-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 
Sobótka
gmina Sobótka, powiat wrocławski, województwo dolnośląskie
www.sobotka.pl
Fakty
  • Gmina Sobótka położona w południowo-zachodniej Polsce, 35 km. od Wrocławia. powierzchnia gminy: 135,4 km² liczba mieszkańców całej gminy: 12 641 osób liczba mieszkańców miasta Sobótka: 6854 osoby liczba mieszkańców gminy (teren wiejski): 5553 osoby liczba sołectw (wiosek): 24
Informacje praktyczne

Wraz z sąsiednimi miejscowościami (Sulistrowiczki, Będkowice) stanowi zaplecze turystyczne pobliskiego Wrocławia. Znajduje się tu Dom Turysty PTTK im. M. Stęczyńskiego "Pod Wieżycą". W Sobótce znajdują się dwie szkoły podstawowe I im. Janusza Korczaka, II im. Marii Skłodowskiej-Curie gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica, Liceum Ogólnokształcące, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (dawny dom rekolekcyjny Jezuitów), Zespół Szkolno-Opiekuńczy oraz Dom Dziecka. W zachodniej części Sobótki znajdują się odkrywkowe kopalnie granitu i skalenia. Na rynku – plastyczna mapa Masywu Ślęży.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Duże urozmaicenie rzeźby terenu, unikatowe wartości Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, starożytne rzeźby kultowe i czakram na szczycie Ślęży, to atuty tego terenu, które przyciągają turystów i inwestorów. 
Góra Ślęża zwana jest „Śląskim Olimpem”. Tu była kolebka Śląska i tu bije jego serce, a postać niedźwiedzia Ślężańskiego jest symbolem całego Dolnego Śląska.
Sobótka posiada bardzo dogodne położenie komunikacyjne względem autostrady A4 Warszawa-Wrocław oraz dróg krajowych: Wrocław-Kłodzko i Wrocław - Jelenia Góra.
Zaledwie 35 km od Sobótki jest międzynarodowe lotnisko we Wrocławiu, a w bezpośrednim sąsiedztwie w Mirosławicach funkcjonuje lotnisko Aeroklubu Dolnośląskiego.
Gmina Sobótka dysponuje doskonałymi gruntami pod inwestycje turystyczne i mieszkaniowe.
Centrum obsługi turystycznej tego regionu to miasto Sobótka, od niepamiętnych czasów związane z jego kultową przeszłością. Tereny te to przede wszystkim przepiękne krajobrazy i duże kompleksy leśne Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, w skład, którego wchodzą rezerwaty ściśłe oraz otulina Parku chroniąca go przed uciążliwymi działaniami w jego sąsiedztwie. Zadaniem Parku jest nie tylko ochrona przyrody, ale także zabytków archeologicznych – grodzisk, kurhanów, wałów i rzeźb kultowych.

Ciekawe trasy rowerowe biegnące wokół Ślęży przyciągają miłośników tej formy czynnego wypoczynku. Dla ich potrzeb opracowano i oznaczono szlak rowerowy łączący Wrocław ze Ślężą. W dawnych wyrobiskach nieczynnych dziś kamieniołomów spotyka się miłośników wspinaczek oraz płetwonurków.
Odwiedzający te tereny turyści mają do wyboru spacery po łagodnych, leśnych duktach, ciekawe wycieczki oznakowanymi ścieżkami przyrodniczymi i dydaktycznymi lub forsowne wędrówki stromymi szlakami wiodącymi na Ślężę. Każdy znajdzie dla siebie możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego.
Do Sobótki przyjeżdżają również liczne grupy sportowców wyczynowych i amatorskich na obozy kondycyjne i różnego rodzaju rozgrywki sportowe. Do ich dyspozycji poza niezwykłymi warunkami środowiskowymi stoi nowoczesna hala sportowa gwarantująca doskonałe warunki teningowe i żywieniowe. Kompleks sportowy mieści się w centrum miasta, przy Gimnazjum Gminnym w Sobótce.       
Okolice Ślęży były miejscem wielu burzliwych wydarzeń, po których pozostały liczne pamiątki. Część z nich można obejrzeć
w Muzeum Ślężańskim im. Stanisława Dunajewskiego, od którego rozpoczyna się większość wycieczek po tym terenie.
Lokalna baza noclegowa oferuje ponad 600 miejsc w obiektach o różnym charakterze i standardzie, od zabytkowego zespołu klasztorno-pałacowego, przez zajazdy, gościńce, domy turysty oraz ośrodki campingowe.
Z Mirosławic – 7 km od Sobótki odbywają się turystyczne loty nad masywem Ślęży i dalej nad Karkonoszami. Tu także szlifują swoje umiejętności szybownicy, skoczkowie spadochronowi oraz lotniarze i motorolotniarze. Lotnisko to jest corocznie bazą ogólnopolskich rajdów dziennikarzy i pilotów, niezwykle ciekawej i cenionej w środowisku lotniczym imprezy sportowo-rekreacyjnej.

Historia

Po raz pierwszy wzmiankowana w 1148 w bulli Eugeniusza III jako osada targowa (Sabath). Jednak z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że osada targowa obsługująca pielgrzymów istniała co najmniej od końca epoki brązu i początków epoki żelaza, czyli od początków sanktuarium na szczycie. Mogą o tym świadczyć wyniki badań archeologów.
Przywilej odbywania targów nadał osadzie książę Bolesław I Wysoki w 1193 roku. Od 1128 do 1134 fundacja Piotra Włosta dla zakonu augustianów (kanonicy regularni), którzy – aby wykorzenić wciąż żywe kulty pogańskie – na krótko utworzyli na szczycie Ślęży klasztor, bardzo szybko przeniesiony do wsi Górka a potem do Wrocławia.

W 1221 Henryk Brodaty na prośbę opata Witosława nadał jej prawa miejskie na prawie średzkim. W 1353 jako wiano księżniczki śląskiej przeszła w ręce królów czeskich. W 1399 król czeski Wacław IV ponownie lokował miasto na prawie magdeburskim. Podobnie jak większość Śląska splądrowana przez husytów w 1428.

Wykupiona przez zakon augustianów w 1494. Przeżywała rozkwit w czasie habsburskich rządów w Czechach od 1526 roku. Poważnie zniszczona i wyludniona w czasie wojny 30-letniej (1618-1648) – z 1000 mieszkańców pozostało 200. Dawna zabudowa gotycka i renesansowa spłonęła w wielkim pożarze 1730.

Od 1745 wraz z większością Śląska w granicach Prus. Od 1808 własny samorząd. Do 1810 roku (sekularyzacja dóbr kościelnych w Prusach) pozostawała własnością klasztorną. Od 1885 stacja na linii kolejowej Wrocław – Świdnica – zlikwidowanej w ruchu pasażerskim latem 2000.

1 czerwca 1934 na fali germanizacji dawnych nazw słowiańskich na Śląsku organizacje Landesamt für vorgeschichtliche Denkmalpflege oraz Zobtengebirgsverein zaproponowały nadprezydentowi prowincji śląskiej zmianę nazwy miasta na Siling a góry Ślęzy (niem. Zobtenberg) na Silingberg, aby utrwalić w nazwach żyjące na Śląsku w starożytności wschodniogermańskie plemię Silingów. Władze odmówiły ze względów ekonomicznych i praktycznych. Swoją nazwę zmieniła za to druga z postulujących organizacji – nazywając się Silingverein.

Zdobyta przez Armię Radziecką 7 maja 1945. W trakcie walk została zniszczona w 50 proc., odbudowana w latach 50.-60. W latach 70. przyłączono do Sobótki wieś Strzeblów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3tka

Polecane obiekty
  • Parafia p.w. Św. Jakuba Apostoła
  • Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Sobótka Zachodnia
  • Parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika-Stary Zamek
  • Na rynku – plastyczna mapa Masywu Ślęży.
  • Zamek w Sobótce-Górce dawny klasztor augustianów, w którym obecnie znajduje się hotel,
  • w centrum wiele domów z drugiej poł. XIX w. W najstarszym – dawnej własności augustianów – znajduje się Muzeum Ślężańskie z lapidarium,
  • budynek plebanii z XVII/XVIII w.,
  • nieczynny browar z poł. XIX w.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW