-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Słupiec
   gmina Nowa Ruda, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   • W Słupcu urodził się znany profesor teologii, ksiądz katolicki, badacz historii Kościoła Joseph Wittig.
   Informacje praktyczne

   Przez Słupiec przechodzi droga wojewódzka nr 381.

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Słupiec jest miejscowością w powiecie kłodzkim połączona 1973 z miastem Nowa Ruda, w latach 1967-1973 samodzielne miasto.

   Główne ulice: Kłodzka, Słupiecka, Radkowska, Kwiatkowskiego. Szkoły: Podstawowa nr 7, Gimnazjum nr 2 oraz Polsko-Czeska Wyższa Szkoła Biznesu i Sportu „Collegium Glacense". Kościół katolicki św. Katarzyny. Niefunkcjonująca kopalnia węgla kamiennego.Funkcjonują kamieniołomy, w których wydobywa się skałę bazaltową Gabro używaną głównie przy budowie dróg. Na terenie byłej kopalni węgla kamiennego uruchomiono wałbrzyską strefę ekonomiczną. Obecnie Słupiec jako część miasta Nowa Ruda liczy około 12 000 mieszkańców. W Słupcu funkcjonują liczne zakłady pracy i fabryki, m.in. ZPAS S.A., Orion, Eiffelwerk, Matplast, Faned, Plastitec. Na terenie Słupca znajduje się również kryta pływalnia z basenem rekreacyjnym i sportowym.

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82upiec_%28Nowa_Ruda%29

   Historia

   Stara wieś łańcuchowa, wymieniana w dokumentach z 1327 roku jako Slegelonis villa - zapewne nazwa ta pochodzi od nazwiska kłodzkiej rodziny Schlegel, domniemanych założycieli Słupca (miejscowość do 1945 nosiła nazwę Schlegel). W 1607 roku w Słupcu odkryto złoża złota, a w 1620 zaczęto wydobywać węgiel kamienny, jednak rozwojowi górnictwa przeszkodziła szalejąca wówczas wojna trzydziestoletnia, a później zaraza w roku 1680. W XVIII wieku Słupiec zaczął się rozwijać gospodarczo, zwłaszcza w dziedzinie górnictwa, ale również tkactwa. Szczególnie intensywny rozwój przemysłowy (głównie wydobycie węgla i łupków ogniotrwałych) przypada na wiek XVIII.

   W roku 1945 po wkroczeniu Armii Czerwonej miejscowość poddała się bez walki. Po wysiedleniu Niemców przybyło do Słupca wielu polskich osadników, w tym również górników-reemigrantów z Francji. Rozbudowano infrastrukturę i stworzono nowe osiedla (bloki mieszkaniowe), głównie na potrzeby pracowników kopalń. W 1959 Słupiec otrzymał status osiedla, a w 1967 prawa miejskie. W 1973 liczba ludności Słupca przekroczyła 7700 i nowo powstałe miasto zostało włączone administracyjnie do sąsiedniej Nowej Rudy.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW