-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Struga
  gmina Stare Bogaczowice, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Struga jest wsią liczącą ok. 850 mieszkańców, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Stare Bogaczowice. Struga umiejscowiona jest na północno-zachodnich przedpolach Wałbrzycha, w dolinie Czyżynki, wśród wzniesień Pogórza Wałbrzyskiego, w okolicach Masywu Trójgarbu, do którego ze Strugi prowadzi niebieski szlak. Przez wioskę przebiega także Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

  Wszystkie nazwy - Adellungesbach, Adlingsbach, Adelungisbach, Adlungisbach, Adelungespach, Adelungsbach, Adelingisbach, Adlongisbach, Adlugesgesbach, Adlugisbach, Adilsbach, Adesbach, Nieder - Adelsbach oraz Ober – Adelsbach. Ta ostatnia nazwa Adelsbach, zostawiła najgłębszy ślad w dokumentach. Jak podają źródła, nazwa ta miałaby pochodzić od "słynnego niegdyś na tej ziemi rodu szlacheckiego von Adelsbach".

  Historia

  Pierwszym potwierdzonym źródłowo właścicielem Strugi był w 1290 roku rycerz Heynmann (Hans) de Adellungesbache, o którym źródła mówią, że był obdarzany dużym szacunkiem na dworze księcia Henryka we Wrocławiu i w Legnicy w 1294 roku. Jednak powstanie miejscowości należy raczej wiązać z pobliskim zamkiem Cisy.
  W 1305 roku w "Liber Fundationis Episcopatus Wratislaviensis" (Księga Fundacji Biskupstwa Wrocławskiego), Struga jest wymieniona jako wieś z kościołem. Zaś w dokumencie z 1376 roku został wymieniony rector ecclesiae w Adlungisbache (opiekun Kościoła w Adelsbachu). Od połowy XIV w. wielokrotnie jako świadkowie w dokumentach występowali Franczko i Gunter, piszący się jako ze Strugi, a w 1366 r. Heinrich von Busewitz, który był tu sołtysem i właścicielem karczmy.
  W 1377 roku właścicielem wsi był rycerz Ulrich Schoff z Cisów, który wraz z żoną Elisabeth oraz rycerzami - spadkobiercami majątku - Reincko, Ulrichem, Rupertem i Peterem ufundował dla kościoła parafialnego ołtarz. Urlich zmarł w 1450 r. w Strudze (pochowany został w ufundowanym przez siebie kościele w Wałbrzychu).
  W 1382 r. istniał w Strudze folwark, kościół i młyn. Wieś była już dużą posiadłością rycerską. Ulrich i jego brat Heinz Schoff nie pozostawili w linii męskiej spadkobierców, zatem Struga stała się lennem króla czeskiego jako władcy księstwa świdnicko - jaworskiego, w którego imieniu Hans von Colditz, 14 lutego 1453 roku, jako starosta księstwa sprzedał majątek w Strudze wraz z innymi posiadłościami Hermannowi von Czettritz z Książa.

  Polecane obiekty

   

  • XIV-wieczny kościół Panny Marii, przebudowany w 1532 roku, następnie odnawiany w 1860, 1930 i 1960. Wewnątrz budynku znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem w stylu gotyckim, pochodząca z 2 poł. XV wieku. Niedaleko budynku kościoła położone są nagrobki z lat 1541-1605
  • pałac Czettritzów z około 1730 r., kamienno-ceglany, powstał w miejscu zamku obronnego z 2 połowy XVI wieku, obecnie popadający w ruinę

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  22 Września 2011r. o 17:04
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW