-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Siemianowice Śląskie
gmina Siemianowice Śląskie, powiat Siemianowice Śląskie, województwo śląskie
http://www.um.siemianowice.pl/
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Położone są na południu Polski w centrum aglomeracji górnośląskiej, niecałe 20 km od lotniska międzynarodowego w Pyrzowicach, graniczą z miejscowościami: Katowice, Chorzów, Piekary Śląskie, Wojkowice, Czeladź. Połączenia z sąsiednimi miejscowościami zapewnia komunikacja autobusowa i tramwajowa.Szeroko w kraju i za granicą znane jest tutejsze Centrum Leczenia Oparzeń.

Historia

Siemianowice po raz pierwszy wspomniane zostały w źródłach, jako wieś Sancovice, w roku 1273, a następnie w roku 1334. Nie ma pewności, czy zapiski te rzeczywiście odnoszą się do Siemianowic. Tego rodzaju wątpliwości nie ma już w odniesieniu do dokumentu Bernarda, księcia opolskiego, z 22 marca 1451 roku, w którym to wymieniona została wieś Seymanoviczi. Już wcześniej poświadczone zostały nazwy wsi Bytków (po raz pierwszy - w dokumencie biskupa krakowskiego Jana Muskaty z 16 czerwca 1298 roku) i Przełajka (w dokumencie księcia bytomsko - kozielskiego Ziemowita z 25 maja 1313 roku). W dokumencie kolektora papieskiego Andreasa de Verolis z 18 listopada 1326 wspomniana jest "pusta wieś" Michałkowice. W dokumentach z połowy XIV wieku ponownie wspomniane są Michałkowice, z dokumentów tych wynika, iż w międzyczasie musiały one zostać ponownie zasiedlone.
Wymienione osady były przez wieki niepozornymi osadami, leżącymi z dala od wielkich centrów, leżącymi przy historycznej granicy Śląska i Małopolski, nad kilkoma rzeczkami i strumieniami, wpadającymi do Brynicy. Niegdyś bogata, dziś raczej znikoma sieć wodna, pozostawiła po sobie ślad w postaci herbu Siemianowic Śląskich, przedstawiającego rybaka stojącego nad brzegiem rzeki, w której w prawo płynie złoty karp. Symboliczną datą w dziejach tych ziem jest rok 1786 - wtedy to zbudowana została pierwsza kopalnia węgla kamiennego - "Waldgrube" (Kopalnia Leśna). Odtąd przez dwa wieki górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo żelaza i stali determinowały rozwój tutejszych osad i ich wielkoprzemysłowe oblicze. Wraz z rozwojem przemysłu zmieniać poczęło się oblicze etniczne tych ziem, do polskiej, miejscowej ludności, dołączały się setki, a potem tysiące imigrantów - niemieckojęzycznych pracowników kopalń, huty i fabryk. W sąsiedztwie Siemianowic powstały w XIX wieku nowe osady Laurahütte i Georgshütte. Ta pierwsza uzyskała wkrótce status gminy. Od gminy Siemianowice dzieliła ją linia kolejowa, swoista linia demarkacyjna między oboma miejscowościami, starą - polską i nową - wyraźnie niemiecką. Obie gminy tworzyły całość, dla którego spoiwem były ulokowane centralnie zakłady przemysłowe: kilka kopalń (z czasem połączonych w jedną), hutę żelaza, hutę szkła, liczne fabryki, browar i dziesiątki mniejszych warsztatów. Węgiel z tutejszych kopalń trafiał m.in. do Berlina, przez całe lata w ogromnej mierze zaspokajając potrzeby energetyczne tego miasta.
W tym też czasie powstało kilka tak zwanych kolonii mieszkaniowych, które stopiły się z czasem w jedną miejską całość. To wtedy powstały takie dzisiejsze dzielnice Siemianowic Śląskich jak Hugo czy Nowy Świat. Spośród okolicznych osad szczególnie szybko rozbudowywały się Siemianowice, nabierając wyraźnie miejskiego charakteru. Powstały wówczas dwa szpitale, górniczy i hutniczy, poczta, kilka szkół, a pośród nich pierwsze gimnazjum, a także ratusz. Gminy Siemianowice Laurahütte połączone zostały w jedną gminę w roku 1923, już po tym gdy Siemianowice, wraz z częścią Górnego Śląska, powróciły do Polski.
Gmina Siemianowice dopiero w roku 1932 otrzymała prawa miejskie i nazwę Siemianowice Śląskie. Miała wówczas 43 tysiące mieszkańców i uchodziła za największą wieś w Europie.
Siemianowice Śląskie w powojennej rzeczywistości przeżywały okres drugiego rozkwitu industrialnego. Powstawały nowe przedsiębiorstwa, a stare modernizowały i zwielokrotniały swe możliwości wytwórcze. Do miasta - w poszukiwaniu pracy i mieszkania - napłynęły z całej Polski tysiące osób. Wyrosły więc także nowe osiedla mieszkaniowe (zamieszkiwane dziś przez niemal połowę ludności), oraz wiele obiektów towarzyszącej im infrastruktury społecznej.Zmiany ustrojowe i wprowadzenie gospodarki rynkowej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku okazały się dla Siemianowic Śląskich bardzo bolesne w skutkach. Runął wielki państwowy przemysł. Decyzjami rządowymi przestało istnieć górnictwo - główny filar życia miasta. Likwidacji uległa nie tylko kopalnia, ale i związane z tym przemysłem przedsiębiorstwa. Upadła też fabryka słodyczy i zamknięty został browar. W stanie likwidacji znalazła się huta. W ciągu piętnastu at w Siemianowicach Śląskich bezpowrotnie zlikwidowanych zostało w Siemianowicach przeszło 20 tysięcy miejsc pracy. Miasto zaczęło się intensywnie wyludniać - gdy na 60-lecie uzyskania praw miejskich liczyło 80 tysięcy mieszkańców, to obecnie już o siedem tysięcy mniej. Boleśnie odczuwalny jest wielki niż demograficzny. Zmniejszyć trzeba było liczbę żłobków i przedszkoli, zamknąć kilka szkół podstawowych. Po restrukturyzacji służby zdrowie zamiast dwu szpitali jest już tylko jeden.

Polecane obiekty
  • Zespół Pałacowo-Parkowy
  • Spichlerz - siedziba Muzeum Miejskiego
  • kościół pw. Świętego Krzyża
  • kościół pw. Świętego Antoniego
  • Willa dyrektora kopalni Max
  • Park Górnik
  • Dom leśniczegi i ogrodnika

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW