-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Siemiatycze
gmina Siemiatycze, powiat siemiatycki, województwo podlaskie
www.siemiatycze-um.com.pl
Fakty
  • Siemiatycze za panowania księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej tętniły życiem. Liczne zbiory przyrodnicze, historyczne i geologiczne zgromadzone w pałacu przyciągały do miasta gości z kraju i ze świata. Gośćmi księżnej bywali m.in. H. Kołłątaj, S. Staszic, S. Trembecki, F. Karpiński, I. Krasicki, S.A. Poniatowski i cesarz austriacki Józef II.
  • PKS Siemiatycze zapewnia komunikację autobusową: dalekobieżne linie do Białegostoku, Warszawy, Łomży, Gdańska, Siedlec, Olsztyna; międzynarodowe do Brukseli oraz lokalne m.in. do miast Ciechanowiec, Hajnówka, Brańsk, Bielsk Podlaski, Drohiczyn, Mielnik, Klukowicze. Szczegóły dotyczące biletów można znaleźć na www.ppks-siemiatycze.pl
Informacje praktyczne

Przez miasto przebiega szlak komunikacyjny Suwałki – Rzeszów oraz Warszawa – Terespol. Miasto jest położone blisko granicy państwowej Białorusią.

W Siemiatyczach funkcjonują 3 miejskie linie autobusowe, są obsługiwane również przez PKS Siemiatycze. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej można znaleźć na www.siemiatycze-um.com.pl/komunikacja/rozklad-komun-miejskiej

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie: 19 Kuźnica Białostocka→ Białystok→ Siemiatycze→ Lublin→ Rzeszów * 62 Strzelno→Włocławek→Płock- Wyszków→ Węgrów→ Siemiatycze * 690 Czyżew-Osada→ Ciechanowiec→ Siemiatycze * 693 Siemiatycze→ Kleszczele

Wydarzenia cykliczne
Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę”

czerwiec

Nadbużańskie Prezentacje Orkiestr Dętych

czerwiec

Siemiatycze Blues Festiwal

sierpień

Mistrzostwa Polski w Rajdach Enduro

maj

Mistrzostwa Polski w Country Crossie

czerwiec, lipiec

Opis

Siemiatycze są miastem i gminą w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, położone na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamionką (prawy dopływ Bugu). Szczególnymi atutami miasta są: czyste powietrze, zdrowy klimat, różnorodny system przyrodniczy oraz bogactwo kultur i obyczajów. Do walorów turystycznych niewątpliwie należy zaliczyć: Białowieża (Białowieski Park Narodowy i Rezerwat Żubrów), Ciechanowiec (Skansen i Muzeum Rolnictwa), Drohiczyn (Grodzisko na Górze Zamkowej, Katedra Św. Trójcy, Grabarka (najważniejsze sanktuarium prawosławne na terenie Polski).

Miastami partnerskimi są: Castrolibero (Włochy), Zehdenick (Niemcy), Postawy(Białoruś).

Historia

Historia miasta sięga połowy XVI w., kiedy to w 1542 roku król Zygmunt August nadał Siemiatyczom prawa miejskie, tym samym umożliwiło to organizację jarmarków i targów handlowych. Jako że majątek siemiatycki pozostawał w rękach magnatów, historia Siemiatycz w dużej części związana jest z ich dziejami. Największy rozwój miasta przypadł na wiek XVIII. Siemiatycze w tym stuleciu znalazły się wśród najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast podlaskich. Do rozwoju miasta przyczynili się Sapiehowie, głównie księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska. Powstały wówczas m.in. zespół klasztorny ojców misjonarzy, oranżeria, ratusz oraz pałac mieszczący liczne zbiory historyczne, przyrodnicze i geologiczne.

W czasie zaborów, miasto przestało pełnić funkcję rezydencji magnackiej. W 1807 roku Siemiatycze przyłączone zostały do Cesarstwa Rosyjskiego. W dniach 6 - 7 lutego1863 roku miała tu miejsce Bitwa Siemiatycka. W walkach zniszczona została znaczna część miasta, w tym, nigdy nie odbudowany, pałac Jabłonowskich. W końcu XIX w . nastąpiło ponowne ożywienie gospodarcze. Większość rzemiosł i drobnego handlu znajdowała się w rękach ludności żydowskiej, która stanowiła 75% ogółu mieszkańców.

Kolejne zniszczenia zabudowy i poważne straty ludzkie przyniosły I i II wojna światowa. Zabudowa została zniszczona w 25%, ratusz nigdy nie został odbudowany. Niemal całkowitej zagładzie uległa ludność żydowska.

Polecane obiekty

* Kościół Rzymskokatolicki    

* Kościół Prawosławny    

* Wspólnota Kościołów Chrystusowych

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW