Miejscowości w pobliżu 20 km
Polecane obiekty-
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna
O długości ponad 2,5 km wiedzie przez najurokliwsze zakątki leśn...
więcej
-
Wyjatkowość solanki Zabłockiej
Skład chemiczny solanki charakteryzuje się wyjątkowo wysoką minera...
więcej
-
W skład kompleksu wchodzą:
-basen sportowy (długość 25m, liczba torów: 6)
-basen rekreacyjny (kurt...
więcej
-
Msze niedz.: 6:30, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00
więcej
-
Kościół orientowany, murowany z kamienia tzw. „łamanego”. Długość 45 m, szerokość 10 m (prezbiter...
więcej
aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
Ciekawe linki o mieścieAby dodać link musisz być zalogowany
|
|
Strzyżów
|
Fakty |
- W Strzyżowie urodził się m.in. prof. Władysław Zajączkowski – wybitny matematyk XIX-wieczny, rektor Politechniki Lwowskiej.
- Powiat strzyżowski jest członkiem-założycielem Związku Powiatów Polskich, a Robert Godek – Starosta Strzyżowski pełni funkcję wiceprzewodniczącego zarządu związku.
- W Gwoźnicy w powiecie strzyżowskim urodził się Julian Przyboś – poeta, tłumacz, eseista, związany z przedwojenną Awangardą Krakowską, dyplomata i dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
- W Godowej k. Strzyżowa urodził się Franciszek Chrapkiewicz - wybitny farmakolog, profesor paryskiej Sorbony, który odkrył i opisał właściwości hirudyny (białka produkowanego przez pijawki, zapobiegającego krzepnięciu krwi), badał metabolizm związków siarki, współpracownik dwóch noblistów: Fritza Lipmanna (na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku) i Jacques’a Monod.
- Podniesienie kościoła w Czudcu do rangi sanktuarium i ukoronowanie słynącego łaskami obrazu matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego miało miejsce 8 września 2002 r., pod przewodnictwem biskupów rzeszowskich, przemyskiego, sandomierskiego, zamojsko-lubaczowskiego, 400 kapłanów i w obecności ponad 20 tysięcy wiernych.
|
Informacje praktyczne |
Przez Strzyżów przebiega droga z Rzeszowa do Jasła i Krosna, natomiast przez Lutczę można dojechać do Przemyśla i Sanoka. Strzyżów leży na linii kolejowej Rzeszów – Jasło. Stoki i wyciągi narciarskie dostępne są w Babicy i Strzyżowie-Łętowni. Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne wytyczone są w Czudcu i Strzyżowie-Łętowni.
|
Wydarzenia cykliczne |
Noworoczne Impresje Muzyczne Dom Kultury w Strzyżowie Międzynarodowe Rodzinne Zawody Narciarskie w ramach "Polsko-Słowackiej Familiady Sportowej"luty Mistrzostwa Podkarpacia w Snowboardzieluty Letni Festiwal Muzycznyczerwiec Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"ogólnopolskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody –lipiec Strzyżowskie Reminiscencje Jazzowesierpień Święto Powiatu Strzyżowskiegosierpień
|
Opis |
Strzyżów to miasto powiatowe w województwie podkarpackim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, 30 km od Rzeszowa. W latach 1975-1998 miasto należało do woj. rzeszowskiego. Wyróżnia się skuteczną promocją powiatu, nowoczesną i przydatną stroną internetową Starostwa i aktywnymi władzami samorządowymi.
Strzyżów ma ponad 8 tysięcy mieszkańców.
Działają tu m.in. zakłady: ASPROD (wyroby z metalu, sklejki i drewna), Fabryka Maszyn (niegdyś filia Huty Stalowa Wola - produkcja sprężarek) i Strzyżowska Fabryka Mebli.
Miastami partnerskimi Strzyżowa są: Bagnacavallo (Włochy), Svidnik (Słowacja), Gorodok (Ukraina), Lassee (Austria) i Kisvárda (Węgry). |
Historia |
Legenda głosi, że w IX w. pogańskie plemię Wiślan miało zbudować dla obrony wschodnich krańców swych ziem, w widłach Stobnicy i Wisłoka strażnicę zwaną „Strzeżno”.
Najstarsze wzmianki w dokumentach historycznych pochodzą z XIII w., kiedy to w 1279 r. legat papieski w węgierskiej Budzie potwierdził opatowi klasztoru Cystersów w Koprzywnicy prawo pobierania dziesięciny z Czudca i Strzyżowa. Pierwsza lokacja miasta miała miejsce między 1373 a 1397 r. (druga w 1480 r.).
Miasto w XV-XVII w. miało dwa rynki, trzy kościoły, ratusz, łaźnię, szpital dla bezdomnych, trzy młyny, jatki, karczmę, gorzelnię, dwa browary i słodownie, szkołę parafialną, komorę celną, dwa mosty, folusz, blech z maglem, staw rybny itd. Teren miejski otaczał ziemny wał obronny (do dziś istnieje ulica o nazwie Zawale). Były to czasy szybkiego rozwoju miasta, rzemiosła, wytwórczości, hodowli i kontraktów handlowych z ośrodkami miejskimi w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. Cysterski Strzyżów od 1373 r. był własnością rycerza Wojtko, Pakosza, jego synów Jana i Mikołaja Strzeżowskich, później rodzin Świerczowskich, Wielopolskich, Bączalskich, Bonerów, Szczepieckich, Radziwiłłów, Starzeńskich, Skrzyńskich, Wołkowickich i Konopków.
Rozwój miasta utrwaliło zezwolenie królewskie wydane w 1684 r. na organizację czterech jarmarków rocznie. 15 sierpnia 1769 r. odbyła się tu przysięga Konfederatów barskich przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie, w obecności Kazimierza Pułaskiego i Franciszka Trzecieskiego. Obraz ten został umieszczony na sztandarze konfederatów. W latach 1794-98 wybudowano drogę bitą Rzeszów-Strzyżów-Krosno.
W roku 1880 miasto liczyło 930 Polaków, 212 Żydów oraz 185 Niemców. Dziesięć lat później otwarto linię kolejową Rzeszów-Strzyżów-Jasło, niestety w 1895 r. Strzyżów po raz dziewiąty ogromnie ucierpiał w wyniku pożaru. Pozytywnym skutkiem tej klęski było zastąpienie dotychczasowej drewnianej zabudowy murowaną. W następnym roku miasto stało się siedzibą władz powiatu – aż do 1932 r.
Ponownie uzyskało taki status w 1954 r. na dwie dekady. W latach 60. i 70. XX w. powstało w Strzyżowie szereg fabryk, zakładów, szkół i placówek upowszechniania kultury. 1 stycznia 1999 r. reforma administracyjna przywróciła miastu Starostę. |
Polecane obiekty |
- kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała z wieżą i plebanią z XV w.
- Dom Dziecka im. Janusza Korczaka - pałac Wołkowickich-Konopków z XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym, opadający tarasowo ku południu, stawami, alejami i starodrzewem
- dwór Dydyńskich – siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej
- Tunel schronowy pod Żarnowską Górą - podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Hitlera. Pod koniec sierpnia 1941 r., przed spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, zatrzymał się tu pociąg Hitlera "Amerika".
- kirkut z zachowanymi macewami i odbudowanym ohelem rabina
- rezerwaty przyrody „Góra Chełm”, „Wielki Las”, „Herby”
- Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy
- Bonarówka – drewniana cerkiew greckokatolicka z XVII w.
- Lutcza – drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z II poł. XV w.
- Gogołów – drewniany kościół św. Katarzyny z 1672 r.
- Lubla – drewniany kościół św. Mikołaja z XVI w.
- dawna synagoga w Niebylcu
- Blizianka - drewniana cerkiew z XVIII w.
- Oparówka - neoromańska, murowana cerkiew z 1912 r. - obecnie kościół
- Czudec – ruiny zamku, drewniana zabudowa rynku, kaplica św. Marcina, kościół Świętej Trójcy, zespół dworsko-parkowy z XVII-wiecznym lamusem
- dwór i park Mycielskich w Wiśniowej
- pałac Jarochońskich i pomnik przyrody – najstarsza lipa Podkarpacia w Babicy
- Muzeum parafialne w Szufnarowej – ekspozycja: jak żyli i pracowali nasi przodkowie
- skansen w Godowej
- Kościół w Połomii – gotyckie i barokowe wyposażenie
|
Komentarze i oceny
średnia ocena ogólna: 5
|