-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Szczawnica
gmina Szczawnica, powiat nowotarski, województwo małopolskie
www.szczawnica.pl
Fakty
  • Szczawnica od XIX wieku jest najpopularniejszym punktem wypadowym w Pieniny
  • Między innymi w Szczawnicy kręcono film pod tytułem "Podwójne życie Weroniki".
  • W Szczawnicy urodził się Tadeusz Chełmecki - komisarz Straży Granicznej II RP, jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.
  • Niektóre sceny, które znalazły się w filmie "Essential Killing" zostały nakręcone w Szczawnicy.
Informacje praktyczne

Region wielu atrakcji turystycznych, Wąwóz Homole, Rezerwat Przyrody Białą Woda, Muzyczna Owczarnia, Pijalnia Wód Mineralnych na Placu Dietla, kolej linowa na Palenice +trasy narciarskie, śieżka rowerowa, szlaki górksie,przejscie graniczne do Słowacji. W pobliżu jezioro, zamki, baseny termalne, jaskinie i wiele innych.

Strefa numeracyjna : +48 18

Kod pocztowy : 34-460

Tablice rejestracyjne : KNT

Miasta partnerskie : Słowacja Biała Spiska, Słowacja Lesnica, Włochy Oliveto Citra, Niemcy Perleberg, Węgry Harkány,, Ukraina Chmielnik.

Urząd miejski ul. Szalaya 103 34-460 Szczawnica

Wydarzenia cykliczne
Opis

Miasto  w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, od 1 stycznia 2008 siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. W latach 1975-1998  miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Znajduje się między Pieninami a pasmem Radziejowej z Beskidu Sądeckiego.
Według danych z 30 czerwca 2007 24 gmina miejska miała 7378 mieszkańców.
Szczawnica jest znanym uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych. Uzdrowisko Szczawnica wróciło ponownie w 2005 w drodze sądowego porozumienia do przedwojennych właścicieli rodziny hr. Stadnickich. Szczawnicki zdrój ma prawie dwieście lat. Obecnie (w 2009 roku) w centrum – przy placu Dietla – powstaje Muzeum Uzdrowiskowe, którego fundatorem jest Andrzej Mańkowski – wnuk Adama hr. Stadnickiego, ostatniego właściciela zdroju. Obecnie gromadzona jest ekspozycja związana ze szczawnickim uzdrowiskiem – zebrano ponad 350 różnego rodzaju przedmiotów związanych z lecznictwem zdrojowym, archiwalnych dokumentów, rycin, planów budynków, starych fotografii, kart pocztowych, książek.
Szczawnica posiada wiele tras narciarskich. Najdłuższa (2 km) na Palenicę z 4 krzesełkowym wyciągiem i oświetleniem, przepustowość 2200 osób na godzinę, zarządzana przez Polskie Koleje Linowe.

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1413 roku i dotyczy zapisania przez króla Władysława Jagiełłę 400 florenów Abrahamowi z Goszyc przy okazji, którego to zapisu wymieniono dwie Szczawnice : Wyżnią i Niżnią. Do końca XVIII wieku Szczawnica była częścią Starostwa Czorsztyńskiego. Jako zdrojowisko znana jest od ponad 200 lat.
Dynamiczny rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska przypada na połowę XIX wieku, kiedy to właścicielem uzdrowiska został Józef Szalay. Przyjechał on do Szczawnicy po śmierci swojego ojca Stefana w 1839 roku. Był właściwym twórcą uzdrowiska i prawie 40 lat swego pracowitego życia poświęcił w całości Szczawnicy. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, da oprawę architektoniczną odkrytym źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, wybudował kaplicę zdrojową. Zapraszał do Szczawnicy wybitnych ludzi epoki, między innymi wybitnego balneologa Józefa Dietla.Przed śmiercią w 1876 roku zapisuje Zakład Zdrojowy Akademii Umiejętności w Krakowie. Ta pomimo trudności związanych ze spłatą spadkobierców Józefa Szalaya w latach 1880 - 1884 buduje Dworek Gościnny, porządkuje Park, kończy rozpoczętą przez Szalaya budowę drogi przez Pieniny do Czerwonego Klasztoru. Dalsze trudności finansowe i organizacyjne zmuszają Akademię do sprzedaży Szczawnicy w 1909 roku Adamowi Stadnickiemu. Jego działalność przypada na okres międzywojenny. Remontuje domy zdrojowe, ujmuje nowe źródła, poszerza Park Górny o teren Połonin. W latach 1933 - 1936 wybudowano Inhalatorium (wyposażone w pierwsze w Polsce komory pneumatyczne), w 1935 roku zaczęto elektryfikację, a w 1937 roku kanalizację Szczawnicy. Dalsze plany gospodarza przerwała II wojna a światowa. Na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia w 1948 roku Uzdrowisko Szczawnica przejmuje skarb państwa. Po wojnie wybudowano nowe sanatoria branżowe i nowoczesny Za kład Przyrodoleczniczy. Prawa miejskie Szczawnica otrzymała 18 lipca 1962 roku.W latach 1973-1982 połączona z Krościenkiem, nosiła wtedy nazwę Szczawnica-Krościenko. Od 1982 ponowny podział miast.1 stycznia 2008 zmieniono rodzaj gminy Szczawnica z miejskiego na miejsko-wiejski, co w praktyce oznaczało wyłączenie poza administrację miasta obszarów dawnych wsi Jaworki i Szlachtowa (nadając im status wsi) oraz Biała Woda i Czarna Woda (nadając im status części wsi Jaworki). Z wyłączonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Manewrowi temu wtórowało nietypowe "odebranie" praw miejskich Szczawnicy: 1 stycznia 2008 odebrano status miasta gminie miejskiej Szczawnica z równoczesnym (tego samego dnia) nadaniem statusu miasta miejscowości Szczawnica Zabieg taki wynikał wyłącznie z ustawowego wymogu uwzględnienia zmiany statusu gminy i miejscowości wchodzącej w jej skład. Pomimo tego czysto biurokratycznego zabiegu Szczawnica de iure i de facto nie utraciła praw miejskich i ich potem nie otrzymała.

Polecane obiekty

Kościół św. Wojciecha, Plac Dietla, Dworek Gościnny, Palenica, Szafranówka, Bryjarka, Kotuńka, Jarmuta, Promenada, Pieniński Park Narodowy.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
27 Marca 2018r. o 20:32
Bardzo fajna miejscowość. Polecam. Miałem okazję zwiedzić w 2017 roku.
ocena ogólna
2 Lipca 2017r. o 23:46
Miła niespodzianka spotkała mnie wczoraj po przyjeździe do Szczawnicy. Okazało się, że odbywał się koncert Grzegorza Turnaua. Wejście było darmowe. Okazało się, że Pan Grzegorz to bardzo miły i dowcipny facet, który ma ogromny dystans do siebie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wróci do Szczawnicy.
ocena ogólna
24 Kwietnia 2017r. o 21:27
A był Pan teraz na biegach ?
ocena ogólna
24 Kwietnia 2017r. o 00:54
Miasto z fajnym klimatem.
ocena ogólna
24 Kwietnia 2016r. o 10:10
Rekord Guinnessa został pobity. https://www.facebook.com/wodzirej66/videos/1113558085360950/ Przypuszczam, że Niemcy niedługo będą chcieli go pobić, ale teraz to Szczawnica ma swoje 5 minut. Po wszystkim ludzie mogli spróbować szarlotki.
ocena ogólna
23 Kwietnia 2016r. o 21:01
http://www.szczawnica.pl/pl/984/162700/SZCZAWNICA_zakwalifikowana_do_Plebiscytu_Top_Atrakcje_2016.html Zachęcam do głosowania na Szczawnicę i nie tylko. Poza tym dziś w Szczawnicy odbyła się próba bicia rekordu Guinnessa w wyprodukowaniu najdłuższej szarlotki. Nie wiem czy udało się go pobić , ale podobno szarlotka była ogromna.
ocena ogólna
26 Października 2015r. o 22:14
http://www.tv.szczawnica.pl/pl/37985/156451/Zakonczenie_sezonu_flisackiego.html Nie miałam jeszcze okazji na żywo widzieć parkingu, ale bardzo dobrze, że go zrobili, bo będzie więcej miejsca dla gości odwiedzających Szczawnicę :)
ocena ogólna
28 Sierpnia 2013r. o 20:36
Nareszcie na mapach Google Street View pojawiły się zdjęcia ze Szczawnicy. Były robione w 2012 roku ale dopiero teraz je udostępnili. Bardzo się z tego cieszę, bo można zobaczyć jakie piękne jest to miasto :). Szkoda tylko, że nie są dostępne wszystkie ulice. Nie da się zobaczyć np, Placu Dietla czy rzeki Grajcarek.
ocena ogólna
16 Sierpnia 2011r. o 17:16
piękne miasto,z klimatem,niewątpliwie atrakcją jest wyciąg krzesełkowy na Palenicę,ciekawa jest też część uzdrowiskowa,z wodami zdrojowymi,o dość intensywnym smaku.niedalekie położenie od Zakopanego(ok.60 km),term w Szaflarach i Białce,a także do Niedzicy i Czorsztyna ,czyni to miasto atrakcyjnym miejscem dla kilku-czy nawet kilkunastodniowego wypoczynku.W pobliżu wawóz Homole i Biała Woda-dwa rezerwaty ,do których można dojechać busami,lub powędrować.Ponadto Szczawnica jest jedną z końcowych przystani spływu Dunajcem-malowniczego rejsu góralskimi tratwami po rzece Dunajec.Trudno tu się nudzić.
ocena ogólna
2 Marca 2011r. o 20:34
eewelin a widziałaś jakie fajne mostki porobili ? :D
ocena ogólna
20 Lutego 2011r. o 15:53
Piękne okolice zawsze z chęcią tam powracam, jeszcze teraz tak tak ładnie ścieżki koło Grajcarka porobone, świetny pomysł, mnie tam sie bardzo podoba :)
ocena ogólna
12 Lutego 2011r. o 21:53
Piękne widoki. Cisza, spokój. Wymarzony zakątek dla wędkarzy, narciarzy i ludzi kochających góry. Miłośnicy białego szaleństwa mogą poszaleć na Palenicy . Organizowane są też kuligi i pieczenie barana. Kocham to miasto i zapraszam wszystkich do nas. Ps. W Zakopcu jest za duży tłok ;)
ocena ogólna
8 Listopada 2010r. o 19:05
Niesamowity klimat - wspaniała atmosfera - dobra kuchnia. Napewno tam wrócę - gorąco polecam
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW