-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
  Ropczyce
  gmina Ropczyce, powiat ropczycko-sędziszowski, województwo podkarpackie
  www.ropczyce.umig.gov.pl
  Fakty
  • W Ropczycach urodził się m.in. Józef Mehoffer - artysta malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski, uczeń Matejki, przyjaciel Wyspiańskiego.
  • W Wielopolu Skrzyńskim w powiecie ropczycko-sędziszowskim urodził się m.in. Tadeusz Kantor (najbardziej znany na świecie polski twórca teatralny, reżyser, scenograf, malarz, wizjoner) i Marcin Daniec (satyryk i artysta kabaretowy).
  • 11 maja 1955 r. do Wielopola Skrzyńskiego przyjechało kino objazdowe z filmem Sprawa do załatwienia. W pożarze spowodowanym rażącymi uchybieniami i nieodpowiedzialnością organizatorów, zginęło 58 osób, w tym 38 dzieci, a 20 zostało rannych. Urząd Bezpieczeństwa nie dopuścił do fotografowania zbiorowego pogrzebu ofiar, powstał jedynie obraz, namalowany 40 lat później. Po pożarze zaostrzono przepisy bezpieczeństwa w kinach i teatrach całej Polski, zastępowano też stopniowo łatwopalną celuloidową taśmę innym materiałem.
  Informacje praktyczne

  Miasto jest węzłem drogi krajowej nr 4 (E40) Targowisko-(tam drogi krajowe nr 75 i 94)-Korczowa-Krakowiec (przejście graniczne z Ukrainą) i dróg wojewódzkich do Tuszymy i Wiśniowej.

  Od czerwca 2008 r. Ropczyce są przystankiem na Szlaku Chasydzkim - trasie wiodącej śladami Żydów (zabytkowe synagogi, kirkuty, ohele) z południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, obecnie już przez ok. 20 gmin Bieszczad, Podkarpacia, Roztocza i Lubelszczyzny - Baligród, Biłgoraj, Chełm, Cieszanów, Dębicę, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawę i Zamość.

  Ropczyce leżą na linii kolejowej Kraków – Medyka.

  Wydarzenia cykliczne
  Dni Ziemi Ropczyckiej

  maj

  Jesienny Rajd Rowerowy

  październik

  Jarmark Kowalski

  czerwiec

  Opis

  Ropczyce to miasto powiatowe w województwie podkarpackim położone jest na granicy Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Strzyżowskiego, a dokładniej na skraju Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej. Przez miasto przepływa rzeka Wielopolka.

  Podstrefa Ropczyce wchodzi w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EUROPARK” Mielec.

  Ropczyce mają ponad 15 tysięcy mieszkańców.

  Znajduje się tu Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.

  Miastami partnerskimi Ropczyc są: Ochsenfurt (Niemcy), Lokeren (Belgia), Stropkov (Słowacja) i Busk (Ukraina).

  Historia

  Pierwsza wzmianka o Ropczycach pochodzi z 1254 r. W 1362 r. król Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie. Nazwa miasta kształtowała się w XIV wieku, przechodząc kolejne formy: Robczicze, Robszicze, Ropczicze, Robcice, Ropczyca, Robczyce, Robszyce, Ropszyce i Ropczyce. Ważnymi wydarzeniami w dziejach miasta były wizyty królewskie – w 1448 r. Kazimierza Jagiellończyka w celu podpisania rozejmu z księciem Konradem Oleśnickim i w 1578 r. Stefana Batorego.

  W XVII-XVIII w. Ropczyce podzieliły los innych miast Rzeczpospolitej, ulegając najazdom Tatarów, Szwedów, księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego, klęskom żywiołowym i w efekcie degradacji we wszystkich obszarach życia miejskiego. Niewielkie starostwo ropczyckie należące do województwa sandomierskiego, powstało prawdopodobnie w 1614 r., władały nim m.in. rody: Ligęza, Ossolińscy, Ostrogscy i przez dłuższy czas Potoccy. W 1768 r. starostwo nabył Stanisław Kostka Sadowski, marszałek konfederacji barskiej, następnie hr. Gabriel Bobronicz-Jaworski i Marceli Wiszniewski. W międzyczasie starostwo ropczyckie w wyniku I rozbioru Polski dostało się w granice Cesarstwa Austriackiego i przestało istnieć - Ropczyce z okolicznymi wsiami jako dominium weszły w skład cyrkułu pilźnieńskiego z siedzibą w Rzeszowie, a potem tarnowskiego.

  Kolejnymi właścicielami Ropczyc byli Starzeńscy. W 1855 r. utworzono powiat ropczycki należący do cyrkułu tarnowskiego. W latach 1856-1858 poprowadzono linię kolejową. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości  Ropczyce wchodziły w skład województwa krakowskiego. W 1937 r. utraciły rangę miasta powiatowego na rzecz Dębicy. 8 września 1939 r. do miasta wkroczyli Niemcy – rozpoczęła się niemal 5-letnia okupacja hitlerowska, zakończona 22 sierpnia 1944 r. wkroczeniem Armii Czerwonej.

  Po II wojnie światowej miasto weszło w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1956-1975 Ropczyce znów były siedzibą starostwa. W 1959 r. powstał tu pierwszy zakład przemysłowy - późniejsze WSK "PZL - Rzeszów" Zakład Mechaniczny Ropczyce, a w latach 70-tych również Zakłady Magnezytowe i cukrownia. Od 1 stycznia 1999 r. po kolejnej reformie administracyjnej miasto odzyskało po 24 latach status powiatowy. Rok później powstała Wyższa Szkoła Inżynierii Rolniczej i Zarządzania.

  Polecane obiekty
  • sanktuarium Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin
  • kościół Przemienienia Pańskiego
  • Rynek i planty
  • kirkut z ohelem Isaaka Libermana
  • Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka"
  • Galeria KowalstwaCentrum Kultury w Ropczycach
  • Izba Regionalna przy Zespole Szkół nr 2 w Ropczycach
  • kościół św. Michała Archanioła z XVI w. i pomnik Chrystusa Króla z 1937 r. we wsi Mała - zmniejszona kopia pomnika z Rio de Janeiro
  • Krzyż III Tysiąclecia w Ropczycach - ul. Borki Chechelskie, 47 m wysokości, zbudowany w latach 2001-2006 z rur stalowych, kamień węgielny pochodzi z Góry Synaj
  • Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy
  • Brzeziny – drewniany kościół św. Mikołaja z XV w.
  • Łączki Kucharskie – kościół św. Bartłomieja Apostoła i dawny dwór szlachecki z drugiej poł. XIX w., obecnie szkoła

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  21 Września 2011r. o 17:09
  ocena ogólna
  19 Maja 2011r. o 15:02
  Moja miejscowość
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW