-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Szamotuły
gmina Szamotuły, powiat szamotulski, województwo wielkopolskie
www.szamotuly.pl
Fakty
 • Pierwsza wzmianka o osadzie noszącej nazwę Szamotuły zachowana w źródłach pisanych, dotycząca Starych Szamotuł pochodzi z 1231 roku.
 • Z Szamotuł pochodzą bracia Orlikowie - twórcy znanego zespołu ludowego, funkcjonującego w latach 1930-1950 (najsłynniejszy skład kapeli: Franciszek - skrzypce prym, Jan - klarnet, Szczepan - skrzypce sekund i Władysław - basy); kapela spopularyzowała tradycyjny szamotulski folklor muzyczny w powiecie, a dzięki nagraniom i audycjom radiowym - także w całym województwie i kraju.
 • Nazwa szamotulskiego muzeum – Zamek Górków nawiązuje do zamieszkującego Szamotuły, Poznań, Koźmin i Sieraków szesnastowiecznego, magnackiego rodu Górków, z którego wywodzą się wielkopolscy wojewodowie, kościelni hierarchowie i urzędnicy królewscy. W 1990 roku nadano muzeum status placówki państwowej.
 • Niecałe 3 kilometry na północ od Szamotuł pod ziemią znajdują się ruiny XIII-wiecznego miasta tzw. Starych Szamotuł. Odkrycia tego dokonano za pomocą fotografii lotniczych. Miasto to miało powierzchnię 23 hektarów, wybudowano je wokół rynku na planie czworoboku o długości 75 metrów. Co ciekawe układ ulic w mieście o nowej lokacji jest taki sam jak w niedawno odnalezionej osadzie.
Informacje praktyczne

Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie: nr 184: Poznań – Szamotuły – Ostroróg, nr 185: Szamotuły – Obrzycko – Czarnków, nr 187: Pniewy – Szamotuły – Oborniki – Murowana Goślina.

Dworzec PKP znajduje się przy ul Dworcowej 40, tel. +48612926266.

Dworzec PKS: 64-500 Szamotuły, ul. Nowowiejskiego 3, tel. +48612920195

Trasa rowerowa: szlak czarny Szamotuły – Międzychód (75 km). Przebieg trasy: Szamotuły (dworzec PKP) - Chrzypsko Wielkie - Sieraków - Kamionna - Międzychód.

Wydarzenia cykliczne
Dni Szamotuł

maj

Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy Szamotuły w Kręglarstwie

czerwiec

Pokaz stołów wielkanocnych - Śniadanie Wielkanocne

marzec / kwiecień

Potyczki na miedzy

lipiec

Opis

Szamotuły to miejscowość położona na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu dolnego odcinka Warty, nad rzeką Samą po jej obu stronach, 35 km na północny zachód od Poznania. Miasto otaczają niewysokie pagórki, tworzące charakterystyczny krajobraz polodowcowy.

Położenie sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasta i gminy, a także ruchowi turystycznemu. Przecinają się tutaj ważne szlaki komunikacyjne, łączące sąsiednie ośrodki: Poznań, Czarnków, Oborniki, Pniewy i Wronki. Wiodą tędy również drogi międzynarodowe, które poprzez trasę A2 i Frankfurt n. Odrą biegną do Berlina, oraz linia kolejowa Poznań – Szczecin.

Miasto zajmuje powierzchnię 10,11 km2. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, kulturalnym i oświatowym regionu. Znajduje się tu siedziba Starostwa Powiatowego i władz miejsko-gminnych. Gospodarka ma charakter rolno-przemysłowy, ponieważ najważniejszym bogactwem naturalnym są urodzajne gleby.

Szamotuły posiadają cenne zabytki, bogatą bazę sportowo-rekreacyjną oraz wiele terenów zielonych.

Miasto jest również znane z licznych zabytków takich jak Kościół kolegiacki - parafialny M.B. Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. Jest to najstarszy zabytek Szamotuł, jeden z monumentalnych zabytków architektury sakralnej w Wielkopolsce. Zbudowano go w latach 1423-1431 z fundacji Świdwów - Szamotulskich. Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć jest zespół zamkowy wraz z basztą Halszki zbudowany ok. połowy XV w. W latach 1559 -1573 w baszcie była więziona żona Łukasza III Górki - Halszka z Ostroga, księżniczka litewska. Od 1991 r. obiekt ten funkcjonuje jako Muzeum - Zamek Górków z piękną salą koncertową im. Wacława z Szamotuł. W zamku zgromadzono m.in. meble, sprzęt użytkowy, obrazy, m. in. z Wawelu, oraz jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon.

W okolicy Szamotuł znajduje się piękny zalew "Radzyny", który w niedalekiej przyszłości będzie zagospodarowany pod względem rekreacyjnym, tworząc w ten sposób wspaniałe zaplecze turystyczno-wypoczynkowe.

Szamotuły posiadają tradycje kulturalno-oświatowe i folklorystyczne. Folklor szamotulski, stroje, tradycje, melodie i przyśpiewki kultywują kapele Łed Szczuczyna, Zespół Folklorystyczny Szamotuły oraz zespół Małe Szamotuły. Miasto jest siedzibą wielu placówek kulturalnych (Szamotulski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum-Zamek Górków z bogatą kolekcją ikon, Ognisko Muzyczne).

Kilka kilometrów od Szamotuł w miejscowości Kobylniki znajduje się pełen uroku, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z XIX w. Gmach został wybudowany w stylu neorenesansowym w latach 1886-1887 dla rodziny Twardowskich.

Szamotuły posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę obiektów sportowych. Należy tu przede wszystkim wspomnieć o stadionie piłkarskim z nową murawą najwyższej klasy, której nie powstydziłyby się boiska europejskie. Kolejnym obiektem, który wzbogaca sportowe zaplecze Szamotuł jest hala widowiskowo-sportowa "WACŁAW", która spełnia najwyższe oczekiwania sportowców. Dumą Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od stycznia 2002 roku jest kryta pływalnia ze zjeżdżalnią. Basen jest połączony szklanym tunelem z halą "Wacław" i hotelem "Maraton".

W mieście dominuje gospodarka rolno-przemysłowa. Wiąże się to z bogatą bazą surowcową w okolicy. Funkcjonują tutaj zakłady z branży spożywczej, przedsiębiorstwa produkujące na potrzeby rolnictwa oraz wiele mniejszych, prywatnych zakładów przemysłowych. W mieście działa jeden z największych zakładów tłuszczowych w Polsce – ADM Szamotuły.

Historia

Pierwsza wzmianka o osadzie noszącej nazwę Szamotuły zachowana w źródłach pisanych, dotycząca Starych Szamotuł pochodzi z 1231 roku. Z kolei w 1383 roku Nowe Szamotuły po raz pierwszy w dostępnych źródłach historycznych nazwane zostały miastem.

W XV-XVII w. Szamotuły to poważny ośrodek przemysłu olejarskiego, sukienniczego, garncarskiego, powroźniczego. Powstawały tu bogate cechy rzemieślnicze, skupiające przedstawicieli różnych rzemiosł (w szczytowym okresie istniało 14 cechów).

W XVII w miasto podupadło podczas wojen szwedzkich. Ożywienie nastąpiło dopiero na początku XIX w.

W 1793 roku Szamotuły wraz z całym regionem zostały przyłączone do Prus w wyniku drugiego rozbioru Polski.

W Szamotułach w roku 1838 zorganizowano Kasyno Obywatelskie, ważny ośrodek życia gospodarczego, kulturalnego i towarzyskiego. Działało ono w istniejącym do dziś budynku, tzw. Ognisku (obecnie gmach biblioteki publicznej).

7 września 1939 roku miasto zajęły oddziały niemieckie i rozpoczęła się okupacja hitlerowska, w wyniku której wielu szamotulan zostało zamordowanych i deportowanych. Koniec II Wojny światowej w Szamotułach przypada na datę 7 stycznia 1945 roku.

W 1989 roku nastąpiło odrodzenie niezależnego samorządu miejsko-gminnego Szamotuł po odzyskaniu przez Polskę suwerenności i niezależności politycznej.

Polecane obiekty
 • Kolegiata p.w. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa
 • Klasztor pofranciszkański
 • Zamek Górków
 • Baszta Halszki z około 1518 roku
 • Rynek z kamienicami z przełomu XIX/XX w.
 • budynek tzw. Ogniska z około 1835 roku
 • barokowy zespół poklasztorny św. Krzyża z lat 1675-1682
 • Gałowo - Zespół pałacowo-parkowy z XIX w. w stylu neoklasycystycznym.
 • Lipnica - późnobarokowy dwór z II połowy XVIII w. ( obecnie własność Zgromadzenia ss. Urszulanek) z parkiem krajobrazowym.
 • Ostrolesie - wczesnośredniowieczne grodzisko typu pierścieniowego, tzw. Kopiec Jastrowski z ok. X w.
 • Otorowo - kościół parafialny z 1533 r., dwór z XVIII w. z parkiem krajobrazowym (własność Zgromadzenia ss. Urszulanek).
 • Duszniki - późnogotycki kościół parafialny z I połowy XVI w., klasycystyczny dwór wzniesiony w 1848 r.
 • Obrzycko - grodzisko wczesnośredniowieczne, ratusz z XVII w. w stylu barokowym.
 • Wronki - szachulcowy (ryglowy) spichlerz z r.1856, zespół klasztorny oo. Franciszkanów z barokowym kościołem.
 • Słopanowo - drewniany kościół parafialny p.w. św. Mikołaja wzniesiony w latach 1695-1699.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW