-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Sokółka
gmina Sokółka, powiat sokólski, województwo podlaskie
Sokółka – naturalnie wielokulturowa / Sokółka - jak u Pana Boga za piecem
www.sokolka.pl
Fakty
  • W październiku 2008 r. w Kościele św. Antoniego miało miejsce domniemanego cudu eucharystycznego. Zgodnie z ustalonymi przepisami liturgicznymi, upuszczoną przez księdza na posadzkę kościelną Hostię umieszczono w wypełnionym wodą specjalnym naczyniu, w którym miała się rozpuścić. Naczynie zamknięto w sejfie w zakrystii. Po tygodniu w naczyniu na zanurzonym Komunikancie znaleziono plamę sprawiającą wrażenie krwi.
  • Do miasta, jak też oddalonej od niego o 7 km miejscowości Gieniusze, doprowadzone są szerokie rosyjskie tory (biegnące z Grodna). Dzięki rozbudowanej sieci rozgałęzień, bocznic i ramp, możliwe są przeładunki towarów z wagonów szerokotorowych na wagony krajowe i odwrotnie.
  • Rasa konia sokólskiego powstała z długotrwałego krzyżowania miejscowego konia prymitywnego z rasami zimnokrwistymi, a przede wszystkim z mniejszą odmianą ardenów, belgów i bretonów. Nazwa rasy pochodzi od miasta Sokółka, wokół którego znajduje się główny ośrodek hodowli tych koni. Konia sokólskiego nazywa się też niekiedy białostockim.
  • W Sokółce umiejscowiona jest fabryka „Sokółka Okna i Drzwi” produkująca stolarkę budowlaną.
  • W mieście i okolicach kręcono sceny do komedii: „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”.
Informacje praktyczne

Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa (krajowa nr 19).

Dworzec kolejowy PKP obsługuje komunikację w kierunkach Warszawa - Grodno i dalej Wilno, Rygę, Sankt-Petersburg, Mińsk i Moskwę oraz do Suwałk i dalej litewskiego Sestokai.

Sokółka położona jest o 16 km od polsko-białoruskiego przejścia granicznego (kolejowe i samochodowe) w Kuźnicy Białostockiej.

Sokółkę pod względem przejazdów miejskich obsługuje Krespol Sp. z o.o. obejmująca kursy autobusów na 2 trasach – rozkład i informacja o przystankach na www.krespol.net.pl.

Wydarzenia cykliczne
Dni Sokółki

impreza kulturalno-sportowa odbywająca się w czerwcu w plenerach Sokółki. Występy artystyczne, pokazy konia sokólskiego, jarmarki i kiermasze, pokazy rękodzieła ludowego to tylko niektóre atrakcje

Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

dni z orientalnym jedzeniem, muzyką i historią, termin imprezy – sierpień. Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy o historii i współczesnej społeczności Tatarów. Odbywają się kiermasze rękodzieła i sztuki ludowej, występy zespołów tatarskich z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Grecji, Turcji i Polski , prezentacje uzbrojenia tatarskiego z okresu Czyngis-Chana

Wojewódzkie Spotkanie Rodzin Muzykujących

organizowane w pierwszy weekend lutego w sokólskim kinie Sokół przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Sokólski Ośrodek Kultury. Spotkania są dobrym sposobem na spędzenie czasu dla rodzin, które lubią wspólne muzykowanie

Rodzinny Festyn Dobroczynny

festyn odbywający się na przełomie września i października, loteria fantowa, występy sceniczne, wręczenie stypendiów, konkursy

Opis

Sokółka jest  miastem podlaskim, położonym na Wzgórzach Sokólskich, w północnej części Niziny Podlaskiej, u źródeł rzeki Sokołdy. Miasto zamieszkiwane jest przez wyznawców religii katolickiej, prawosławnej oraz islamu, poza Polakami są to Białorusini i Litwini, a w jego okolicach zamieszkują także Tatarzy, zyskało ono określenie stolicy polskiego orientu i tym samym przywdziało dewizę „naturalnie wielokulturowego”. W mieście zaczyna się także Szlak Tatarski, utworzony w roku 1979 na cześć sprowadzenia na te ziemie chorągiew tatarską prze Jana III Sobieskiego.

Ziemia Sokólska zaspokoi potrzeby miłośników nieskażonej przyrody. Teren jest ukształtowany  w liczne porośnięte lasami pagórki. Na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu wsi Lipina, Lebiedzin, Szyndziel czy Suraż można podziwiać stary drzewostan i polować na łowną zwierzynę. Na terenie gminy działają dwa koła łowieckie. W okolicy wsi Dworzysk znajduje się Park Krajobrazowy im. prof. Witolda Stawińskiego.

Powiat sokólski charakteryzuje się czystym powietrzem atmosferycznym i niewielkim zanieczyszczeniem środowiska, co za tym idzie wchodzi w skład „Zielonych Płuc Polski”.

Miasta partnerskie: Rochlitz (Niemcy), Soleczniki (Litwa).

Historia

Pierwsze wzmianki o mieście notowane są w kronikach XV-wiecznych. W 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. Poważnemu zniszczeniu uległa Sokółka podczas najazdu szwedzkiego. W XVIII wieku za panowania króla Jana III Sobieskiego rozwinęło się w okolicach Sokółki osadnictwo tatarskie. W 1679 roku na pustych włókach niektórych wsi osiedleni zostali zbuntowani żołnierze tatarscy, którym nadano ziemię w zamian za zaległy żołd. Otrzymali też wolność religijną i zobowiązani zostali do „stałej posługi wojennej”. Do czasów obecnych w Sokółce i niektórych wsiach zamieszkują ich potomkowie. Bohoniki i Kruszyniany, wsie w których zbudowano drewniane meczety są po dzisiejszy dzień ośrodkami polskiego orientu. Na doroczne święta tzw. bajramy ściągają muzułmanie z całej Polski. Na mocy przywileju królewskiego z roku 1698 w Sokółce zezwolono osiedlić się Żydom. Działalność podskarbiego Litewskiego Antoniego Tyzenhauza w drugiej połowie XVIII wieku przyczyniła się do dynamicznego rozwoju rzemiosła , sprowadził rzemieślników i rozbudował miasto, próbując dokonać przestrzennej przebudowy miasta.

Po III rozbiorze Polski Sokółka znalazła się  w zaborze pruskim a od roku 1807 na mocy traktatu rosyjsko-pruskiego w Tylży miasto włączono w skład imperium rosyjskiego. W 1962 r. przecięła linia kolejowa Wiedeń - Warszawa - Sankt Petersburg.

Po wybuchu II wojny światowej w dniu 17 września 1939 r., na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, Sokółka włączona została do ZSRR. W latach 1941-1944 miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. Utworzono wtedy getto żydowskie. Przy likwidacji getta około 4 tys. Żydów wywieziono, w większości do obozu zagłady w Treblince i tam wymordowano.

W czerwcu 1944 roku Sokółka została wyzwolona przez wojska radzieckie. Miasto było zniszczone w 25%, więc szybko dźwignęło się z wojennych zniszczeń.

Z czasów lokowania Sokółki w XVI w, zachował się układ architektoniczny w centrum miasta z rynkiem i przyległymi ulicami oraz domami pamiętającymi czasy Antoniego Tyzenhauza. Neoklasycystyczny kościół św. AntoniegoKościół św. Antoniegozbudowany został w 1848 r. z pięcioma nawami i dwiema kaplicami. W 1830 r. wybudowano prawosławną Cerkiew pw. św. Aleksandra NewskiegoCerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego. Wnętrze świątyni zdobi jednokondygnacyjny ikonostas, malowidło „Ostatniej wieczerzy" i opuszczany obraz Matki Boskiej.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
8 Października 2010r. o 22:07
Religie sa w zasadzie dwie - islam i chrzescijanstwo ;) A rondo jest drugie w Europie (po Paryzu!) pod wzgledem ilosci odchodzacych od niego ulic.
ocena ogólna
6 Października 2010r. o 10:26
ocena ogólna
14 Lipca 2010r. o 11:00
Przepiękne spokojne miasteczko - naturalnie wielokulturowe, bo spotykają się tutaj 3 religie: katolicyzm, prawosławie i islam. W pobliskich Bohonikach i Kruszynianach warto odwiedzić meczety. jadąc do Kruszynian przez Krynki warto zwrócić uwagę na ogromne rondo (ponoć rondo z największą ilością uliczek w Polsce).
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW