Szamotuły to miejscowość położona na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu dolnego odcinka Warty, nad rzeką Samą po jej obu stronach, 35 km na północny zachód od Poznania. Miasto otaczają niewysokie pagórki, tworzące charakterystyczny krajobraz polodowcowy.
Położenie sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasta i gminy, a także ruchowi turystycznemu. Przecinają się tutaj ważne szlaki komunikacyjne, łączące sąsiednie ośrodki: Poznań, Czarnków, Oborniki, Pniewy i Wronki. Wiodą tędy również drogi międzynarodowe, które poprzez trasę A2 i Frankfurt n. Odrą biegną do Berlina, oraz linia kolejowa Poznań – Szczecin.
Miasto zajmuje powierzchnię 10,11 km2. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, kulturalnym i oświatowym regionu. Znajduje się tu siedziba Starostwa Powiatowego i władz miejsko-gminnych. Gospodarka ma charakter rolno-przemysłowy, ponieważ najważniejszym bogactwem naturalnym są urodzajne gleby.
Szamotuły posiadają cenne zabytki, bogatą bazę sportowo-rekreacyjną oraz wiele terenów zielonych.
Miasto jest również znane z licznych zabytków takich jak Kościół kolegiacki - parafialny M.B. Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa. Jest to najstarszy zabytek Szamotuł, jeden z monumentalnych zabytków architektury sakralnej w Wielkopolsce. Zbudowano go w latach 1423-1431 z fundacji Świdwów - Szamotulskich. Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć jest zespół zamkowy wraz z basztą Halszki zbudowany ok. połowy XV w. W latach 1559 -1573 w baszcie była więziona żona Łukasza III Górki - Halszka z Ostroga, księżniczka litewska. Od 1991 r. obiekt ten funkcjonuje jako Muzeum - Zamek Górków z piękną salą koncertową im. Wacława z Szamotuł. W zamku zgromadzono m.in. meble, sprzęt użytkowy, obrazy, m. in. z Wawelu, oraz jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon.
W okolicy Szamotuł znajduje się piękny zalew "Radzyny", który w niedalekiej przyszłości będzie zagospodarowany pod względem rekreacyjnym, tworząc w ten sposób wspaniałe zaplecze turystyczno-wypoczynkowe.
Szamotuły posiadają tradycje kulturalno-oświatowe i folklorystyczne. Folklor szamotulski, stroje, tradycje, melodie i przyśpiewki kultywują kapele Łed Szczuczyna, Zespół Folklorystyczny Szamotuły oraz zespół Małe Szamotuły. Miasto jest siedzibą wielu placówek kulturalnych (Szamotulski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum-Zamek Górków z bogatą kolekcją ikon, Ognisko Muzyczne).
Kilka kilometrów od Szamotuł w miejscowości Kobylniki znajduje się pełen uroku, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z XIX w. Gmach został wybudowany w stylu neorenesansowym w latach 1886-1887 dla rodziny Twardowskich.
Szamotuły posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę obiektów sportowych. Należy tu przede wszystkim wspomnieć o stadionie piłkarskim z nową murawą najwyższej klasy, której nie powstydziłyby się boiska europejskie. Kolejnym obiektem, który wzbogaca sportowe zaplecze Szamotuł jest hala widowiskowo-sportowa "WACŁAW", która spełnia najwyższe oczekiwania sportowców. Dumą Szamotulskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od stycznia 2002 roku jest kryta pływalnia ze zjeżdżalnią. Basen jest połączony szklanym tunelem z halą "Wacław" i hotelem "Maraton".
W mieście dominuje gospodarka rolno-przemysłowa. Wiąże się to z bogatą bazą surowcową w okolicy. Funkcjonują tutaj zakłady z branży spożywczej, przedsiębiorstwa produkujące na potrzeby rolnictwa oraz wiele mniejszych, prywatnych zakładów przemysłowych. W mieście działa jeden z największych zakładów tłuszczowych w Polsce – ADM Szamotuły. |