-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Stawno
   gmina Złocieniec, powiat drawski, województwo zachodniopomorskie
   Ciekawa wioska
   http://www.stawno.pl/
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wieś solecka letniskowa położona w odległości 7 km od Złocieńca w kierunku Lubieszewa. 

   We wsi działa Ośrodek Wspierania Aktywności i Rozwoju Wsi Stawno. 

   Historia

    Pierwsza wzmianka o Stawnie pochodzi z ok. 1300 roku, kiedy istniała tutajwieś na prawie niemieckim.

      Słowiańska nazwa wsi wskazuje, że wcześniej musiała istnieć w tym miejscuosada słowiańska. W 1326 roku została zniszczona przez wojska polsko-litew-skie, które wyprawiły się na Brandenburgię. W 1333 roku w dokumencielokacyjnym Złocieńca wymieniono wieś pod nazwą Stovene, cztery lata późniejw tak zwanym Landbuchu użyto nazwy Stuben. Później przyjęła się nazwaStoewen, która dotrwała do 1945 roku, kiedy ja nieco spolonizowano na Stawno.Nazwa wsi jest więc historyczna. W 1565 roku wieś należała do rodziny von Wedel.

      20 września 1957 roku do wsi wkroczyli polscy żołnierze Stefana Czarnieckiego,którzy zarekwirowali żywność i paszę. Obecny kamienny kościół powstałw 1856 roku. Na jego miejscu stała wcześniej drewniana świątynia, z którejpochodzi dzwon wiszący dziś na dzwonnicy. Dzwon ten został odlany w 1579 rokuna miejscu przez wędrownego ludwisarza Joachima Karstede. Przed wojną wieśliczyła 372 mieszkańców, znajdowało się tutaj 96 domostw (wraz z koloniami).Wieś miała charakter chłopski, nie było tutaj majątku ziemskiego tylko większelub mniejsze gospodarstwa chłopskie. 

    Sołtysem był Hermann Schoenfeld, właścicielem młyna - Gutsche. W szkolepracował jeden nauczyciel o nazwisku Schimmelpfennig. Przed wojną istniało tylkojezioro Stawno na północny zachód od wsi. Staw na południowym wschodziepowstał po wojnie w polskich czasach. Do 1855 roku w pobliżu wsi istniało jeszczejedno jezioro Grosse Ploetze, w którym ludność poławiała raki. Jezioroznajdowało się na południe od drogi do Osieka, w połowie drogi między Stawnema Boninem.

      Ze wsią związana jest jedna legenda o dzwonie znajdującym się na dnie jeziorkaprzy drodze do Linowa. Dzwon miał się odzywać w dzień Świętego Jana, pochodzićmiał z kościółka w Stawnie. Został zrabowany przez obce wojska, które pędziłypóźniej drogą do Linowa. Wóz z dzwonem rozleciał się i wpadł do jeziorka.

   Polecane obiekty

   Znajduje się tu kościół pw. M.B. Ostrobramskiej, wzniesiony z łupanego kamienia, otoczony lipami, drewniany, belkowy strop i empora z czynnymi ogrodami

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   30 Września 2011r. o 21:24
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW