-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Rzeszów
gmina Rzeszów, powiat Rzeszów, województwo podkarpackie
Rzeszów - miasto in plus
www.rzeszow.pl
Fakty
 • W Rzeszowie urodzili się m.in. Józef Szajna (malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Tomasz Stańko (trębacz jazzowy), Justyna Steczkowska (piosenkarka), Stan Borys (piosenkarz, kompozytor), Jerzy Grotowski ("alchemik teatru", trzeci w historii Polak z katedrą w College de France, który wywarł wielki wpływ na rozwój sztuki teatralnej na całym świecie), Zygmunt Kukla (założyciel i dyrygent orkiestry Kukla Band), ), Ignacy Machowski (aktor), Jan Domarski (napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski, 17 października 1973 w 57. minucie zdobył gola w meczu z Anglią na stadionie Wembley, przesądzającego o awansie Polaków do mistrzostw świata w Niemczech. Gol Domarskiego trafił na listę pięćdziesięciu najważniejszych bramek w historii wg The Times).
 • Rzeszowskie Kolegium Pijarów ukończyli m.in. Ignacy Łukasiewicz, Julian Przyboś, Władysław Sikorski, Władysław Szafer. Wśród jego wykładowców był ksiądz Stanisław Konarski.
 • Nazwa Rzeszów pochodzi od słowiańskiego imienia Rzech, Rzesz lub Rzetysław. Według legendy założyciel grodu bronił go przed rabusiami.
 • W 1969, 1982 i 2007 r. przeprowadzono odwierty, by sprawdzić jakość wód mineralnych na terenie miasta. Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu zakwalifikował źródła jako chlorkowo-sodowe, jodkowe oraz solankowe i potwierdził, że mogą być stosowane w celach leczniczych.
 • W 1952 r. rzeszowski ogród miejski (obecnie im. Solidarności) przyozdobiono rzeźbami przedstawiającymi Apollina, Dianę, Demeter, Atenę i Marka Aureliusza, a także fontanną Dionizosa - zabytkami zrabowanymi z pałacu w Siarach. Zwrócono je w 1972 r.
 • Według rankingu "Przekroju" – Gdzie się żyje najlepiej? - z 18 czerwca 2009 r. Rzeszów zajął 2. miejsce po Poznaniu.
 • Rzeszów jest jedynym obok Dublina miastem w Europie z tzw. inteligentną sygnalizacją świetlną – systemem SCATS.
 • Między 4 a 8 marca 2009 r. Hala na Podpromiu w Rzeszowie była gospodarzem Halowych Łuczniczych Mistrzostw Świata.
Informacje praktyczne

Miasto jest węzłem dróg krajowych: nr 4 (część trasy europejskiej E40), 9 i 19.

www.rzeszowairport.pl – Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka; w sąsiedztwie lotniska powstanie autostrada A4 (Berlin-Kijów) z węzłami na wysokości początku i końca drogi startowej

Rzeszów jest ważnym węzłem kolejowym, posiada bezpośrednie połączenia m.in. z: Gdańskiem, Kijowem, Lwowem, Szczecinem, Warszawą, Wrocławiem i Zieloną Górą. Działają dwie stacje: Rzeszów Główny i Rzeszów Staroniwa oraz trzy przystanki osobowe: Osiedle, Załęże, Zwięczyca.

PKS: www.web.pks.rzeszow.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji: www.mpk.rzeszow.pl

Rzeszów, jako pierwsze miasto w Polsce, udostępnił mieszkańcom darmowy szerokopasmowy Internet (sieć ResMAN).

Miasto dysponuje jedną z największych w Polsce hal sportowo-widowiskowych (Hala Podpromie), oddaną do użytku w 2002 r.

W Rzeszowie są trzy kina: Centrum Filmowe "Helios" z 4 salami, Kino "Zorza" i Kino WDK

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic"

luty

Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

przełom stycznia i lutego

Carpathia Festival

międzynarodowy festiwal muzyczny - maj

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych "ROCKOWA NOC"

wrzesień

Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego

listopad

Opis

Rzeszów to miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, ok. 100 km od granic ze Słowacją i Ukrainą, stolica województwa podkarpackiego, powiatu i diecezji rzeszowskiej, położona na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej dawna rezydencja magnacka. Płynie tu rzeka Wisłok i jej dopływy: Strug i Przyrwa, miasto leży na wysokości od 197 m (Staromieście) do 345 m n.p.m. (Zalesie). Przecinają się tu ważne szlaki komunikacyjne (Drezno – Kijów i Białystok – Koszyce).

Południową część regionu rzeszowskiego zajmują Karpaty, południowo-wschodnią Bieszczady Zachodnie (z najwyższymi szczytami: Tarnicą – 1346 m i Haliczem – 1335 m n.p.m.), północną prawie w całości Kotlina Sandomierska z charakterystycznymi płaskowyżami: Tarnowskim na zachód od Wisłoki i Kolbuszowskim (między Wisłoką, Wisłą i Sanem). Roztocze zajmuje północno-wschodnią część byłego województwa rzeszowskiego.

Rzeszów ma ponad 178 tysięcy mieszkańców, kształci się w nim ok. 60 tys. studentów. Pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego w tej części Polski. Znajduje się tu lotnisko międzynarodowe, Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Rzeszowski z 11 wydziałami, Politechnika Rzeszowska oraz kilka prywatnych wyższych uczelni, m.in.: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, jedna z największych niepublicznych uczelni w kraju.

Znane rzeszowskie zakłady przemysłowe to Zelmer (sprzęt AGD, głównie odkurzacze),  Asseco Poland (największa w Polsce firma sektora IT), Valeant Pharmaceuticals International (d. Polfa - największy polski eksporter leków), Sanofi Aventis (leki), Alima Gerber (posiłki i soki dla dzieci). Działają tu trzy konsulaty: Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Rzeszów jest członkiem Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszenia Eurocities – zrzeszającego wielkie miasta europejskie.

Miastami partnerskimi Rzeszowa są: Bielefeld (Niemcy), Buffalo (USA), Nyíregyháza (Węgry),  Satu Mare (Rumunia), Lamia (Grecja), Koszyce (Słowacja), Klagenfurt (Austria), Lwów, Stanisławów i Łuck (Ukraina).

Historia

Rzeszów najprawdopodobniej założyli między XI a XIII wiekiem Polacy. Rusini skorzystali z rozbicia dzielnicowego Polski po śmierci Bolesława Krzywoustego i zajęli ziemie od Sanu po Wisłok. Gród znajdował się na terenie obecnego Staromieścia, między rzekami Wisłok i Przyrwą, co umożliwiało handel i wymianę towarów wzdłuż rzeki i drobną żeglugę. Po zjednoczeniu Polski przez Władysława Łokietka Rzeszów pozostawał w rękach Rusinów, dopiero ok. 1340 r. Kazimierz Wielki przyłączył do Polski Księstwo Włodzimiersko-Halickie. W styczniu 1354 r. król lokował miasto i nadał dobra rzeszowskie Janowi Pakosławicowi herbu Półkozic ze Strożyska, który obrał nazwisko Rzeszowski.

W 1363 r. istniał już tu kościół, a w 1406 r. szkoła parafialna. W XV w. miasto strawił pożar, ale odbudowa i nowe przywileje przyspieszyły rozwój gospodarczy. W XVI w. Rzeszów miał już dobrze zorganizowaną administrację - w 1591 r. wzniesiono ratusz, w 1600 r. rozpoczęto budowę zamku. W 1627 r. miasto ufortyfikowano, a w latach 1624–1629 powstał warowny klasztor i kościół oo. Bernardynów. W 1638 r. Rzeszów przeszedł na własność magnatów Lubomirskich. W 1658 r. Jerzy Sebastian Lubomirski założył słynne Kolegium Pijarów, jedną z nielicznych wówczas szkół średnich w Rzeczpospolitej. W 1684 r. gościł tu król Jan III Sobieski.

13 sierpnia 1769 r. doszło do bitwy między konfederatami barskimi i Rosjanami w rejonie dzisiejszej dzielnicy Pobitno. Nad mogiłą zabitych Polaków usypano zachowany do dziś kopiec. W 1772 r. miasto przeszło pod zabór austriacki jako stolica cyrkułu. Uzyskanie przez Galicję swobód politycznych i gospodarczych w w1845 r. przyczyniło się do rozwoju miasta. Doprowadzono linię kolejową z Dębicy, w 1888 r. pojawiły się pierwsze telefony, w 1900 r. powstała gazownia i gazowe lampy uliczne, 11 lat później elektrownia. Po 1910 r. Rzeszów liczył 23 tys. mieszkańców, posiadał koszary, szkoły, brukowane ulice i elektryczne oświetlenie.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Rzeszów nie stał się ponownie stolicą województwa, nie uporządkowano zabudowy, ani ulic, nie podjęto budowy linii tramwajowej, nie poszerzono granic miasta, jednak wydzielono z miasta powiat grodzki kierowany przez prezydenta miasta. Rozbudowano sieć wodociągowo-kanalizacyjną i elektryczną, a w ramach COP rozpoczęto budowę zakładów zbrojeniowych. Przed wrześniem 1939 r. powstała filia Zakładów H. Cegielskiego - dzisiejszy Zelmer i Państwowe Zakłady Lotnicze - WSK.

W czasie okupacji Niemcy utworzyli w 1941 r. getto, zlikwidowane w lipcu 1942 r. Żydów, których przed wojną było w Rzeszowie ok. 12 tys. (prawie 30% ogółu mieszkańców), zamordowano w obozie zagłady w Bełżcu lub rozstrzelano w okolicznych lasach. 2 sierpnia 1944 r. w wyniku wspólnej akcji wojsk I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, oddziałów I Armii Wojska Polskiego oraz żołnierzy rzeszowskiej komórki AK miasto wyzwolono. Dowództwo i żołnierzy AK zostało wkrótce aresztowane przez radzieckie NKWD. Polskich patriotów torturowano na zamku, wielu rozstrzelano. Rozpoczęły się represje i wywózki w głąb ZSRR.

Po wojnie Rzeszów stał się siedzibą władz województwa. Miasto w szybkim tempie rozbudowano i unowocześniono, powstało wiele osiedli mieszkaniowych, fabryk (np. UNITRA. W latach 60. powstały zaczątki szkolnictwa wyższego, LOT uruchomił regularne połączenia pasażerskie – na początku tylko z Warszawą.

W nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. podpisano Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie między władzami a Solidarnością rolniczą. Po ogłoszeniu stanu wojennego ośrodki internowania zlokalizowano m.in. w Rzeszowie-Załężu, Nisku i Uhercach. Po wizycie papieża Jana Pawła II utworzono w 1992 r. nową diecezję rzeszowską i Wyższe Seminarium Duchowne. W 1999 r. powstało województwo podkarpackie ze stolicą w Rzeszowie, pojawiły się w mieście pierwsze duże prywatne inwestycje w przemysł lotniczy, farmaceutyczny i informatyczny. Oddano do użytku halę widowiskową na Podpromiu, most Zamkowy i Trasę Zamkową.

W 2005 r. z rzeszowskiego lotniska zaczęły regularnie kursować samoloty do Londynu. W listopadzie 2009 r. oddano do użytku nową halę odpraw z zapleczem restauracyjno-handlowym.

Polecane obiekty
 • Stare Miasto – Rynek, Ratusz, Deptak 3 Maja, ul. Grunwaldzka - eklektyczne, secesyjne i neogotyckie kamienice
 • Ratusz miejski - Rzeszowski Ratusz jest jedną z najbardziej znanych budowli miasta. Został wybudowany, podobnie jak zamek, przez Mikołaja Spytka Ligęzę, najprawdopodobniej przed końcem XVI wieku. Dzisiejszą formę przyjął pod koniec XIX wieku, kiedy to w 1867 i 1884, następnie w latach 1897-98 przeprowadzono jego gruntowną przebudowę łączącą elementy w stylu neogotyckiego i neorenesansowego. W wyniku przesuniecia ściany frontowej i oparciu jej na arkadach budynku powstała główna sala, gdzie obraduje Rada Miasta. Do dziś Ratusz pozostaje głównym budynkiem, w którym mieści się siedziba Prezydenta i Rady Miasta.
 • Zamek w Rzeszowie - jeden z głównych zabytków miasta wybudowany w latach 1902-1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest ulokowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk Lisa-Kuli. Aktualnie stanowi siedzibę sądu okręgowego, do 1981 znajdowało się w nim także więzienie. Pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym samym miejscu prawdopodobnie już w XVI w. Następnie pod koniec tego stulecia swój dwór obronny w Rzeszowie wybudował Mikołaj Spytek Ligęza. W 1620 rozbudował go w stylu Palazzo in fortezza. Od 1637 zamek był własnością rodziny Lubomirskich. Główne prace budowlane na nim prowadzili Tylman z Gameren i Karol Henryk Wiedemann. W 1820 kompleks został przejęty przez władze austriackie i zaadaptowany do celów sądowniczych oraz więziennych. Jego wyburzenie na początku XX w. spowodowane było bardzo złym stanem konstrukcji. W historycznej formie do czasów współczesnych zachowano jedynie wieżę bramną i wieżyczki bastionów. W otoczeniu Zamku znajduje się Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie.
 • Aleja Pod Kasztanami z secesyjnymi willami
 • Letni pałac Lubomirskich – ul. Dekerta
 • mała synagoga z basztą obronną
 • Muzeum Historii Miasta
 • Podziemna Trasa Turystyczna pod Rynkiem i kamienicami – na głębokości 0,5–10 m na trzech kondygnacjach, 15 korytarzy i 25 piwnic z XIV – XVIII w. o łącznej długości 369 m. W Rzeszowie ważne jest nie tylko to, co na powierzchni, ale i to, co głęboko pod ziemią, pod brukiem kryje się bowiem skomplikowany układ piwnic i korytarzy. Ponieważ rynki w średniowieczu, zgodnie ze swoją nazwą, pełniły funkcje handlowe, kupcy musieli gdzieś przechowywać towary. Rzeszów miał to szczęście, że powstał na glebach lessowych, w których dość łatwo dało się drążyć korytarze, dzięki czemu miejscowi kupcy dorobili się wspaniałych piwnic, w których mogli przechowywać swoje towary. Piwnice sięgają nawet 10-12 m w głąb ziemi i składają się z dwóch kondygnacji. Pierwsze poziomy piwnic to pomieszczenia murowane z kamienia lub cegły i sklepione, natomiast niższe kondygnacje zostały wydrążone w naturalnym gruncie lessowym. Warto też dodać, że te niższe piwnice są późniejsze - pochodzą z XVI-XVII w. Podziemne korytarze i lochy obejmowały swoim zasięgiem nie tylko teren rynku - niektóre prowadziły nawet poza mury miejskie. Niewykluczone, że system podziemnych korytarzy stanowił miejsce schronienia dla ludności miejskiej podczas najazdów wroga. Kiedy po II wojnie światowej fundamenty zabudowy starego miasta zaczęły się zapadać w wyniku wypłukiwania lessu, na pomoc wezwano profesjonalne ekipy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prace remontowe prowadzono z przerwami przez kilkanaście lat. Zabezpieczone piwnice, choć nie mogły już służyć handlowi, stały się atrakcją turystyczną. Podziemna Trasa Turystyczna o długości 214 m składa się z 34 piwnic, położonych na różnych poziomach. Najniższa z nich znajduje się na głębokości 9,58 m. Trasa obejmuje kilka kamienic oraz przestrzeń pod rynkiem. Jeśli prace rewaloryzacyjne będą nadal prowadzone bez przeszkód, możliwe, że do obecnie dostępnych dla turystów podziemi dodane zostaną kolejne korytarze i komory.
 • Muzeum Dobranocek - kolekcja oryginalnych lalek m.in. z filmów „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Maurycy i Hawranek”
 • Zespół dworsko-parkowy Chłapowskich w Słocinie
 • Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami wzdłuż lewego brzegu Wisłoka
 • Rezerwat przyrody „Lisia Góra”
 • XIX-wieczny park i pałac Jędrzejowiczów – obecnie szpital gruźliczy
 • Biuro Wystaw Artystycznych – dawna synagoga nowomiejska
 • Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli
 • Teatr Miejski imienia Wandy Siemaszkowej i Galeria "Szajna"
 • Pomnik Czynu Rewolucyjnego – Pomnik Czynu Rewolucyjnego, choć na stałe wpisał się w topografię miasta, nie przestaje być tematem zażartych dyskusji. Powstał z inicjatywy I sekretarza KC PZPR w Rzeszowie, Władysława Kruczka. Jego budowa zajęła kilka lat, a odsłonięcie miało miejsce 1 maja 1974 r. Dlaczego wywołuje tyle kontrowersji? Przede wszystkim z powodu swojego kształtu. Autorem monumentu był popularny artysta czasów PRL, profesor ASP - Marian Konieczny, znany także jako twórca warszawskiej Nike czy pomnika Lenina w Nowej Hucie. Koncepcja Koniecznego była bardzo wzniosła - na liściach laurowych jako symbolu zwycięstwa umieszczono dynamiczne wizerunki Nike, chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji. W trakcie budowy zużyto 180 kg gwoździ, kilkadziesiąt żelbetowych pali o długości ok. 10 m jako fundamenty oraz 37 par żelbetowych segmentów o wysokości ponad metr każdy jako liście. Ostateczny rezultat nie zachwycił mieszkańców miasta. Zamiast wieloznacznego symbolu rewolucji pomnik najczęściej kojarzony był konkretnie: z oślimi uszami lub męskimi bądź damskimi genitaliami. Powszechnie określa się go niecenzuralnie i z drwiną jako „Wielki Kutas".
 • kirkut na Czekaju w Rzeszowie
 • Hyżne – wieś dzieciństwa gen. Władysława Sikorskiego, kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej
 • Klasztor Bernardynów wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP - Fundatorem tej wspaniałej świątyni był Mikołaj Ligęza, który postanowił za życia zadbać o swoje pośmiertne szczątki i wybudować mauzoleum dla siebie i swojej rodziny. Na miejscu, które wybrał, wówczas jeszcze poza murami miejskimi, stał już drewniany kościółek. Ta niewielka świątynia upamiętniała miejsce znalezienia na początku XVI w. cudownej figurki Matki Boskiej. Kościół powstał w latach 1624-29. Gdy został ukończony, Ligęza przekazał go sprowadzonym do Rzeszowa bernardynom. Ponieważ świątynia i klasztor znajdowały się poza systemem miejskich fortyfikacji, fundator zadbał o wzmocnienie bezpieczeństwa jego mieszkańców poprzez otoczenie całości wytrzymałymi murami obronnymi. Tym samym klasztor stał się jednym z bastionów miejskich umocnień. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP łączy w sobie cechy późnego renesansu i wczesnego baroku. Świątynia powstała na rzucie krzyża łacińskiego, składa się z nawy głównej i dwóch bocznych kaplic nakrytych kopułami. Na uwagę zasługuje wyposażenie kościoła, zwłaszcza późnorenesansowy ołtarz główny. W bocznych ścianach prezbiterium umieszczono piękne alabastrowe figury fundatora kościoła i jego krewnych. Lewe ramię transeptu to kaplica pw. Pana Jezusa z ołtarzem, w którym znajduje się manierystyczny obraz Chrystus u słupa. Prawe ramię transeptu stanowi kaplica Matki Boskiej Rzeszowskiej. W jej bogato zdobionym późnobarokowym ołtarzu umieszczono łaskami słynącą figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba. Obydwie święte postaci ubrane są w barokowe szaty, a na głowach mają srebrne korony. Wystrój wnętrza kościoła wzbogaca barwna rokokowa polichromia iluzjonistyczna, zdobiąca sklepienie nawy.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.75
19 Marca 2011r. o 15:41
maisto jak na podkarpackie warunki jest boskie. jest tu niemal wszystko. brakuje juz chyba tylko aquaparku.
ocena ogólna
17 Lutego 2011r. o 00:43
na początu nie bardzo przypadło mi to miasto do gustu , "za dużo betonu" , w porównaniu do Krakowa , owszem ale zaczęłam zwiedzać mnij znane uliczki i odkryłam że wcale nie jest tak źle , ładne skwere ,o wiele więcej zieleni niź na pierwszy rzut oka i bardzo czysto. Polecam serdecznie zwiedzić :)
ocena ogólna
30 Października 2010r. o 17:31
Lubię Rzeszów, bo jest miastem stosunkowo spokojnym i czystym. Korki jak wszędzie są, ale da się przeżyć;) Jest w nim wiele możliwości spędzenia miło wolnego czasu oraz nie drogie mieszkania do wynajęcia. Uczelnie są niestety dość przeciętne:/
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 19:37
To fajne miasto
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW