-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Szczepanów
   gmina Marcinowice, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Szczepanów leży nad rzeką Czarna Woda w gminie Marcinowice, powiat świdnicki.

   Historia

   Początkami swymi sięga wczesnego osadnictwa Średniowiecznego. Do 1810 roku należał do klasztoru kanoników. Z tej długiej historii pozostały we wsi dwa zabytkowe obiekty: kościół filialny pod wezwaniem matki Boskiej Różańcowej i empirowy pałac. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1335 r. Obecnie istniejący kościół wzniesiony został w początkach XVI w., a przebudowany w XVIII w. Pozostały również kamienne nagrobki, które należały do dawnych właścicieli wsi Nimptschów i Seidlitzów. Dzieje pałacu nie mają udokumentowanego początku. Pewne jest natomiast, że już w początkach XVI w. wieś należała do hrabiowskiej rodziny Niptschów. W 1743 r. właściciel Willowa Otlo Goltfierd Lieros odkupił Szczepanów i pozostał on własnością jego potomków do początku XIX w. Ostatni właściciel należący do tej rodziny Otto Teodor, który był zarządcą księstwa świdnicko - jaworskiego podjął gruntowną przebudowę siedziby rodowej i założył park. Zniknęła więc pierwotnie istniejąca w tym miejscu obronna siedziba rycerska otoczona fosą. W początkach XIX w. usypano groble, osuszono podmokły teren, a dawny rycerski dom nadbudowano zamieniając w empirowy pałac o dwu kondygnacjach, kubaturze 3800 m i powierzchni użytkowej 324 m.

   Polecane obiekty
   • Późnogotycki-renesansowy kościół Matki Boskiej Różańcowej z początku XVI wieku przebudowany w stylu barokowych w XIX w.
   • ruiny okazałego pałacu z początku XIX wieku.
   • za wsią ruiny kaplicy-mauzoleum z początku XIX wieku.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW