-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Sulechów
   gmina Sulechów, powiat zielonogórski, województwo lubuskie
   Sulechów - miasto o wielkowych tradycjach.
   www.sulechow.pl
   Fakty
   • W 1872 roku otwarto pierwsze połączenie kolejowe relacji Gubin-Sulechów-Poznań
   • Do roku 1975 Sulechów był siedzibą powiatu sulechowskiego, natomiast po jego likwidacji do chwili obecnej stanowi administracyjne centrum i siedzibę Gminy Sulechów.
   • Istnieją źródła, które mówią, że 28 września 1828 r. Sulechów gościł Fryderyka Chopina
   • Wielowiekowe pedagogiczne tradycje Sulechowa to jedna z najpiękniejszych kart jego dziejów, zarówno w czasach niemieckich, jak i polskich. Słynne sulechowskie Pedagogium tworzyło niepowtarzalny klimat miasta, rozsławiając jego nazwę w czasach pruskich na terenie całej Rzeszy. Nierozerwalnie związane z Pedagogium jest nazwisko pietysty Zygmunta Steibarta (1677-1739), który zakładając w 1720 r. sierociniec stworzył niejako podwaliny uczelni.
   • Na terenie Sulechowa można zobaczyć 13 drzew i jeden głaz narzutowy uznane za pomniki przyrody
   • Nieprzerywalnie od 1995 roku w Kole Łowieckim "Piast" w Sulechowie jest organizowane okolicznościowe polowanie indywidualne pod nazwą "Złoty Rogacz i Złote Szable Dzika".
   • Początki miasta sięgają czasów pierwszych Piastów.
   • Najbardziej szczęśliwy okres w dziejach miasta to początek wieku XX, który nazwano złotym. W tym okresie wykonano prace wodociągowo-kanalizacyjne, wprowadzono brukową nawierzchnię, powstało wiele budynków, rozpoczął się proces uprzemysłowienia.
   • W Sulechowie urodziła się pisarka Olga Tokarczuk
   Informacje praktyczne

   Według danych z 1 stycznia 2010 roku, miasto miało 17 835 mieszkańców

   Sulechów utrzymuje stosunki partnerskie z holenderską gminą Deventer (dawniej Diepenveen), okręgiem Rushmoor w Wielkiej Brytanii oraz niemieckim miastem Neuruppin.

   W mieście działa Sucholewskie Towarzystwo Historyczne.

   Sulechów ma bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą, Poznaniem, Gdańskiem, Lublinem[

   W odległości 15 km od Sulechowa znajduje się port lotniczy w Babimoście.

   Sulechów położony jest w rozwidleniu dróg – krajowej trójki łączącej Świnoujście z Jakuszycami, oraz drogi krajowej nr 32 łączacej Poznań z Zieloną Górą

   Miasto leży 20 km na północ od Zielonej Góry

   Wydarzenia cykliczne
   Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina

   Festiwal w listopadzie.

   Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli

   maj

   Dożynki Gminne

   sierpień

   "Dni Sulechowa"

   maj

   Gminny Konkurs na projekt świątecznej kartki bożonarodzeniowej

   listopad/grudzień

   Turnieje "Mikołajkowe"

   zawody sportowe

   Opis

   To miasto powiatowe leżące w pobliżu Zielonej Góry w województwie lubuskim.

   Historia

   Historia ziemi sulechowskiej sięga IV wieku n.e., natomiast początki samego Sulechowa czasów panowania pierwszych Piastów. W X wieku ziemia sulechowska weszła w skład państwa Mieszka I, a około 1138 roku została włączona do Dzielnicy Śląskiej, przeżywając w granicach Księstwa Głogowskiego znaczny rozkwit. U schyłku XIII w. ziemia sulechowska była częścią lenna korony czeskiej. W 1482 r. Sulechów przeszedł pod panowanie brandenburskie. Doskonała lokalizacja miasta na przecięciu ważnych szlaków handlowych sprawiła, że z przygrodowej osady rolniczo-targowej miasto zaczęło się przeobrażać w ośrodek o znaczeniu regionalnym.

   Podstawę rozwoju gospodarczego Sulechowa w średniowieczu i później stanowiły rzemiosło i handel. Trwałe podstawy ekonomiczne dało miastu tkactwo, przeniesione w jego mury przez osadników flamandzkich i frańkońskich, które stało z czasem wiodącą dziedziną produkcji. Stosunkowo duży wzrost liczby tkaczy nastąpił w XV i XVI w. Wkrótce pojawili się także farbiarze. Pomyślny dla rozwoju Sulechowa wiek XVI stanowił okres względnego dobrobytu. Ważnym czynnikiem sprawczym rozwoju miasta w tym okresie był napływ ludności z terenu Prus powodujący podwojenie liczby mieszkańców z 2.000 w XV wieku do 4.000 w XVI wieku. Głównymi źródłami bogacenia się sulechowskich mieszczan były wówczas warsztaty rzemieślnicze, browary, młyny, wiatraki i winnice. Surowca dla coraz lepiej rozwijającego się browarnictwa (jęczmień i chmiel) dostarczało rolnicze zaplecze.

   Pod koniec XVII w. Sulechów stał się jednym z ośrodków koncentracji wojsk. Obecność 600- osobowego garnizonu wywarła znaczący wpływ na charakter miasta. Sulechów zyskał na sławie w czasach oświecenia, kiedy w 1766 r. stał się siedzibą Królewskiego Pedagogium. Gospodarczy postęp, jaki miał miejsce w Europie w XVIII i XIX wieku spowodował dynamicznyrozwój nowych form organizacji produkcji w postaci licznych manufaktur sukienniczych i wełnianych.

   Na początku XX w. miasto przeżywało w swych wielowiekowych dziejach najbardziej szczęśliwy okres nazywany przez lokalnych kronikarzy mianem "złotego wieku". W latach 1900-1915 wykonano szeroki zakres prac wodociagowo-kanalizacyjnych, co podniosło funkcjonalność miasta i standard życia jego mieszkańców. Poszerzone ulice dostały brukową nawierzchnię. W tym czasie powstały ciekawe budowle architektoniczne, a wśród nich: hala sportowa, strzelnica bractwa kurkowego, hala targowa, gmach starostwa, ulice willowe. W Cigacicach zbudowano na Odrze miejską elektrownię. W mieście pojawiły się pierwsze fabryki przemysłu metalowego i elektronicznego. Uprzemysłowienie podniosło rolę miasta do niewielkiego, ale żywotnego ośrodka produkcyjnego. Stanowiąc siedzibę władz powiatowych, garnizonu i wielu znakomitych szkół Sulechów nazywany był wówczas miastem urzędników, uczniów i żołnierzy.

   Polecane obiekty
  • kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
  • mury miejskie – XIV wiek, zbudowane z kamienia polnego i cegły, częściowo zniszczone, zachowane w znacznych fragmentach na granicy średniowiecznej części miasta – pochodzą z XIV wieku.
  • Brama Krośnieńska (niem. Crossener Tor) – jedyna zachowana z czterech istniejących niegdyś bram miejskich; ceglana, tynkowana konstrukcja z 1704 roku o typowych cechach barokowych, bogato zdobiona i połączona z fragmentami zachowanych murów obronnych.
  • Ratusz Miejski
  • kościół pw. NMP
  • Zbór Kalwiński przy Alei Wielkopolskiej - w ostatnich latach wyremontowany i zaadaptowany na salę kinowo - widowiskową.
  • Zamek przy Alei Wielkopolskiej
  • Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW