-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Szczeglino
   gmina Sianów, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Szczeglino jest wsią położoną w odległości około 13 km na wschód od Koszalina, przy drodze wojewódzkiej nr 206 łączącej Koszalin z Polanowem.  Jest usytuowana w kotlinie małego strumienia między rzeką Unieść a Polnicą, na południowo - wschodnich rubieżach Gminy Sianów. Obręb wsi jest utworzony przez falisty krajobraz pagórkowaty, wznoszący się w niektórych miejscach z 40 do ponad 75 m n.p.m. Szczeglino sąsiaduje z miejscowościami: Maszkowo, Węgorzewo Koszalińskie, Szczeglino Nowe, Mokre. Zajmuje powierzchnię 516,85 ha.

   Historia

   Początki założenia wsi leżącej na granicy ziem należących do Biskupstwa Kamieńskiego oraz Księstwa Pomorskiego, nie są znane. W 1628 r. wieś znajdowała się w posiadaniu rodu von Glasenapp. W 1666 r. została podzielona na dwie części: jedna należała do generała von Schwerin, druga do Bogislawa von Belov. W 1724 r. podczas ustalania podziału okręgów Pomorza przez Friedericha Wilhelma I, obie części Szczeglina przypadły do różnych okręgów: część należąca do von Scherinów znalazła się w okręgu Szczecineckim, natomiast część von Belowów w okręgu sławieńskim. Pomimo, że w 1815 r. podział na okręgi został zniesiony, w Szczeglinie został on utrzymany. Szlachecka część należąca do okręgu sławieńskiego była kolejno w posiadaniu rodów: von Ramel, von Below, von Somnitz, von Eichmann, von Drosedow i Collasius; po 1884 r. majątek został prawdopodobnie rozparcelowany. Część należąca do okręgu szczecineckiego, która była najpierw lennem von Glasenappów, następnie von Schwerinów, została przez kapitana Juliusa von Schwerin sprzedana magistratowi Koszalina za 13.500 Tthlr. w 1718 r. , z lennym zezwoleniem z dn. 31.10.1719 r. Oznacza to, że część Szczeglina należąca do okręgu szczecineckiego stała się od 1719 r. lennem magistratu w Koszalinie, jednak bez przywileju rycerskiego. W tej właśnie części Szczeglina około 1780 r. wymienia się 6 kmieci, l gajowego, l bakałarza, 10 dymów, l karczmę oraz l należący do koszalińskiego synodu kościół. Data budowy kościoła nie jest znana; wiadomo jedynie, że istniał przed 1708 r. Wynika to z umowy zawartej 1.03.1708 r. pomiędzy Krzysztofem a Filipem von Schwerin, rezydującymi w majątkach Szczeglino i Wyszebórz, mówiącej o tym, że właściciele majątku w Szczeglinie i Mokrem są wolni i mogą wybudować stalle w kościele w Wyszeborzu, natomiast państwo z Wyszeborza mogą wybudować stalle w kościele w Szczeglinie. Kościół szczegliński był filią parafii w Wyszeborzu. Prawo patronatu nad obiema świątyniami spoczywało na gminie, na von Schwerinach z Wyszeborza oraz na magistracie z Koszalina. Każdy z wymienionych miał swój głos przy powołaniu kaznodziei i był zobowiązany   do podpisania dekretu powołującego. Oba kościoły musiały utrzymać dom kaznodziei, kościelnego i wdów kaznodziei, w czym Szczeglino jako filia partycypowało w 1/3, natomiast Wyszebórz w 2/3. Po odstąpieniu przez v. Schwerinów własności i praw lennych, patronat nad kościołem w Szczeglinie sprawował magistrat w Koszalinie. Czas oraz przyczyna, dla której dawny szczegliński kościół przestał istnieć, nie są znane. Nowy kościół został wybudowany w stylu neogotyckim w 1908 r. W latach 1925-1935 proboszczem był Ernst Steinbard, od 1935 r. Martin Behrendt.   Rankiem 1.03.1945 r. Szczeglino zostało otoczone przez czołgi Armii Czerwonej. Jeden z pocisków pancernych trafił w kościół. Wszyscy pozostali przy życiu mężczyźni zostali deportowani  28.03.1945 r. Kościół został poświęcony 12.02.1946 r., odpust przypada w święto MB Szkaplerznej 16.07.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW