-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Strzegowo
  gmina Strzegowo, powiat mławski, województwo mazowieckie
  www.strzegowo.pl
  Fakty
  • Miejscowość gminna,malowniczo położona nad rzeką Wkrą. Przez gminę Strzegowo przechodzi trasa nr 7. Miejscowość jest siedziba gminy,która liczy ok.8044 mieszkańców.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Miejscowość rolniczo-turystyczna. Niewątpliwym walorem miejscowości jest piękna, dość spokojna, ale miejscami głęboka, rzeka Wkra i atrakcyjne spływy kajakiem. Znajduje się tu szkoła podstawowa, gimnazjum, także liceum ogólnokształcące, bank, poczta, ośrodek zdrowia, kościół. Na terenie gminy kilka zabytkowych drewnianych kościołów - Drogiszka, Dąbrowa,oraz kościół św. Anny w Strzegowie. W latach ostatnich widać wyraźny rozwój tej miejscowości. W planach obwodnica trasy nr 7, która obecnie przebiega przez centrum Strzegowa.

  Historia

  Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1349 roku, była to wdowia odprawa dla księżnej Elżbiety. Miejscowość zwano Strzegowo ziemi płockiej. W XV wieku żył tu możny ród herbu Dołęga. Dokumenty wspominają Stanisława, właściciela Strzegowa, Prusocina, Pokrytek. Był on sędzią zawkrzeńskim, na jego prośbę biskup erygował parafię. Od XVI wieku rządzili tu synowie Zawiszy, a potem Dzierski, na początku XVII w. - Mdzewscy. Już w XVIII wieku była to spora miejscowość. Szacuje się, że miała ok. 200 mieszkańców, był koścół, karczma. W czasie powstania styczniowego oddział Z. Padlewskiego stoczył tu walkę z kozakami. W XVIII w. nastąpił dalszy rozwój miejscowości - była tu parafia, szkoła początkowa, młyn wodny, cegielna, karczma, a także huta szkła. Tu w XIX w odbywały się istniejące do dziś targi poniedziałkowe.

  Polecane obiekty
  • drewniany kościół pw. św. Anny
  • kantor młyński
  • rzeka Wkra

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  17 Września 2011r. o 16:09
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW