-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Stary Kisielin
  gmina Zielona Góra, powiat zielonogórski, województwo lubuskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Stary Kisielin – (niem. nazwa Polnisch Kessel, od 1937 r. Altkessel) wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra.

  Wieś założona prawdopodobnie wcześniej niż sąsiedni Nowy Kisielin, jednakże wymieniona w dokumentach dopiero w 1471 r. Przyczyną tego stanu był brak własnego kościoła. Nazwa Kisielin pochodzi od staropolskiego słowa kysiel, które oznaczać ma szałas. Przymiotnik polski wskazuje z kolei na pierwotne zasiedlenie przez ludność słowiańską, w odróżnieniu od "niemieckiego" Nowego Kisielina powstałego w wyniku kolonizacji.

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Kisielin

  Historia

  Stary Kisielin był dobrem rycerskim. Po raz pierwszy pojawia się w dokumencie wystawionym przez księcia głogowsko-krośnieńskiego Henryka XI w dniu 19 listopada 1471 r. Cała wieś znajduje się wtedy w posiadaniu Heinze Schoff z Przytoku. Podobny dokument wystawiony przez polskiego księcia Głogowa, Zygmunta z 19 lipca 1503 podaje, że Stary Kisielin należy do Kaspara Schoff. Jednakże, już w listopadzie 1504 r. opat żagański wydaje decyzję dotycząca zastawienia wsi wraz z Chynowem i Wilkanowem, co oznacza, że przynajmniej część miejscowości podlega zielonogórskiemu probostwu. Zmiana ta dokonała się na podstawie testamentu niejakiego pana von Waldau w nieznanym czasie. Należy zaznaczyć, że probostwo nie posiadało prawa własności, lecz jedynie użytku. Pozostała część wsi przechodzi znajduje się czasowo w rekach rodzin Tschammer i Burkersdorf. Dopiero ok. 1591 r. Joachim von Stentsch z Przytoku łączy miejscowość w jednym majątku. Rodzina ta odsprzedaje Stary Kisielin w 1712 r. Baltazarowi von Stosch.

  Mimo bliskości kościoła w Nowym Kisielinie, wieś należy do parafii w Zielonej Górze, a następnie - Raculi. W czasach reformacji ludność bardzo szybko przejmuje luteranizm. Zgodnie z ustaleniami Pokoju westfalskiego z 1648 r., okoliczne parafie powracają w ręce katolików. Stary Kisielin pozostaje w parafii Racula, co doprowadza do nieporozumień na tle podziału stanowisk między wsiami. Luterańska większość uczęszcza do kościołów granicznych w okolicach Czerwieńska i Cigacic. Po zajęciu Śląska przez Prusy, luteranie mogli otwarcie sprawować nabożeństwa. Stary Kisielin został w 1778 przyporządkowany zborowi w Przytoku.

  W 1837 ówczesny właściciel wsi, Karol Stosch, wzniósł piętrowy dwór. Został on rozbudowany w latach 1896-1897 o nowe skrzydło. W 1871 r. do Starego Kisielina dotrła kolej.

  W 1937 nazwę wsi zmieniono na Altkessel w ramach usuwania wszelkich nazw miejscowości sugerujących polskie bądź słowiańskie pochodzenie.

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Kisielin

  Polecane obiekty
  • Pałac von Stoschów - powstał w latach 1896-97 w wyniku rozbudowy wcześniejszego dworu z 1837 r. Z tego powodu składa się z dwu członów: starszy, z 1837 r. został zaadoptowany na tylne skrzydło zbudowanego w 1896-1897 roku pałacu o architekturze nawiązującej do późnorenesansowej. Obecnie znajduje się tu Siedziba Archiwum w Zielonej Górze.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  11 Marca 2011r. o 21:33
  Najbardziej mi utkwiło oglądnie starych ksiąg w archiwum.
  ocena ogólna
  24 Października 2010r. o 16:39
  bardzo dobrze opisane
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW