło Regulic znajduje się nieczynny kamieniołom permskich skał wylewnych – melafirów, znany z wystąpień agatów i ametystów.

  Historia

  Nazwa Regulice - de Regulicz, Regulicze gwarowo Regulice prawdopodobnie pochodzi od przydomka osoby Reguła.
  Regulice należą do wsi dalece zakorzenionych w historii. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Papiescy poborcy podatku z parafii dla stolicy apostolskiej tzw. świętopietrza w Polsce zanotowali w swych rejestrach z 1325-1327 między innymi : JOHANNES PLEBANUS DE REGULICZ ZAPŁACIŁ SWOJĄ NALEŻNOŚĆ - co znaczy Jan proboszcz z Regulicz zapłacił swoją należność. Biorąc pod uwagę fakt, że z nowo powstałych parafii nie zbierano tej daniny przez około 10 do 15 lat należy cofnąć początki parafii w Regulicach do 1315 roku, a prawdopodobnie jeszcze wcześniej. Na podstawie powyższych informacji można uznać okres tworzenia się osadnictwa zorganizowanego na koniec XIII wiek. Fakt bardzo starego osadnictwa w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej znalazł swój wyraz we wczesnym powstaniu parafii na tym terenie. Na 26 parafii Dekanatu Nowa Góra, do którego należały Regulice w 1529 roku aż 24 powstało przed 1325 rokiem. Pamiętając o powolnym i stopniowym rozwojem sieci parafialnej część z nich należy datować na XII wiek. Jak można wnosić z powyższego Regulice należały do nich. Za wczesnym datowaniem parafii przemawia także przynależność do starego opactwa tynieckiego.W roku 1495 właścicielem Regulic i części Płok jest Stanisław z Regulic herbu Topór.
  Po jego śmierci Regulice przejmuje brat Stanisława Jan z Regulic. Od 1514 roku właścicielem Regulic zostaje Jan Regulski syn Jana z Regulic (jak można wnosić przyjmuje nazwisko od posiadanej miejscowości). Jan Regulski posiadaną po ojcu część Płok sprzedaje w 1515 r. za 100 florenów Janowi Klizlinkowi z Bronowic, Rajcy krakowskiemu właścicielowi Trzebini. W roku 1524 właścicielami Regulic byli dwaj bracia Stanisław i Bernard Regulscy. Wizytacja biskupia parafii w 1529 roku określa przynależność parafii do Dekanatu Nowa Góra. W 1531 roku wybudowany został nowy kościół na miejscu starego zniszczonego przez czas. W roku 1581 część wsi dziedziczą Bernard, Piotr i Jan Regulscy oraz Gabriel Płocki. Pierwsi posiadali 5 łanów kmiecych 6 zagrodników bez roli i 3 komorników bez bydła. Drugi 0.5 łana kmiecego i 2 zagrodników z rolą. W XVI wieku powstają dwa młyny i tartak zasilane wodą ze zdrojów regulickich. Istnieje na ten temat wzmiankowanie w przekazach historycznych, chociaż bez informacji szczegółowej, prawdopodobnie były to początki młynów i tartaku istniejących do XX wieku. W wieku XVI powstała w Regulicach pierwsza szkoła parafialna. Nad szkołą nadzór sprawował proboszcz. W 1601 r. Regulscy byli cząstkowymi właścicielami Regulic , dzieląc patronat z Janem Młosowskim oraz Janem z Tenczyna. W roku 1605 dziedzicem Regulic był Jan Mogilnicki. Jeszcze wizytacja biskupia w roku 1617 wymienia opatkę Chełmską i Tenczyńskich jako kolatorów, a Jakuba Regulskiego jako byłego posiadacza połowy wsi. W sobotę po nawiedzeniu NMP roku 1619 Konwent sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie wszedł w posiadanie Regulic. Przejęcie Regulic przez siostry klaryski nastąpiło prawdopodobnie poprzez stopniowe wykupienie wsi od cząstkowych, zbiedniałych właścicieli oraz od Benedyktynek Chełmskich. Od roku 1811 parafia Regulice należy do Dekanatu w Czernichowie. W roku 1835 wybudowano szkołę w Regulicach. W początkach wieku XIX istniała w Regulicach gorzelnia. Właścicielem gorzelni w tym czasie były panny Jędrzejowskie a ich pełnomocnikiem był Pan Rajewicz. 19 kwietnia 1885 roku rozpoczęto do budowy nowego kościoła. Kościół został wybudowany bardzo szybko, bo już 13 listopada 1887 roku odprawiona została pierwsza msza św. Pod koniec XIX wieku wybudowano budynki dworskie, w których rezydował przedstawiciel sióstr Klarysek sprawując rządy w ich imieniu.Rok 1890 rozpoczął bardzo ważne wydarzenie w Regulicach ponieważ rozpoczęto budowę kolei biegnącej od Trzebini aż do Skawiec. Budowę nadzorowali specjaliści włoscy i trwała do roku 1899. W dniu 15 lipca 1899 roku przejechał pierwszy pociąg przez Regulice. W dniu 27 czerwca 1904 roku w poniedziałek, odbyło się w szkole zebranie mieszkańców Regulic, Grojca i Nieporazu na które przybył ze Lwowa dr Stefczyk. Na spotkaniu tym założono kasę Raiffeisena, popularnie zwaną kasą Stefczyka.
  Kasy te przetrwały do II wojny światowej. W dniu 12 lutego roku 1905 tuż po sumie zebrali się rolnicy z Regulic pod przewodnictwem proboszcza w celu założenia Kółka Rolniczego.
  Innym wydarzeniem mającym ogromne znaczenie dla Regulic było uruchomienie przez inż. Marawieckiego i Baranowskiego w 1908 roku kamieniołomu melafiru. Wydobywanie melafiru prowadzone było metodą odkrywkową. Kamieniołom zakończył działalność w roku 1974. W październiku 1939 r. rozpoczęto wytyczanie granicy miedzy Rzeszą Niemiecka a Generalną Gubernią.
  Granica biegła między Porębą Żegoty a Brodłami, Grojcem a Zalasem, Nieporazem a Rudnem dalej przez Puszcze Dulowską. Regulice znalazły się w Rzeszy Niemieckiej. Na początku września 1941 roku Niemcy przeprowadzili wysiedlanie części mieszkańców Regulic, a na ich miejsce sprowadzano Niemców. W Regulicach osiedlono 16 rodzin niemieckich. 20 stycznia 1945 Niemcy wycofali się z Regulic i utworzyli linię obrony na odcinku Chrzanów – Płaza - Babice. 21 stycznia ściągnięto więcej wojsk sowieckich. Po kilku dniach walki Niemcy wycofali się w kierunku Oświęcimia. W latach pięćdziesiątych w Regulicach Górnych w przysiółku Wymiarki prowadzono eksploatacje kamienia wapiennego. W ramach akcji ogłoszonej przez ówczesne władze od roku 1960 przystąpiono do przygotowania budowy nowej szkoły ,a było to hasło „1000 szkół na 1000 lecie”. Szkoła budowana była częściowo w tzw. czynie społecznym a częściowo z funduszu państwa. Budowę zakończono w roku 1964. Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 września 1964 roku w sobotę. W latach pięćdziesiątych do początku lat sześćdziesiątych w pomieszczeniach budynku pod kościołem gdzie obecnie znajduje się Ośrodek Zdrowia mieściły się biura Urzędu Gromady, do czasu wybudowania strażnicy w Alwerni gdzie następnie zostały przeniesione. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto przebudowę kościoła parafialnego rekonstruując ołtarze w taki sposób jakie były przed zmianami w latach sześćdziesiątych. 7.10.2002 zamknięto trasę kolejową z Trzebini do Wadowic , istniejącą od 103 lat.

  Źródło: www.regulice.pl

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW