-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Skrzydlice
   gmina Sulików, powiat zgorzelecki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis
   Historia

   W źródłach pisanych Skrzydlice pojawiają się w XIV w. Zapewne pierwszym wiejskim sołtysem czy też sędzią był Cunrad lub Kunert, co znalazło odzwierciedlenie w przedwojennej nazwie wsi – Cundorf (Kundorf).
   W przeszłości miejscowość miała bardzo często tych samych właścicieli, co leżący niedaleko Ksawerów (Świechów). W 1423 r. panem wsi tytułował się rycerz von Storm. Później Skrzydlice były własnością takich rodów, jak von Gersdorf, von Eberhardt, von Rindfleisch, von Lutz, von Ziegler – Klipphausen, von Schindel, von Dóbschitz i innych.
   Wieś bardzo zniszczyła wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Szczególnymi okrucieństwami wsławili się tutaj żołnierze szwedzcy. W 1632 r. miejscową ludność zdziesiątkowała zaraza. Jeśli w początkach wojny we wsi znajdowało się 12 gospodarstw kmiecych, 3 zagrodnicze i 2 chałupnicze, to pod jej koniec stało pustką 5 kmiecych i 1 zagrodnicze gospodarstwo. Po 1648 r. w związku z przymusową rekatolizacją krajów habsburskich w Skrzydlicach zanotowano niewielki napływ egzulantów z północnych Czech (5 rodzin).
   W latach 1761-1762 na leżach zimowych przebywali tu żołnierze cesarskiego korpusu generała Becka: portugalscy kirasjerzy i sascy grenadierzy.
   W 1845 r. we wsi wykazywane są 43 domostwa, 5 rzemieślników i 9 czynnych krosien tkackich. Skrzydlice zelektryfikowano w 1912 r., zaś w latach 30. w ramach walki z bezrobociem, do wsi

    

    

    

    

   Polecane obiekty

   * stary dwór

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW