-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Szczecin
gmina Szczecin, powiat Szczecin, województwo zachodniopomorskie
ʃtʃɛtʃin Floating Garden 2050
www.szczecin.pl
Fakty
 • W Szczecinie urodzili się m.in. Aneta Kręglicka (modelka, fotomodelka, bizneswoman. Pierwsza i jak dotąd jedyna Polka wybrana Miss Świata) i Anna Jurksztowicz (piosenkarka, producentka muzyczna). Mieszka tu Monika Szwaja (pisarka, wydawca) i Henryk Sawka (rysownik, satyryk i ilustrator).
 • W Szczecinie powstało wiele zespołów muzycznych – najbardziej znane to Hey (1992) i Filipinki (1959).
 • W 1948 r. Konstanty Ildefons Gałczyński założył w Szczecinie "Klub 13 Muz".
 • Gród szczeciński otrzymał swą nazwę od trzech wzgórz, na których się wznosił. Pierwsza nazwa miała formę Szczytno lub Szczycin.
 • Hejnał Miasta Szczecina jest grany przez trębacza codziennie o godz. 12.00 z Urzędu Miejskiego w Szczecinie, a także z Wieży hejnałowej Zamku Książąt Pomorskich. Istnieją dwie wersje: codzienna na jedną trąbkę i świąteczna -uroczysta grana przez trzech trębaczy.
 • Śródmieście zbudowano w układzie gwiaździstym (porównywanym z najsłynniejszą realizacją tego typu w Europie – Paryżem), z licznymi rondami i szerokimi zadrzewionymi alejami. Linie tramwajowe przebiegają zazwyczaj wydzielonymi pasami bądź środkiem alei.
 • Na wieży zamkowej można podziwiać najcięższe w Polsce wahadło Foucaulta − doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi.
 • W Szczecinie urodziła się polska aktorka, Agata Kulesza.
 • W Szczecinie urodziła się polska piosenkarka, Katarzyna Nosowska.
Informacje praktyczne

Linia kolejowa nr 401 łączy miasto z Goleniowem i Świnoujściem, linia nr 351 ze Stargardem Szczecińskim i Poznaniem, linia nr 273 - z Kostrzynem nad Odrą, Zieloną Górą i Wrocławiem, linia nr 409 z Berlinem, linia nr 408 z Hamburgiem.

www.airport.com.pl – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

Obecnie po Szczecinie kursuje 11 linii tramwajowych (nie ma linii nr 10) oraz 75 autobusowych (w tym 14 nocnych).

Z Nabrzeża Pasażerskiego przy Wałach Chrobrego odpływają statki wycieczkowe Odra Queen i Peene Queen pływające po Odrze i wodach szczecińskiego portu. W kwietniu 2008 roku uruchomiony został wodolot do Świnoujścia. Planowana jest organizacja szlaku wodnego Berlin – Szczecin – Bałtyk. W mieście działa morskie przejście graniczne.

Obecność dużych zbiorników wodnych jak: Zalew Szczeciński, jezioro Miedwie i doliny Odry powoduje wzrost wilgotności powietrza na tych obszarach, co latem wpływa na wzrost zachmurzenia i ilości opadów atmosferycznych; zimą wiąże się z ociepleniem i dużym zachmurzeniem latem i jesienią.

W Szczecinie znajduje się 13 konsulatów honorowych oraz 1 agencja konsularna. Są to urzędy konsularne: Cypru, Czech, Danii, Estonii, Francji, Kazachstanu, Litwy, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.

Wydarzenia cykliczne
Tydzień Kresowy Kaziuki

początek marca

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt"

marzec

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE

marzec

Week& Mody

marzec, z finałem konkursu dla projektantów mody Gryf Fashion Show Models

Rajd Magnolii

kwiecień

Dni Kultury Ukraińskiej

maj

Szkolna Giełda Turystyczna "Przygoda"

maj

Musica Genera Festival

maj

Dni Morza

czerwiec

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Spoiwa Kultury"

lipiec

Szczeciński Festiwal Tatuażu

listopad

Piknik nad Odrą

początek maja

Noce Europejskiej Kinematografii – Kino Plenerowe

maj

Opis

Szczecin to miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego przy granicy polsko-niemieckiej. obejmuje część Międzyodrza. Przez miasto przepływają: rzeka Odra, jej ramię boczne Regalica wpadająca do jeziora Dąbie leżącego w całości w granicach miasta, łącząca obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych rzek. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni – ponad 300 km2 i 7. pod względem liczby ludności).

Szczecin jest członkiem Unii Metropolii Polskich. Miasto jest centrum aglomeracji szczecińskiej, skupiającej okoliczne gminy i miasta. Charakterystyczna dla miasta jest gospodarka morska, m.in. znajduje się tu duży port morski i stocznia. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum kulturalne – liczne teatry, muzea i ośrodki kultury. Jest też ośrodkiem religijnym – siedzibą archidiecezji, Wyższego Seminarium Duchownego i sanktuarium maryjnego.

Miasto otaczają trzy puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu. Władze Szczecina promują miasto jako pływający ogród, miasto wypełnione niezwykłą zielenią i wodą w jego centrum. Odległość z centrum do Morza Bałtyckiego w linii prostej wynosi 65 km. Szczecin graniczy z miastem i gminą Police (od północy), gminami: Dobra, Kołbaskowo od zachodu, Gryfino i Stare Czarnowo od południa oraz Kobylanka i Goleniów od wschodu.

Szczecin ma ponad 406 tysięcy mieszkańców.

Znajduje się tu Akademia Morska, Pomorska Akademia Medyczna, Uniwersytet Szczeciński, filia poznańskiej Akademii Muzycznej, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Turystyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej, Wyższa Szkoła Języków Obcych, Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej, Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna, Collegium Balticum, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny powołany na bazie Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej.

Najsłynniejszym szczecińskim zespołem piłkarskim jest Pogoń Szczecin oraz I-ligowy męski zespół siatkówki Morze Bałtyk Szczecin. W mieście działa także Aeroklub Szczeciński.

Miastami partnerskimi Szczecina są: Dalian (Chiny), Esbjerg (Dania), Kłajpeda (Litwa), Murmańsk (Rosja), Malmö (Szwecja), Saint Louis (USA), Kingston upon Hull  (Anglia), Lubeka, Rostock, Bremerhaven i dzielnica Berlina Friedrichshein-Kreuzberg (Niemcy).

Historia

W VII-VI wieku p.n.e. istniała tu osada łużycka. Ciągłość osadnictwa na tych terenach można by próbować udowodnić nawet do 1850 lat wstecz. W czasach antycznych istniała miejscowość o nazwie Susudata. W IX w. książęta słowiańscy zbudowali gród z fosą, u jego podnóża rozwijała się osada handlowo-rybacka. W 967 r. Mieszko I przyłączył Pomorze i Szczecin (gród, podgrodzie i port) do Polski. Do ok. 1005 r. władał nim Bolesław Chrobry. Inwazja na Czechy i wojny z Niemcami uniemożliwiły odpowiednią kontrolę nad północnymi rubieżami rodzącego się państwa, w efekcie antychrześcijańska rewolta i bunt lokalnego możnowładztwa wyrwały Szczecin i inne grody pomorskie spod zwierzchnictwa Piastów.

Po bitwie koło Strugi w 1121 r. książę Bolesław Krzywousty ponownie przyłączył miasto do Polski, jednocześnie uznając władzę lennika, Warcisława I. W 1181 r. miasto weszło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1243 r. książę Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie. Miasto nabywało kolejne ziemie: w 1283 r. jezioro Dąbie, a w 1321 r. Police. W XIII w. Szczecin przyłączył się do Hanzy. Na miejscu słowiańskiego grodu w XIV w. ks. Barnim III Wielki wybudował tzw. "Kamienny Dom" i kaplicę św. Ottona. W 1474 r. po wygaśnięciu linii książąt szczecińskich i wołogoskich, władzę w Szczecinie objął książę słupski Bogusław X, który 4 lata później zjednoczył Pomorze Zachodnie, a w 1491 r. przeniósł jego stolicę do Szczecina. W 1570 r. został podpisany pokój w Szczecinie kończący I wojnę północną.

W 1630 r. miasto zajęli Szwedzi, a w 1713 Prusacy, co zatwierdził pokój w Sztokholmie w 1720 r. W czasie wojny siedmioletniej miasto było oblegane przez Rosjan. Kolejny chaos wojenny, zniszczenia, kontrybucje przyniosły wojny napoleońskie - w latach 1806-1813 Szczecin był pod okupacją francuską. Dobre warunki rozwoju przyniósł dopiero kongres wiedeński. W 1843 r. zbudowano linię kolejową do Berlina, wkrótce potem zaczął rozwijać się przemysł. W 1873 r. nadburmistrz miasta Hermann Haken podjął decyzję o zburzeniu obwarowań i rozbudowie miasta. 15 października 1939 r. powstało tzw. Wielkie Miasto Szczecin, istniejące do zakończenia II wojny światowej. Istniało tu ok. 100 obozów pracy przymusowej. Naloty alianckie i ofensywa Armii Czerwonej przyniosły zniszczenia ok. 65% substancji mieszkaniowej oraz 95% portu i zakładów przemysłowych. 26 kwietnia 1945 r. wkroczyli Sowieci. Przekazanie władzom polskim nastąpiło dopiero 5 lipca. Ludność niemiecka została wysiedlona i w 1947 r. w Szczecinie mieszkało już tylko 4 tys. Niemców.

W grudniu 1970 i sierpniu 1980 r. w Szczecinie miały miejsce potężne strajki i demonstracje przeciw podwyżkom cen. Za pierwszym razem doprowadziły one do masakry robotników i zmian na szczytach władzy w PZPR (Gomułkę zastąpił Gierek), za drugim razem podpisano tzw. porozumienia sierpniowe – fundament NSZZ „Solidarność”. 11 czerwca 1987 r. miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Od 1999 r. miasto jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO i siedzibą władz województwa zachodniopomorskiego. W dniach 4-7 sierpnia 2007 r. odbył się tu finał Operacji Żagiel – The Tall Ships' Races - międzynarodowych regat żaglowców, które mogły przyciągnąć łącznie nawet 2 miliony ludzi.

Polecane obiekty
 • Wały Chrobrego z fontanną, tarasami i schodami widokowymi nad Odrą
 • Zamek Książąt Pomorskich - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie, sala koncertowa (Sala Bogusława), sale wystawowe, kino "Zamek", Teatr Krypta i kabaret Piwnica Przy Krypcie, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, dwie restauracje i małe muzeum
 • gotycka Bazylika archikatedralna Świętego Jakuba
 • pofranciszkański gotycki Kościół św. Jana Ewangelisty
 • Rynek Sienny z małym ratuszem i ozdobnymi kamienicami
 • Muzeum Morskie – oddział Muzeum Narodowego
 • Teatr Współczesny
 • Czerwony Ratusz przy pl. Batorego
 • ok. 30 żeliwnych, bogato zdobionych ulicznych pomp wodnych z XIX w.
 • Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy)
 • barokowa Brama Portowa
 • XVIII-wieczna Brama Królewska "Brama Jazz Cafe"
 • gotycki Kościół św. Piotra i św. Pawła z pięknym plafonem i ciekawymi detalami, m.in. niszą jałmużniczą
 • neogotycka Bazylika św. Jana Chrzciciela
 • Park im. Jana Kasprowicza – m.in. pomnik Czynu Polaków i wielka instalacja Ogniste ptaki Władysława Hasiora, Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
 • Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny na osiedlu Stołczyn z barokowym wyposażeniem
 • Pałac Pod Głowami – Klub 13 Muz i Muzeum Sztuki Współczesnej
 • Pałac Klasycystyczny (zwany pałacem Bartza oraz pałacem Velthusena) - znajduje się w narożniku pl. Orła Białego - w nadprożach okien I piętra popiersia 20 kompozytorów
 • Pałac Pod Globusem
 • Pałac Sejmu Stanów Pomorskich - oddział Muzeum Narodowego
 • neobarokowy Pałac Ziemstwa Pomorskiego - al. Niepodległości 40
 • Kamienica Loitzów
 • monumentalny gmach poczty przy alei Niepodległości 41/42
 • Rektorat Pomorskiej Akademii Medycznej
 • Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej na Osiedlu Słonecznym
 • Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" - z Jeziorem Szmaragdowym i rezerwatem przyrody "Zdroje"
 • obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Dolina Dolnej Odry"

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
16 Września 2011r. o 17:27
ocena ogólna
28 Sierpnia 2011r. o 18:09
świetne miasto ;-) dużo się w nim dzieje, ma bardzo interesującą historię i wiele ciekawych zabytków. No i morze ;-) To dodaje mu uroku ;-)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW