-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Sosnowice
  gmina Brzeźnica, powiat wadowicki, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Brzeźnica, na Pogórzu Wielickim, na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej z płynącą jej dnem Wisłą, na pn. wschód od Przytkowic.

  Miejscowość o obszarze 5,51 km2 , liczy 1124 mieszkańców w tym  582  kobiet , 542  mężczyzn

  Historia

  Nazwa wsi pochodzi od osoby o imieniu lub przydomku Sosna. Teren wsi jest bezleśny, nie licząc skrawków zieleni w różnych punktach oraz jednego większego północnej części.

  Od roku 1178 tereny na której leży wieś włączone zostały do księstwa opolsko-raciborskiego, a po jego podziale — do księstwa oświęcimskiego. Również to księstwo uległo podziałowi i Sosnowice po roku 1445 znalazły się w księstwie zatorskim, aż do roku 1513 kiedy to zostało ono przyłączone do Królestwa Polskiego. W roku 1564 Sosnowice weszły w skład powiatu szczyrzyckiego w woj. krakowskim.

  Wieś Sosnowice wspomina Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80), pisze on że we wsi są łany kmiece i zagrodnicy i należy ona do pafiaii p.w. Wszystkich Świętych w Pobiedrze. Właścicielem wsi był Jan i Mikołaj Strzała herbu Kotwicz.

  Rejestr poborowy woj. krakowskiego z roku 1581 podaje, że wieś Sosnowice należała do Piotra Strzały i było w niej 6 łanów kmiecych. Wieś wymieniona w parafii pw. Wszystkich Świętych w Pobiedrze, ale od roku 1550 do 1610 roku wierni korzystali z kościoła w Marcyporębie, gdyż w tym czasie był on zamieniony na zbór kalwiński).

  Strzałowie byli fundatorami istniejącego do dnia dzisiejszego małego kościółka filialnego (kaplicy) p.w. Imienia NMP.

  Polecane obiekty

  Drewniany kościół pomocniczy Imienia Najświętszej Marii Panny z 2. poł. XVI w.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW