-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Strzyżów
gmina Strzyżów, powiat strzyżowski, województwo podkarpackie
www.strzyzow.pl
Fakty
 • W Strzyżowie urodził się m.in. prof. Władysław Zajączkowski – wybitny matematyk XIX-wieczny, rektor Politechniki Lwowskiej.
 • Powiat strzyżowski jest członkiem-założycielem Związku Powiatów Polskich, a Robert Godek – Starosta Strzyżowski pełni funkcję wiceprzewodniczącego zarządu związku.
 • W Gwoźnicy w powiecie strzyżowskim urodził się Julian Przyboś – poeta, tłumacz, eseista, związany z przedwojenną Awangardą Krakowską, dyplomata i dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
 • W Godowej k. Strzyżowa urodził się Franciszek Chrapkiewicz - wybitny farmakolog, profesor paryskiej Sorbony, który odkrył i opisał właściwości hirudyny (białka produkowanego przez pijawki, zapobiegającego krzepnięciu krwi), badał metabolizm związków siarki, współpracownik dwóch noblistów: Fritza Lipmanna (na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku) i Jacques’a Monod.
 • Podniesienie kościoła w Czudcu do rangi sanktuarium i ukoronowanie słynącego łaskami obrazu matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego miało miejsce 8 września 2002 r., pod przewodnictwem biskupów rzeszowskich, przemyskiego, sandomierskiego, zamojsko-lubaczowskiego, 400 kapłanów i w obecności ponad 20 tysięcy wiernych.
Informacje praktyczne

Przez Strzyżów przebiega droga z Rzeszowa do Jasła i Krosna, natomiast przez Lutczę można dojechać do Przemyśla i Sanoka.

Strzyżów leży na linii kolejowej Rzeszów – Jasło.

Stoki i wyciągi narciarskie dostępne są w Babicy i Strzyżowie-Łętowni.

Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne wytyczone są w Czudcu i Strzyżowie-Łętowni.

Wydarzenia cykliczne
Noworoczne Impresje Muzyczne

Dom Kultury w Strzyżowie

Międzynarodowe Rodzinne Zawody Narciarskie w ramach "Polsko-Słowackiej Familiady Sportowej"

luty

Mistrzostwa Podkarpacia w Snowboardzie

luty

Letni Festiwal Muzyczny

czerwiec

Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

ogólnopolskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody –lipiec

Strzyżowskie Reminiscencje Jazzowe

sierpień

Święto Powiatu Strzyżowskiego

sierpień

Opis

Strzyżów to miasto powiatowe w województwie podkarpackim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, 30 km od Rzeszowa. W latach 1975-1998 miasto należało do woj. rzeszowskiego. Wyróżnia się skuteczną promocją powiatu, nowoczesną i przydatną stroną internetową Starostwa i aktywnymi władzami samorządowymi.

Strzyżów ma ponad 8 tysięcy mieszkańców.

Działają tu m.in. zakłady: ASPROD (wyroby z metalu, sklejki i drewna), Fabryka Maszyn (niegdyś filia Huty Stalowa Wola - produkcja sprężarek) i  Strzyżowska Fabryka Mebli.

Miastami partnerskimi Strzyżowa są: Bagnacavallo (Włochy), Svidnik (Słowacja), Gorodok (Ukraina), Lassee (Austria) i Kisvárda (Węgry).

Historia

Legenda głosi, że w IX w. pogańskie plemię Wiślan miało zbudować dla obrony wschodnich krańców swych ziem, w widłach Stobnicy i Wisłoka strażnicę zwaną „Strzeżno”.

Najstarsze wzmianki w dokumentach historycznych pochodzą z XIII w., kiedy to w 1279 r. legat papieski w węgierskiej Budzie potwierdził opatowi klasztoru Cystersów w Koprzywnicy prawo pobierania dziesięciny z Czudca i Strzyżowa. Pierwsza lokacja miasta miała miejsce między 1373 a 1397 r. (druga w 1480 r.).

Miasto w XV-XVII w. miało dwa rynki, trzy kościoły, ratusz, łaźnię, szpital dla bezdomnych, trzy młyny, jatki, karczmę, gorzelnię, dwa browary i słodownie, szkołę parafialną, komorę celną, dwa mosty, folusz, blech z maglem, staw rybny itd. Teren miejski otaczał ziemny wał obronny (do dziś istnieje ulica o nazwie Zawale). Były to czasy szybkiego rozwoju miasta, rzemiosła, wytwórczości, hodowli i kontraktów handlowych z ośrodkami miejskimi w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. Cysterski Strzyżów od 1373 r. był własnością rycerza Wojtko, Pakosza, jego synów Jana i Mikołaja Strzeżowskich, później rodzin Świerczowskich, Wielopolskich, Bączalskich, Bonerów, Szczepieckich, Radziwiłłów, Starzeńskich, Skrzyńskich, Wołkowickich i Konopków.

Rozwój miasta utrwaliło zezwolenie królewskie wydane w 1684 r. na organizację czterech jarmarków rocznie. 15 sierpnia 1769 r. odbyła się tu przysięga Konfederatów barskich przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie, w obecności Kazimierza Pułaskiego i Franciszka Trzecieskiego. Obraz ten został umieszczony na sztandarze konfederatów. W latach 1794-98 wybudowano drogę bitą Rzeszów-Strzyżów-Krosno.

W roku 1880 miasto liczyło 930 Polaków, 212 Żydów oraz 185 Niemców. Dziesięć lat później otwarto linię kolejową Rzeszów-Strzyżów-Jasło, niestety w 1895 r. Strzyżów po raz dziewiąty ogromnie ucierpiał w wyniku pożaru. Pozytywnym skutkiem tej klęski było zastąpienie dotychczasowej drewnianej zabudowy murowaną. W następnym roku miasto stało się siedzibą władz powiatu – aż do 1932 r.

Ponownie uzyskało taki status w 1954 r. na dwie dekady. W latach 60. i 70. XX w. powstało w Strzyżowie szereg fabryk, zakładów, szkół i placówek upowszechniania kultury. 1 stycznia 1999 r. reforma administracyjna przywróciła miastu Starostę.

Polecane obiekty
 • kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała z wieżą i plebanią z XV w.
 • Dom Dziecka im. Janusza Korczaka - pałac Wołkowickich-Konopków z XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym, opadający tarasowo ku południu, stawami, alejami i starodrzewem
 • dwór Dydyńskich – siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej
 • Tunel schronowy pod Żarnowską Górą - podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Hitlera. Pod koniec sierpnia 1941 r., przed spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, zatrzymał się tu pociąg Hitlera "Amerika".
 • kirkut z zachowanymi macewami i odbudowanym ohelem rabina
 • rezerwaty przyrody „Góra Chełm”, „Wielki Las”, „Herby”
 • Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy
 • Bonarówka – drewniana cerkiew greckokatolicka z XVII w.
 • Lutcza – drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z II poł. XV w.
 • Gogołów – drewniany kościół św. Katarzyny z 1672 r.
 • Lubla – drewniany kościół św. Mikołaja z XVI w.
 • dawna synagoga w Niebylcu
 • Blizianka - drewniana cerkiew z XVIII w.
 • Oparówka - neoromańska, murowana cerkiew z 1912 r. - obecnie kościół
 • Czudec – ruiny zamku, drewniana zabudowa rynku, kaplica św. Marcina, kościół Świętej Trójcy, zespół dworsko-parkowy z XVII-wiecznym lamusem
 • dwór i park Mycielskich w Wiśniowej
 • pałac Jarochońskich i pomnik przyrody – najstarsza lipa Podkarpacia w Babicy
 • Muzeum parafialne w Szufnarowej – ekspozycja: jak żyli i pracowali nasi przodkowie
 • skansen w Godowej
 • Kościół w Połomii – gotyckie i barokowe wyposażenie

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
4 Marca 2011r. o 13:18
świetne małe miasteczko. ma swoją duszę. co więcej można i pozwiedzać i dobrze zjeść. poza tym jest dużo sklepów i butików położonych blisko siebie - jednym słowem raj dla pań bo nie trzeba się nachodzić żeby coś kupić.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW